بهترین کاندیدای ارتودنسی: سیم‌کشی دندان برای چه کسانی مناسب می‌باشد

بهترین کاندیدای ارتودنسی

درمان ارتودنسی می‌تواند مشکلاتی همچون نامرتبی و ناصافی دندان‌ها یا مشکلاتی در جویدن و گاز زدن را تا میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. متخصصین ارتودنسی با به کار گیری درمان‌هایی مختص به بیمار که می‌توانند دندان‌ها را به آرامی به موقعیتی بهتر حرکت دهند و مشکلات نامرتبی دندان‌ها را اصلاح کنند، می‌توانند مزایایی را هم از لحاظ عملکردی و هم از لحاظ زیبایی به بیماران بزرگ‌سال و نیز کودکان ارائه دهند. اگر می‌خواهید بدانید که آیا کاندیدای مناسبی برای انجام درمان‌های ارتودنسی هستید با خیر، این مقاله می‌تواند در این باره به شما کمک کند.

سیم کشی دندان‌ها کار زیادی می‌برد، اما هم برای سلامت و هم برای ظاهر دهان و دندان فرد مزایا و فواید فراوانی دارد. بهتر از همه اینکه تیم ماهر و مجرب در کلینیک ارتودنسی دکتر فتحیان، هر چه در توان دارند برای راحتی، هموار بودن و لذت بخش بودن این پروسه‌ی درمانی برای بیمار تلاش می‌کنند. قبل از هر چیزی باید بدانید که بعد از این درمان، از داشتن لبخندی زیباتر و شاداب‌تر لذت خواهید برد.

در مطب ارتودنسی دکتر فتحیان، انواع مختلفی از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌شود تا بیماران رد همه سنینی بتوانند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند و به بهترین نحو ممکن به نیازها و اهداف مورد نظران دست یابند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  0212222467402122259797 تماس حاصل فرمایید. 

ارتودنسی برای چه کسانی مناسب است؟


کاندیدای مناسب ارتودنسی

درمان ارتودنسی

اگرچه یکی از مهم‌ترین دلایل اقدام به درمان ارتودنسی، نامرتبی و کجی دندان‌ها می‌باشد، اما در واقع مشکلات متعددی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از سیم‌کشی‌ها و بریس‌های ارتودنسی و یا روش‌های دیگر برطرف کرد. بهترین کاندید برای درمان ارتودنسی کسانی هستند که یکی یا دو مورد از موارد زیر را دارند:

 • وجود فاصله‌ی بین دندان‌ها، دندان افتاده یا وجود فضای خالی بیش از حد بین دندان‌ها
 • شلوغی و به هم ریختگی دندان‌ها که روی هم فشرده شده‌اند.
 • اوربایت (دندان‌های بالایی جلوی دهان روی دندان‌های پایینی قسمت جلو قرار می‌گیرند و آن‌ها را می‌پوشانند و باعث پوسیدگی تدریجی و مشکلاتی در جویدن غذا می‌شوند)
 • اندربایت (فک پایین تا جایی کشیده شده است که دندان‌های پایینی در قسمت جلوی دهان به نظر جلوتر از دندان‌های بالای قرار دارند).
 • کراس بایت (دندان‌های بالایی در پشت دندان‌های پایینی قسمت جلو قرار می‌گیرند و منجر به آسیب دیدگی دندان‌ها و رشد نامنظم فک می‌شوند).
 • اپن بایت (فاصله‌ی بین دندان‌های بالا و پایین در قسمت جلوی دهان در هنگام قرار دادن فک‌ها روی یکدیگر که باعث محدود شدن توانایی خوب جویدن غذا می‌شود).

در طی مشاوره‌ی قبل از درمان ارتودنسی، این فرصت را خواهید داشت تا با دکتر فتحیان درباره‌ی مشکلات دهان و دندان خود و چیزی که از این درمان انتظار دارید صحبت کنید. وی دهان و دندان‌هایتان را معاینه و نیازها و اهدافتان را در درمان ارتودنسی مشخص خواهد کرد و اینکه چگونه می‌توانید به نتایج و اهداف درمانی خود به بهترین نحو ممکن دست یابید. در همین جلسه، وی یک طرح درمانی مختص به خود شما را برنامه‌ریزی خواهد کرد که بتواند به نیازهای ارتودنسی شما به طور مؤثر رسیدگی کند.

