هزینه‌ و‌ تعرفه قیمت درمان‌ ارتودنسی و سیم کشی دندان

hazine

وقتی دندانپزشک تشخیص می‌دهد که شما یا کودکتان به سیم‌کشی دندان نیاز دارید، اغلب این به منزله شروع چندین جلسه ویزیت دندانپزشکی و تقبل هزینه‌های مربوط به آن است. با در نظر گرفتن طول دوره درمان ارتودنسی که به طور متوسط حدود 20 ماه طول می‌کشد، طبیعی است که آگاهی از هزینه‌های سیم‌کشی دندان برای شما اهمیت زیادی پیدا کند. سیم‌کشی دندان‌ها فقط یک راه برای زیباتر کردن طرح لبخند شما یا کودکتان نیست، بلکه در اغلب موارد این کار برای سلامتی دندان‌های شما یک ضرورت است. کجی و نامرتبی و یا هر گونه ناهنجاری در رشد دندان‌ها اغلب باعث می‌شود که شما در مراقبت از دندان‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان با مشکل مواجه شوید. وقتی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به راحتی امکان‌پذیر نباشد، به مرور زمان موجب خراب شدن دندان‌ها خواهد شد. موقعیت نادرست دندان‌ها نیز باعث می‌شود که سایش و فرسودگی آنها تشدید شود و آسیب‌های زیادی به آنها برسد.

اگر درصدد درمان ارتودنسی برای خود یا فرزندتان هستید اطلاع از هزینه‌های درمانی آن حق شماست و لازم است قبل از اقدام به آن درباره هزینه‌های آن تحقیق کنید تا بتوانید برای برنامه دراز مدت درمان ارتودنسی‌تان برنامه‌ریزی صحیحی را با توجه به بودجه‌ی خود انجام دهید. متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان عوامل متعددی را در هنگام تخمین زدن هزینه ارتودنسی در نظر می‌گیرند، عواملی همچون:

الف) شدت و فوریت مشکل دندان‌های شما

ب) مدت زمان برآورد شده برای دوره درمان شما

ج) شما در نظر دارید که مشکل دندان‌هایتان در کجا و توسط چه کسی درمان شود.

جهت آگاهی از هزینه‌های دقیق ارتودنسی خود و یا رزرو نوبت مشاوره با متخصصین ما و یا معاینه اولیه مشکلات دندان‌هایتان توسط متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 02122224674- 02122259797 تماس حاصل فرمایید.

عوامل تعیین کننده هزینه ارتودنسی


به طور کلی هزینه سیم‌کشی دندان دامنه تغییرات بسیار وسیعی دارد. مسلماً این هزینه در بین دندانپزشکان مختلف و حتی برای بیماران مختلف تا حد زیادی متفاوت است. مهم‌ترین عواملی که در تعیین هزینه های ارتودنسی نقش دارند، عبارتند از:

سن بیمار

اگر دندانپزشک به شما توصیه کرده است که دندان‌هایتان را سیم‌کشی کنید، قاعدتاً بهتر است که هر چه زودتر این کار را انجام دهید، زیرا مرتب کردن دندان‌های کودکان با استفاده از درمان‌های ارتودنسی دندان خیلی راحت‌تر از دندان‌های بزرگسالان است.

اصولاً ارائه برآوردی از قیمت سیم کشی دندان در بزرگسالان به سادگی ممکن نیست. زیرا این هزینه می‌تواند بسته به عوامل متعددی که بر آن تأثیر دارند، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. علاوه بر آن هزینه ارتودنسی برای مناطق جغرافیایی و کشورهای مختلف و نیز بسته به پیچیدگی کار و شدت مشکلات دندان‌ها می‌تواند تا حد زیادی متغیر باشد. ضمن آنکه قیمت خود بریس‌های مورد استفاده برای سیم‌کشی دندان بزرگسالان بسیار بالاتر از بریس‌های مخصوص کودکان است. همچنین بزرگسالان برای تطبیق پیدا کردن با تغییراتی که در نتیجه ارتودنسی دندان در آنها به وجود آمده است به زمان بیشتری نیاز دارند و طول دوره درمان نیز برای آنها طولانی‌تر از کودکان است.

شدت مشکلات دندان‌ها

بعضی از افرادی که برای سیم‌کشی دندان‌هایشان اقدام می‌کنند، بخصوص افراد بزرگسال، ممکن است برای بزرگتر کردن اندازه فک‌ها و منطبق کردن آن با اندازه دندان‌ها به جراحی ارتودنسی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات لازم است بعض از دندان‌ها کشیده شود. همه این موارد می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های نهایی سیم‌کشی دندان شود. به طور کلی هر چقدر دندان‌ها مشکلات کمتر و خفیف‌تری داشته باشند، هزینه نهایی ارتودنسی دندان کمتر خواهد بود.

