راه و روش های سفید کردن و بلیچینگ دندان

sefididandan

آیا شما به دنبال روشی سریع و غیرتهاجمی برای افزایش زیبایی لبخند خود هستید؟ سفید کردن دندان‌ها می‌تواند نیاز شما را پاسخ بدهد. سفید کردن دندان‌ها باعث می‌شود دندان‌ها درخشان‌تر شده، لکه و تغییر رنگ آن‌ها برطرف گردد. سفید کردن دندان ها یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی دندانپزشکی محسوب می‌شود، چراکه تا حد زیادی بر ظاهر دندان‌های شما تأثیر می‌گذارد. اکثر دندانپزشکان می‌توانند سفید کردن دندان را انجام دهند. سفید کردن دندان‌ها روش‌های مختلفی دارد، ازجمله: سفید کردن به کمک مواد شیمیایی، سفید کردن دندان با اسیدهای ملایم، سفید کردن دندان به کمک مواد ساینده و جدیدترین تکنیک، سفید کردن دندان به کمک لیزر. به‌منظور دستیابی به نتیجه دلخواه ممکن است به چند جلسه درمانی نیاز باشد.

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به‌صورت روزانه روش‌هایی هستند، که دندان‌های شما را درخشان، سفید و سالم نگه‌می‌دارند. بااین‌حال، اگر حس می‌کنید از درخشش دندان‌های شما کاسته شده است و یا زردتر از قبل به نظر می‌رسند، نگران نباشید، شما تنها نیستید. با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه مناسب برای سفید کردن دندان‌های خود را پیدا کنید. سفید کردن دندان‌ها یکی از ارزان‌ترین روش‌های زیبایی است که به کمک آن، زیبایی لبخند شما افزایش یافته و چهره شما جذاب‌تر خواهد شد.

لطفاً در صورت داشتن هر گونه سؤال در مورد‌ راه‌های سفید کردن دندان یا برای تعیین وقت قبلی جهت ملاقات‌‌ با‌‌ متخصصین ما‌ در کلینیک دندانپزشکی دكتر فتحیان، با شماره تلفن‌های 0212222467402122259797 تماس حاصل فرمایید.

بلیچینگ در مقابل سفید کردن دندان


اصطلاح "بلیچینگ" تنها زمانی استفاده شود که دندان‌ها فراتر از رنگ طبیعی خود، تحت سفید کردن قرار بگیرند. این کار به‌واسطه موادی صورت می‌گیرد که حاوی سفیدکننده‌های قوی شیمیایی هستند، که معمولاً شامل پراکسید هیدروژن و یا پراکسید کربامید می‌باشند. از سوی دیگر، اصطلاح سفید کردن اشاره به فرایندی دارد که از طریق برداشتن لکه‌ها و رسوبات دندانی، رنگ طبیعی دندان‌ها مجدداً اصلاح می‌شود. بنابراین هر محصولی که بتواند دندان‌ها را تمیز کند (مانند خمیردندان) ازنظر علمی می‌تواند یک سفیدکننده محسوب شود.

چرا به سفید کردن دندان‌ها نیازمند هستیم؟


در طول زمان و به علت برخی از عوامل، دندان‌های ما دچار تغییر رنگ می‌شوند، بنابراین باید از سفید کردن دندان‌ها کمک گرفت تا ظاهر آن‌ها اصلاح شود. برخی از عواملی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • افزایش سن: رابطه مستقیمی بین رنگ دندان‌ها و سن وجود دارد. در طول سال‌ها، دندان‌ها به علت فرسایش، دچار لکه و تغییر رنگ می‌شوند.
 • رنگ ذاتی دندان‌ها: همه ما به نحوی با رنگ دندانی متولد می‌شویم که از زرد مایل به قهوه‌ای تا سبز مایل به خاکستری متغیر است و با گذشت زمان شدت آن افزایش می‌یابد.
 • شفافیت و مات بودن دندان‌ها: این ویژگی‌ها ژنتیکی هستند که با افزایش سن بیشتر مشخص می‌شوند.
 • عادت‌های غذایی: عادت به مصرف قهوه، چای، کولا، هویج، پرتقال و سایر نوشابه و غذاهای رنگارنگ، در طول سال‌ها سبب تغییر رنگ قابل‌توجهی در دندان‌ها می‌شوند.
 • سیگار کشیدن: نیکوتین باعث رسوب رنگ قهوه‌ای در دندان‌ها می‌شود که به‌ آرامی در دندان‌ها نفوذ پیدا می‌کند و باعث تغییر رنگ درونی دندان‌ها می‌شود.
 • استفاده از دارو و مواد شیمیایی: استفاده از داروی تتراسایکلین در هنگام شکل‌گیری دندان‌ها باعث ایجاد لکه‌های خاکستری یا قهوه‌ای رنگی می‌شود که حذف آن‌ها بسیار دشوار است.
 • دندان‌قروچه: سایش دندان‌ها بر روی یکدیگر (دندان‌قروچه، به هم زدن دندان‌ها و....) که اغلب ناشی از استرس است، می‌تواند باعث ایجاد ترک‌های بسیار ریزی در دندان‌ها شود که در پی آن لکه‌ها و باقی‌مانده مواد غذایی در آن‌ها به دام خواهند افتاد.
 • تروما یا ضربه: افتادن و یا سایر آسیب‌دیدگی‌ها می‌تواند ترک‌های قابل‌ توجهی در دندان‌ها ایجاد کنند، که حجم زیادی از لکه‌ها و باقی‌مانده مواد غذایی را به خود جذب خواهند کرد.