کاندیدای مناسب برای انواع مختلف ارتودنسی


انواع مختلف بریس‌های ارتودنسی عبارت‌اند از:

سیم‌کشی‌های فلزی ارتودنسی

سیم‌کشی‌های فلزی ارتودنسی

سیم‌کشی‌های فلزی و متداول ارتودنسی هنوز هم متداول‌ترین نوع درمان ارتودنسی هستند و به خاطر پیشرفت‌هایی که تا به امروز در زمینه‌ی این درمان صورت گرفته است، استفاده از این بریس‌ها برای بیماران خیلی راحت‌تر شده است. این سیم‌کشی‌ها از جنس استیل ضدزنگ و با کیفیتی ساخته می‌شوند که روی براکت‌ها و سیم‌های قوسی سوار می‌شوند تا دندان‌هایتان را به آرامی صاف و ردیف گردانند. کودکان قطعاً دوست دارند که از کش های لاستیکی رنگارنگی در سیم کشی‌هایشان استفاده کنند تا ظاهری منحصر به فرد و جذاب‌تری داشته باشند.

بریس‌ها یا سیم‌کشی‌های سرامیکی

بریس‌ها یا سیم‌کشی‌های سرامیکی

اگر به دنبال نوعی درمان ارتودنسی هستید که کمتر معلوم و مشخص باشد، سیم‌کشی‌های سرامیکی می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای درمان ارتودنسی شما باشند. این سیم کشی‌ها از جنس سرامیک ساخته می‌شوند و احتمال شکستن و آسیب دیدگی آن‌ها بیشتر از سیم کشی‌های فلزی است. دکتر فتحیان معمولاً به بیماران خود توصیه می‌کند که از سیم‌کشی‌های سرامیکی تنها برای دندان‌های جلویی و در فک بالایشان استفاده کنند و نیازی نیست که برای دندان‌های پایینی از این نوع سیم کشی‌ها استفاده شود.

بریس‌ها یا سیم کشی‌های لینگوال (زبانی)

بریس‌های لینگوال (زبانی) یا مخفی، نوع دیگری از سیم کشی های دندان است که بیشتر برای جنبه‌ی زیبایی و نامشخص بودنشان کاربرد دارند. این بریس‌ها را هماهنگ با فرم منحصربه‌فرد دندان‌هایتان می‌سازند و سپس آن‌ها را در پشت دندان‌هایتان قرار می‌دهند به‌طوری که عملاً از بیرون غیر قابل رؤیت هستند. ورزشکاران، مدل‌ها، هنرپیشه‌ها، خواننده‌ها و موسیقی‌دان‌ها و کسانی که مشغله‌ای دارند که در آن‌ها ظاهر مهم است، می‌توانند بهترین کاندید برای استفاده از این نوع بریس‌های ارتودنسی باشند.

بریس‌های دیمون

بریس ها یا سیم‌کشی‌های چفت سرخود یا دیمون، شباهت بسیار زیادی با سیم کشی‌های فلزی معمولی دارند، اما با این تفاوت که این بریس‌ها در واقع به استفاده از کش های لاستیکی نیازی ندارند. به نظر می‌آید که این تفاوت جزئی، فواید قابل توجهی را برای بیمار دارد؛ این سیم کشی‌ها باعث می‌شوند تا بیمار کمتر برای معاینات منظم و دوره‌ای به متخصص ارتودنسی مراجعه کند و دندان‌های او در طول درمان، خیلی در معرض اصطکاک زیادی (مانند آنچه در سیم‌کشی معمولی وجود دارد) قرار نداشته باشند. در ای نوع سیم‌کشی‌ها، بسته به تمایل و انتخاب بیمار، می‌توان از براکت‌های فلزی یا از براکت‌های سرامیکی و شفاف استفاده کرد. بعد از جلسه‌ی اولیه قبل از درمان، متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که آیا این گزینه‌ی درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

