رفع فاصله بین دندانها با روش های ارتودنسی

1

فاصله زیاد بین دندان‌ها غالباً بین دندان‌های قدامی یا پیشین دیده می‌شود، اگرچه دندان‌های عقب نیز گاهی فاصله‌دار می‌شود. فاصله بین دندانی گاهی بزرگ و نتیجه یک یا چند دندان غایب است و گاهی فاصله یا فضای مختصر و کوچکی است که بین دندان‌ها ایجاد شده است.

دندان‌های فاصله دار عموماً در کودکان مشاهده می‌شود، البته این وضعیت موقتی است و به خودی خود پس از افتادن دندان‌های شیری و درآمدن دندان‌های دائمی اصلاح می‌شود.

اما فاصله بین دندانها در بزرگسالان دائمی است و درمان ارتودنسی باید برای اصلاح و بستن این فاصله  انجام شود.

بیماران بنا به دلایل متفاوتی به متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان مراجعه می‌کنند، اما اکثر این عزیزان یک مشکل مشترک دارند و آن دندان‌های فاصله‌دار است، برخی در یک سانحه دندان خود را از دست داده‌اند و موردشان یک فوریت دندانپزشکی است، عده‌ای دندان خود را به دلیل ابتلا به بیماری یا پوسیدگی از دست داده‌اند یا این که صرفاً فاصله بین دندانی را از والدین خود به ارث برده‌اند و حال درصدد اصلاح طرح لبخند هستند. در هر حال متخصصین ما آماده کمک هستند. متخصصین ما این فاصله ناخوشایند را با درمان‌های ارتودنسی، ترمیمی و زیبایی از بین می‌برند تا با بسته شدن این فاصله لبخندی زیبا با دندان‌هایی یک‌دست و مرتب داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش های ارتودنسی این کلینیک جهت رفع مشکلات نامرتبی دندانها به مقاله نامرتبی دندانها) از جمله فاصله بین دندانها میتوانید با ما از طریق شماره های 02122224674 - 02122259797 تماس حاصل فرمایید.

علل فاصله‌دار شدن دندان‌ها


متناسب نبودن اندازه دندان‌ها با اندازه فک شایع‌ترین دلیل درمان برای بستن فاصله بین دندان است. فاصله زمانی ایجاد می‌شود که بزرگی دندان‌ها طبیعی باشد، اما فک بیش از حد بزرگ باشد، یا بالعکس اندازه فک معمولی اما دندان‌ها بیش از حد کوچک باشد.

2

 • عارضه خاصی به نام دندان لترال میخی شکل که باعث نقص رشدی دندان ثنایای لترال می‌شود، فاصله‌ای را بین این دندان و دندان‌های مجاور یعنی ثنایای میانی و نیش ایجاد می‌کند.

3

 • فاصله زیاد بین دندان‌ها باعث می‌شود که دندان ثنایای میانی به سمت فضای خالی حرکت کند و فاصله کمی بین دو دندان ثنایای میانی نیز ایجاد شود.
 • دندان غایب یا نهفته، عادت‌های دهانی مانند زبان زدن و مکیدن انگشت، بیماری‌های لثه، مزیودنس (دندان اضافی) و فرنوم لبی بزرگ از دیگر علل فاصله دار شدن دندان‌ها به شمار می‌آید.
 • فاصله بین دندان‌ها گاهی مربوط به دندان غایب می‌شود، این فاصله به مرور زمان و با حرکت کردن بقیه دندان‌ها به سمت این فضا بیشتر می‌شود و دندان‌های بیشتری فاصله دار می‌شوند.

4

 • عادت‌های دهانی مانند زبان زدن و مکیدن انگشت دندان‌های پیشین را به جلو می‌راند و با جلو آمدن آنها دندان‌ها فاصله‌دار می‌شود.
 • پیوره یک بیماری لثوی پیشرفته است که مشخصه اصلی آن تحلیل استخوان و التهاب لثه است. گونه تهاجمی و شدید این بیماری تخریب سریع استخوان نگهدارنده دندان را در پی دارد و باعث لق شدن دندان مربوطه می‌شود. با لق شدن دندان فاصله بین دندانی ایجاد می‌شود که معمولاً به مرور زمان و در صورت درمان نشدن پیوره بیشتر می‌شود.
 • فرنوم لبی به نوار نرم بافتی کوچکی گفته می‌شود که دقیقاً بالای دو دندان ثنایای مرکزی فک بالا قرار دارد. چنانچه فرنوم یا بند لب بزرگ باشد، دندان‌های قدامی فاصله‌دار می‌شوند. اگر نقطه اتصال این بافت پایین‌تر از حد طبیعی باشد و از بین دو دندان میانی رد شود، اجازه نمی‌دهد که فاصله بین دندانها به طور طبیعی بسته شود.
 • اما آخرین علت فاصله دار شدن دندان‌ها مزیودنس است. مزیودنس نیز به شیوه‌ای مانند فرنوم لبی بزرگ باعث ایجاد فاصله بین دندانی می‌شود. مزیودنس یا دندان اضافی پشت دندان‌های ثنایای میانی رشد می‌کند و اجازه نمی‌دهد این دندان‌ها به هم نزدیک شوند و فاصله بین آنها بسته شود.