مزایا


فرآیند سفید کردن دندان با مزایای زیادی همراه است:

 • بهبود قابل‌ ملاحظه ظاهر افراد
 • افزایش اعتمادبه‌نفس: افزایش زیبایی ظاهری تأثیر زیادی بر احساس افراد نسبت به خودشان خواهد داشت.
 • افزایش جذابیت
 • بسیار مقرون‌به‌صرفه است: به‌طورکلی، سفید کردن دندان‌ها یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی صورت محسوب می‌شود چه را که روشی سریع و مقرون‌به‌صرفه‌ای می‌باشد.
 • هنگام گفتگو با سایر افراد سفیدتر شدن لبخند باعث می‌شود، ظاهر شما دوستانه‌تر به نظر رسیده و هنگام مکالمه افراد تمرکز بیشتری بر شما داشته باشند.
 • در نهایت، یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از سفید کردن دندان‌ها این است که هیچ عارضه جانبی مضری روی دندان‌های شما ندارد.

روش‌های سفید کردن دندان


گزینه‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها در دسترس است، از ژل‌های قوی گرفته که فقط باید توسط متخصص برای شما استفاده شود تا سفیدکننده‌های ملایم که می‌توان آن‌ها را در خانه نیز استفاده نمود. به‌طورکلی، درمان‌های تخصصی نتیجه سریع‌تر و بهتری را برای شما به ارمغان خواهند داشت، اما کمی گران‌تر از سایر روش‌ها می‌باشند:

سفید کردن دندان در مطب

Whitening Systems

تغییر رنگ قابل‌توجه در مدت‌زمان کوتاه، از مزایای اصلی سفید کردن دندان‌ها در مطب است. این روش معمولاً شامل استفاده دقیق از یک ژل پراکسید می‌باشد که نسبتاً از غلظت بالایی برخوردار است. این کار توسط دندان‌پزشک یا تکنسین آموزش‌دیده انجام می‌شود. قبل از اعمال ژل سفیدکننده، لثه‌ها توسط یک محافظ پلاستیکی تحت پوشش قرار می‌گیرند. به‌طورکلی، پراکسیدها در چندین فاصله 15 تا 20 دقیقه‌ای بر روی دندان‌ها قرار داده‌ می‌شوند که می‌تواند تا یک ساعت نیز زمان آن افزایش یابد. دندان‌پزشک دندان‌ها را به ژل آغشته کرده و به مدت یک ساعت آن‌ها را رها می‌کند.

سفید کردن دندان‌ها با لیزر

Laser whitening

در حال حاضر می‌توان از لیزر به برای سفیدتر کردن دندان‌ها بهره گرفت. در طی این روش یک محافظ لاستیکی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا از لثه‌ها محافظت شود. یک ماده سفیدکننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و پس‌ازآن نور لیزر بر آن تابانده می‌شود تا مواد شیمیایی موجود در سفیدکننده فعال شوند. نور لیزر باعث افزایش سرعت واکنش سفیدکننده با دندان‌ها می‌شود و سرعت تغییر رنگ را افزایش می‌دهد. گفته می‌شود که لیزر می‌تواند 5 تا 6 درجه بیشتر دندان‌ها را سفید کند.

سفید کردن دندان‌ها در خانه

Take-Home

سفید کردن دندان‌ها در خانه، یکی از رایج‌ترین روش‌های سفید کردن دندان‌ها محسوب می‌شود، چراکه استفاده از آن راحت‌تر و هزینه آن نیز ارزان‌تر است. به‌طورکلی در این روش یک ژل سفیدکننده حاوی محلول " پراکسید کربامید" به کمک ابزار پلاستیکی مخصوصی به سطح دندان منتقل می‌شود که می‌تواند برای هر بیمار به‌صورت خاص در مطب دندان‌پزشکی ساخته شود.