تجهیزات مختلف ارتودنسی برای کودکان و بزرگ‌سالان


چندین وسیله و تجهیزات دهانی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است نیاز باشد که در طول درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار بگیرند تا بیمار بتواند به بهترین نتایج ممکن دست یابد. این وسایل و تجهیزات عبارت‌اند از:

 • کش‌های ارتودنسی: که به آن‌ها بندهای لاستیکی نیز میگویند و به بهتر کردن هماهنگی و تطابق دندان‌های بالا و پایین روی در طی درمان کمک می‌کنند. همه‌ی بیماران لازم است که در طول درمانشان و طبق تجویز پزشک از آن‌ها استفاده کنند.
 • هد گیر: هدگیر در اصل در مواردی از ابتلا به اوربایت یا اندربایت به کار برده می‌شود. این وسیله به دندان‌ها فشار آورده، به طوری که هر گونه حرکت روبه جلویی از دندان‌ها و فک بالا را به حداقل می‌رساند.
 • بسط دهنده‌ی کام (Palatal Expander): این وسیله به کام و سقف دهان فشار آورده و فک بالایی شما را عریضتر خواهد کرد. در هنگام استفاده از این ابزار، بیمار باید در بازه‌های منظمی جهت انجام تنظیمات به متخصص ارتودنسی مراجعه کند و باید برای چند ماه از آن استفاده کند تا تغییرات ایجاد شده ثابت بمانند و خطر بازگشت به حالت قبل به حداقل برسد.
 • پوزیشنر (Positioners): برای برخی بیماران، از یک پوزیشنر برای حرکت‌های نهایی و دائمی دندان‌ها در هنگامی که روند درمان ارتودنسی رو به پایان است استفاده می‌شود. لازم است که بیماران تنها برای چهار تا هشت هفته از این وسیله استفاده کنند تا به نتایج دلخواه خود برسند.
 • نگه‌دارنده‌های ارتودنسی: نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی یا ریتینر، جزئی لازم در درمان ارتودنسی است و از آن‌ها برای حفظ تغییرات ایجاد شده توسط سیم‌کشی‌ها بعد از برداشتن آن‌ها از روی دندان‌های بیمار استفاده می‌شود. دکتر فتحیان و اعضای تیم او درباره‌ی مراقبت صحیح از این ریتینر و مدت زمان استفاده از این وسیله را برای شما شرح خواهند داد.
 • جداکننده ها/ فضا نگه‌دارنده‌ها (اسپیسر): جداکننده‌های ارتودنسی را در بین دندان‌هایتان قرار می‌دهند تا آن‌ها را از هم جدا نگه دارند و فضایی برای قرار دادن بندهای سیم‌کشی ایجاد کنند. این ابزارها قبل از قرار دادن بندها، از بین دندان‌ها برداشته خواهند شد، در حین استفاده از این جداکننده‌ها (فضا نگه‌دارنده‌ها) بیمار باید از خوردن خوراکی‌های چسبناک و همچنین استفاده از خلال یا نخ دندان خودداری کند.