عوارض


متداول‌ترین عوارض ناشی از فاصله بین دندانها عبارت است از:

 • مشکلات گفتاری یا دشواری در یادگیری گفتار
 • پوسیدگی دندان ها و ایجاد بیماری های لثه به خاطر قرار گرفتن بیش از حد لثه ها در برابر مواد غذایی
 • نازیبا کردن طرح لبخند
 • فاصله بین دندانها این تصور را ایجاد می‌کند که بیمار یک یا چند دندان از دست داده است.
 • فاصله زیاد بین دندان‌های قدامی باعث می‌شود فضای کافی برای درآمدن دندان‌های کناری وجود نداشته باشد.
 • کاهش اعتماد به نفس بیمار هنگام لبخند زدن

درمان فاصله بین دندان‌ها


اگرچه فاصله بین دندانی آسیب چندانی به سلامت دندان‌ها نمی‌زند، اما اکثر بیماران ترجیح می‌دهند با بستن این فاصله لبخندی زیباتر داشته باشند. روش‌های مختلفی برای بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد که متخصصین روش مناسب را با توجه به مشکل موجود و میزان فاصله بین دندان‌ها انتخاب می‌کنند.

درمان ارتودنسی


درمان ارتودنسی پرکاربردترین درمان رفع فاصله بین دندانها است. در این روش دندان‌ها بالا و پایین سیم‌کشی می‌شود تا دندان‌ها با اعمال نیرویی ملایم به هم نزدیک شوند و فاصله بسته شود.

شایان ذکر است که ارتودنسی کودکان در این شرایط همواره ضروری نیست، چون ممکن است پس از درآمدن دندان‌های دائمی فاصله به طور طبیعی بسته شود.

اگر فاصله بین دندانی پی‌امد بیماری لثه باشد، جرم گیری و تصحیح سطح ریشه نخستین اقدامی است که انجام می‌شود، چرا که پیش از هر چیز باید بیماری لثه را درمان کرد. ارتودنسی پس از درمان بیماری لثه شروع می‌شود.

کامپوزیت

چنانچه فاصله بین دندان‌ها کم باشد، متخصص توصیه می‌کند که به جای ارتودنسی از ترمیم‌های کامپوزیتی مانند ونیر یا روکش برای از بین بردن فاصله بین دندانها استفاده شود.

6

ایمپلنت

اگر دندان غایب عامل فاصله بین دندانی باشد، از روش‌های جایگزینی دندان مانند بریج (پل) ثابت، دندان مصنوعی متحرک و ایمپلنت استفاده می‌شود.

7

 جراحی


اگر مزیودنس یا بزرگ بودن بند لب علت فاصله‌دار بودن دندان‌ها باشد، جراحی قبل از ارتودنسی انجام می‌شود، درغیر این صورت احتمال دارد که دندان‌ها دوباره به محض برداشتن بریس ارتودنسی فاصله دار شوند. عمل جراحی برداشتن فرنوم فرنکتومی نامیده می‌شود.

8

پیشگیری از فاصله بین دندان


اگرنقص‌های رشدی عامل فاصله دار شدن دندان‌ها باشد، هیچ راهی برای جلوگیری از بروز آن وجود ندارد. بااین حال می‌توان با استفاده از اسپلینت مانع از حرکت کردن دندان‌ها و دورتر شدن آنها از هم شد و از بیشتر شدن فاصله فعلی جلوگیری کرد.

ارتودنسی پیشگیری نیز بهتر است در سنین پایین انجام شود. چنانچه فاصله بین دندانی پی‌آمد بیماری لثه باشد، رعایت بهداشت دهان و دندان بهترین روش پیشگیری از بیشتر شدن فاصله است.

اگر عادت‌های دهانی مانند مکیدن انگشت علت فاصله دار شدن دندان‌ها باشد، منطقی‌ترین راه پیشگیری ترک عادت است. برای این که به فرزندتان کمک کنید تا این عادت را کنار بگذارد، می‌توانید با دندانپزشک اطفال مشاوره کنید تا بتوانید با قرار دادن وسایل مخصوص در دهان از این عادت‌ها جلوگیری کنید.

هزینه


هزینه ارتودنسی به نوع و کیفیت مواد به کار برده شده برای بستن فاصله بین دندان‌ها بستگی دارد. متخصصین ارتودنسی ما در جلسه مشاوره اولیه طبق میزان فاصله بین دندان روش درمان مناسب آن را در نظر خواهند گرفت و بر این اساس هزینه های احتمالی فرآیند درمان را مشخص خواهند کرد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است