محل انجام درمان ارتودنسی

عامل مهم دیگری که تأثیر زیادی بر هزینه و قیمت ارتودنسی دندان‌‌ها دارد، آن است که این درمان را در کجا انجام می‌دهید. هزینه‌های دندانپزشکی در نواحی اطراف شهرها و مناطق حاشیه‌ای به طور متوسط کمتر از مناطق مرکزی شهرهاست. همچنین این هزینه‌ها در کشورهای مختلف تا حد زیادی متفاوت است. در یک کشور خاص هم ممکن است تعرفه ارتودنسی از استانی به استان دیگر متفاوت باشد.

متخصص دندانپزشکی که ارتودنسی را انجام می‌دهد

هزینه ارتودنسی دندان‌ها به متخصصی که این کار را انجام می‌دهد نیز بستگی دارد. برای مثال شاید ارزان‌ترین محل برای سیم‌کشی دندان‌ها در کلینیک‌‌های دانشکده‌های دندانپزشکی باشد که در آنجا این کار توسط دستیارانی که تحت نظارت یک دکتر ارتودنسی فعالیت می‌کنند، انجام می‌شود. قیمت ارتودنسی دندان‌ها در بین متخصصین مختلف نیز تفاوت زیادی دارد. یک متخصص ممکن است برای مراحل ارتودنسی دندان معین، هزینه بیشتری را نسبت به متخصصین دیگر مطالبه کند. در اینجا میزان تجربه و اعتبار جراح بر میزان دستمزد او تأثیر می‌گذارد. هزینه سیم‌کشی دندان‌ها توسط متخصصین سرشناس و بسیار ماهر ممکن است خیلی بیشتر از یک جراح تازه‌کار و نه چندان معروف باشد.

انواع بریس‌های ارتودنسی

عامل دیگری که بر هزینه ارتودنسی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد، نوع بریس‌های مورد استفاده برای سیم‌کشی است.

  • بریس‌های فلزی: بریس‌های فلزی ارزان‌ترین نوع بریس‌ها هستند و پرداخت هزینه آن برای افراد بیشتری مقدور است. قیمت بریس‌های فلزی از بریس‌های سرامیکی کمتر است. البته این هزینه‌ها می‌تواند به شدت مشکلات دندان‌ها و طول دوره درمان ارتودنسی هم بستگی داشته باشد.

hazine1

  • بریس‌های سرامیکی یا پلاستیکی: این بریس‌ها همرنگ دندان هستند و در ظاهر، طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. قیمت بریس‌های سرامیکی از انواع فلزی بیشتر است. علاوه بر آن، در بین بریس‌های سرامیکی هزینه انواع رنگی و شفاف آنها بیشتر از انواع دیگر است.

hazine2

  • بریس‌های لینگوال: این نوع از بریس باید حتماً به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته شود و در پشت دندان‌های او مخفی می‌شود. هزینه این بریس‌ها به خاطر کار بیشتری که برای ساخت و اتصال آنها نیاز است، معمولاً بیشتر از انواع دیگر بریس است.

hazine3

  • بریس‌های نامرئی: ساختار بریس‌های نامرئی از پلاستیک‌های نازک و شفاف ظاهر کاملاً طبیعی و به صورت کامپیوتری ساخته می‌شود. برداشتن و تمیز کردن این بریس‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود و از نظر ظاهری هم کمتر به چشم می‌آیند. هزینه این بریس‌ها از همه انواع دیگر بریس بیشتر است. جنس بریس‌های نامرئی از یاقوت تک کریستال است که باعث می‌شود ظاهر آنها تقریباً بی‌رنگ و نامرئی باشد.

hazine4

  • سایر تجهیزات ارتودنسی: علاوه بر بریس‌های ارتودنسی، ممکن است متخصص به شما استفاده از تجهیزات دیگری مانند وسیع کننده (expander) کام ، ماسک صورت و برای کودکان فضا نگهدارنده دندان کودکان را نیز توصیه نماید. همچنین ممکن است همزمان با سیم‌کشی دندان‌ها از وسایلی به نام Forsus یا هربست نیز برای اصطلاح مشکلات و ناهنجاری‌های فک شما استفاده شود. در این صورت هزینه‌های شما هم بالاتر خواهد رفت.

hazine5

طول دوره درمان ارتودنسی

ارتودنسی دندان بزرگسالان در اغلب موارد باید به مدتی طولانی در دهان آنان باقی بماند. زیرا از آنجا که مرحله رشد فعال دندان‌ها در بزرگسالان به پایان رسیده است، بنابراین این دندان‌ها برای صاف و مرتب شدن به زمان طولانی‌تری نسبت به دندان‌های کودکان نیاز دارد. مسلماً در طی این مدت باید چند نوبت بیشتر برای معاینه و انجام تنظیمات لازم به متخصص مراجعه کنید. بنابراین هزینه‌های ویزیت متخصص ارتودنسی و نیز هزینه مراقبت و نگهداری از بریس‌ها برای شما بیشتر خواهد بود.