آیا ارتودنسی برای افراد بزرگ‌سال مناسب است؟


ارتودنسی برای افراد بزرگسال

امروزه تعداد افراد بزرگ‌سالی که برای صاف و ردیف کردن دندان‌ها، بهبود مشکلاتی در حالت قرارگیری دندان‌ها روی هم و زیباتر ساختن حالت کلی لبخندشان به سراغ درمان‌های ارتودنسی می‌روند، روزبه روز بیشتر می‌شود. اگرچه بسیاری از این افراد، به خاطر ظاهر برجسته و فلزی سیم کشی‌های دندان، از استفاده از آن‌ها سر باز می‌زنند، اما متخصصان ارتودنسی گزینه‌های جدید و پیشرفته‌ای را برای صاف و ردیف کردن دندان‌ها ارائه می‌دهند که نه تنها ظاهری نامعلوم و قابل‌تشخیص ندارند، بلکه همچنین راحت‌تر از گزینه‌های معمولی و فلزی هستند. امروزه متخصصان ارتودنسی، علاوه بر سیم‌کشی‌های فلزی، گزینه‌های شفاف و بی‌رنگی را همچون سیم‌کشی‌های سرامیکی و اینویزیلاین یا بریس نامرئی به بیماران خود ارائه می‌دهند. بریس‌های شفاف و سرامیکی مانند سیم‌کشی‌های فلزی معمولی هستند، با این تفاوت که رنگ شفافی دارند که می‌توانند در طول درمان ارتودنسی‌تان با رنگ دندان‌هایتان مختلط شوند و کمتر قابل تشخیص باشند.

آیا ارتودنسی در کودکان نتیجه‌ی مطلوب‌تری دارد؟


ارتودنسی برای کودکان

کودکان و نوجوانان، بیشترین جمعیت بیماران ارتودنسی را شامل می‌شوند. این امر به خاطر آن است که مشکلات نامرتبی دندان‌ها و حالت قرار گیری آن‌ها روی هم در سنین کودکی و نوجوانی مشخص می‌شوند. با اقدام به درمان ارتودنسی در سنین پایین، می‌توان از بروز مشکلات جدی عملکردی و زیبایی در دندان‌ها در آینده جلوگیری کرد. متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که کودکان را باید در سن هفت سالگی برای معاینات ارتودنسی نزد یک متخصص ارتودنسی برد، این معمولاً زمانی است که اولین دندان‌های آسیاب روییده می‌شوند. در این سن، می‌توان تعدادی از مشکلات بالقوه‌ای همچون رشد غیرطبیعی فک، مشکلات قرار گیری دندان‌ها روی هم و شلوغی و به هم ریختگی دندان‌ها را کشف کرد

کاندیدای مناسب برای استفاده از بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) چه کسانی هستند؟


کاندیدای مناسب برای استفاده از بریس‌های نامرئی

بسیاری از افراد از درمان ارتودنسی که برایشان لازم است سر باز میزنند، زیرا ظاهر سیم‌کشی‌های فلزی را دوست ندارند. به همین منظور، سازندگان سیستم اینویزیلاین (Invisalign)، بریس‌های نامرئی را طراحی کرده‌اند که تأثیر زیادی نیز در جابه‌جا کردن دندان‌ها دارد، بنابراین در حالی که ظاهر بریس‌ها را در دهان به حداقل می‌رسانند (بریس‌های نامرئی)، تأثیر درمان ارتودنسی را نیز بهتر و بیشتر خواهند کرد.

اگر لبخند و حالت دندان‌هایتان به خاطر مشکل به هم ریختگی یا کجی دندان‌ها خیلی عالی و زیبا به نظر نمی‌آید، حق دارید که نگران این موضوع باشید. دندان‌های کج و نامرتب، نه‌تنها ظاهری ناخوشایند دارند، بلکه همچنین فضای خیلی تنگی که بین دندان‌ها قرار دارد باعث می‌شود تا ذرات غذا در بین دندان باقی بمانند و منجر به پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه شوند. اگر دندان‌هایتان به خوبی در کنار هم قرار نگرفته باشند، این نامرتبی و ناصافی دندان‌ها ممکن است پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها شود و همچنین در اختلالات مفصل فکی نقش خواهد داشت.

می‌توانید از این مشکلات چشم‌پوشی کنید و یا اینکه به سراغ یک متخصص ارتودنسی بروید و برای از بین بردن این مشکلات و اصلاح نامرتبی دندان‌هایتان اقدام کنید.

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا کاندید مناسبی برای سیم کشی ارتودنسی هستید یا خیر این است که جهت معاینات ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا مشکلات ارتودنسی‌تان خیلی شدید و پیچیده بوده یا ساده و راحت هستند و آیا می‌توان برای اصلاح آن‌ها از سیم‌کشی و بریس‌های ارتودنسی استفاده کرد یا خیر. 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است