سفیدکننده‌های غیر نسخه‌ای

Teeth Whitening این محصولات حاوی غلظت‌های پایین‌تری از سفیدکننده‌ها هستند اما درصورتی‌که طبق دستور پزشک مصرف کردند، در طول زمان می‌توانند مؤثر باشند. محصولات غیر نسخه‌ای متنوعی برای سفید کردن دندان‌ها در داروخانه‌ها موجود است ، مانند:

 •  نوارهای سفیدکننده: این سفیدکننده‌ها شبیه نوارچسب‌های شفاف  هستند که بر روی سطح دندان‌ها قرارگرفته و به‌طورمعمول به مدت 30 دقیقه در دهان باقی می‌مانند. این کار دو بار در روز و برای دو هفته باید ادامه یابد.
 •  برسهای سفیدکننده: در این روش ژل سفیدکننده به کمک برسهای مخصوص به‌طور مستقیم بر روی دندان‌ها کشیده می‌شود و گاهی اوقات در طول شب بروی دندان‌ها باقی می‌ماند.
 •  آدامس سفیدکننده: اگر شما مکرراً عادت به جویدن آدامس دارید، ممکن است بخواهید این روش را که نسبتاً جدید است امتحان نمایید.
 •  خمیردندان سفیدکننده: این خمیردندان‌ها لکه‌های سطحی و پلاک‌ها را با مواد شیمیایی خاص و یا مواد ساینده حذف می‌کنند.

به علت عوارض جانبی سفیدکننده‌های غیر نسخه‌ای مانند: ژل‌ها، قالب‌ها، نوارها و سایر انواع آن، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود برای سفید کردن دندان‌ها به دنبال درمان‌های تخصصی باشید چراکه این درمان‌ها توسط متخصصین دندان‌پزشکی و تحت نظارت آن‌ها انجام می‌شود.

اثر سفیدکننده‌ها چه مدت طول خواهد کشید؟


سفید کردن دندان‌ها یک روش دائمی نیست. نتیجه آن بسته به عادات شخصی شما ممکن است یک یا چند سال طول بکشد. در اغلب موارد، سفید کردن دندان‌ها بسیار مؤثر است و بیمار از نتایج آن راضی است.

برای سفید کردن دندان‌ها به چند جلسه درمانی نیاز است؟


شکی نیست که در اکثر موارد، تنها پس از یک جلسه درمانی در مطب، شما می‌توانید سفید شدن دندان‌های خود را مشاهده کنید. بااین‌حال، مطالعات نشان می‌دهد که:

برای رسیدن به نهایت «رضایت بیمار» به‌طورمعمول بیش از یک جلسه درمانی (1 تا 4 جلسه) استفاده از سفیدکننده‌ها لازم می‌باشد. افرادی که پس از یک جلسه، از سفید کردن دندان‌های خود راضی هستند، معمولاً کسانی هستند که تغییر رنگ دندان‌های آن‌ها نسبتاً خفیف بوده است. به‌طور متوسط، استفاده از 3 بار درمان با سفیدکننده‌ها در طی یک الی شش جلسه درمانی برای رسیدن به حداکثر سفیدکنندگی لازم است. حداکثر سفید شدن دندان‌ها زمانی ایجاد می‌شود که استفاده بیشتر از سفیدکننده‌ها دیگر نتواند رنگ دندان‌ها را سفید و روشن‌تر نماید.

دستورالعمل‌های لازم برای پس از سفید کردن دندان‌ها


After-Care

 • حداقل به مدت 12 ساعت سیگار نکشید، اگر می‌توانید آن را تا 24 ساعت ترک نمایید.
 • فقط غذاهای سفید را مصرف کنید.
 • تا 24 ساعت بعد، از نوشیدن قهوه، چای، نوشابه، آب‌میوه‌های رنگی خودداری کنید.
 • در طول این مدت از رژ لب استفاده نکنید.
 • حداقل برای یک یا دو ماه از کیت‌های سفیدکننده خانگی استفاده نکنید.
 • پس از هر وعده غذایی دهان خود را بشویید.
 • به‌طور مرتب مسواک بزنید.
 • هنگام نوشیدن مایعات تا آنجا که ممکن است از نی استفاده کنید.
 • برای برطرف شدن حساسیت، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

هزینه


در مطب دندانپزشکان، هزینه‌های سفید کردن دندان‌ها به‌صورت تخصصی به مواردی همچون: تعداد جلسات درمانی و روش سفید کردن دندان‌ها بستگی خواهد داشت. همچنین اگر قرار باشد از ژل‌های سفیدکننده خانگی نیز استفاده نمایید تا اثر سفیدکنندگی دندان‌ها ادامه یابد به هزینه شما افزوده خواهد شد. هزینه‌های سفیدکننده‌های خانگی بسته به نام تجاری، قدرت ژل ارائه‌شده و لوازم جانبی مورد استفاده در بسته‌ها (مانند بسته‌های سفیدکننده سه‌ماهه)، متغیر خواهد بود.


به این پست امتیاز دهید.
راه و روش های سفید کردن و بلیچینگ دندان
5 از 1 رای