بیمه‌های دندانپزشکی

اگر فردی بیمه دندانپزشکی داشته باشد که هزینه درمانهای دندانپزشکی او را پوشش بدهد، احتمالاً هزینه نهایی سیم‌کشی دندان‌ها برای او اندکی کمتر خواهد شد. معمولاً هزینه مشاوره‌های اولیه و عکسبرداری اشعه ایکس دندان‌ها توسط بیمه‌های دندانپزشکی تحت پوشش قرار می‌گیرد. اما اغلب این بیمه‌ها برای افراد بزرگتر از 18 سال هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

آیا برای هزینه‌های ارتودنسی تخفیفی در نظر گرفته می‌شود؟


بعضی از متخصصین این امکان را به شما می‌دهند تا هزینه‌های ارتودنسی را به صورت اقساط بدون بهره در طول دوره درمان خود پرداخت کنید. در این صورت پرداخت این هزینه‌ها برای شما بهتر مقدور خواهد بود. توصیه می‌شود که قبل از شروع برنامه درمان ارتودنسی خود حتماً در مورد همه هزینه‌های آن آگاهی پیدا کنید تا بعداً مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین و غیر منتظره نشوید. بعضی از متخصصین هم در صورتی که هزینه سیم‌کشی دندان را قبل از شروع درمان خود پرداخت کنید، تخفیف‌هایی را برایتان در نظر می‌گیرند. شاید این نوع تخفیف را بتوان بهترین تسهیلاتی دانست که توسط متخصصین ارتودنسی ارائه می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که در صورتی که قادر به پرداخت هزینه‌ها به این صورت هستید، حتماً این گزینه را انتخاب کنید.

در مجموع می‌توان گفت که هزینه سیم‌کشی دندان‌ها می‌تواند بسته به عوامل متعددی که بر آن تأثیر می‌گذارند تا حدود زیادی متغیر باشد. اما در این میان یک نکته مسلم است و آن اینکه در پایان کار، لبخند رضایت بر لبان شما دیده خواهد شد.

نکاتی در مورد هزینه ارتودنسی


چند نکته دیگر هم در مورد هزینه‌های ارتودنسی وجود دارد که بهتر است قبل از شروع درمان خود از آن اطلاع داشته باشید:

  • به خاطر داشته باشید که هزینه سیم‌کشی دندان‌های هر فرد به وضعیت دندان‌های او و شدت مشکلات فک و دندان‌ها بستگی دارد.
  • قبل از اقدام به سیم‌کشی دندان‌ها، بهتر است شرایط خود را با 2 یا 3 متخصص ارتودنسی مطرح کنید و از آنها قیمت بگیرید تا مطمئن شوید که هزینه بیهوده پرداخت نمی‌کنید.
  • این نکته را حتماً به ذهن بسپارید که حتی اگر بریس‌های شما از همان جنس و یا توسط همان سازنده ساخته شده باشد، هزینه آن نزد متخصصین مختلف یکسان نخواهد بود، زیرا هزینه نصب و تنظیمات بریس‌ها توسط متخصصین مختلف، با هم تفاوت دارد.
  • شما می‌توانید متخصصینی را پیدا کنید که برای هزینه‌های ارتودنسی تخفیف‌هایی در نظر می‌گیرند. در مورد این دسته از متخصصین معمولاً فقط هزینه‌های اضافی بالاسری مانند دستمزد دستیاران حرفه‌ای، کمتر است، ولی کیفیت کار آنها می‌تواند دقیقاً به خوبی متخصصین گران قیمت باشد.

به خاطر داشته باشید که دندان‌های شما جزء بسیار مهم و ضروری از بدنتان هستند. بنابراین هر مشکل که دندان‌ها دارند را قبل از آنکه شدیدتر و بدتر شود، درمان کنید. ضمناً در صورتی که بیمه دندانپزشکی ندارید، بهتر است نسبت به تهیه آن هم اقدام کنید تا از این طریق بتوانید با صرف هزینه کمتری دندانهایتان را سالم نگه دارید.