کاشت یا ایمپلنت دندان: انواع، مراحل وهزینه

t

همسان‌سازی یک گزینه طبیعی و کاربردی برای دندان یا دندان‌های افتاده امر دشواری است و در حالی که هیچ گزینه‌ای نمی‌تواند جای دندان طبیعی را پر کند، ایمپلنت‌ها شبیه‌ترین گزینه قابل‌دسترس به دندان در دندان‌پزشکی امروزی هستند. ایمپلنت‌های دندانی یک بخش مهم و انعطاف‌پذیر در برنامه‌های درمانی امروزی هستند. ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به جای یک یا چند دندان یا به جای تمامی دندان بالا و پایین به کار برده شوند. ایمپلنت‌های دندان به عنوان یک پایه جامد برای روکش‌ها، بریج ها یا دندان‌های مصنوعی متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بسیاری از موارد می‌توان کشیدن دندان و کاشت فوری دندان در حفره دندان کشیده شده را در یک روز انجام داد. تقبل قیمت ایمپلنت فوری غالباً برای دندان‌های جلویی انجام می‌شود. از این روش می‌توان برای جایگزینی یک یا چند دندان به طور همزمان بهره گرفت. غالباً این امکان وجود دارد که دندان را در زمان کشیدن دندان و جایگذاری ایمپلنت به طور موقت روکش کرد. این روکش موقت بلافاصله به ایمپلنت متصل می‌شود. بنابراین گاهی بیمار با دندان به شدت آسیب دیده به کلینیک مراجعه می‌کند، دندان وی کشیده می‌شود، ایمپلنت بلافاصله در حفره دندان کاشته می‌شود و روکش موقت نیز بلافاصله روی ایمپلنت گذاشته می‌شود. در نهایت بیمار پس از ایمپلنت فوری کلینیک را با یک دندان جدید ترک می‌کند. البته تمام بیماران نمی‌توانند از روش کاشت فوری دندان بهره بگیرند و دندانپزشک باید مناسب بودن این درمان سریع را بررسی ‌کند.

اگر شما دندان خود را از دست داده‌اید، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. برای درک بهتر علت متمایز بودن ایمپلنت‌های دندانی لطفاً یک نوبت مشاوره از ما بگیرید. دندانپزشکان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان آماده ارائه بالاترین سطح خدمات دندانپزشکی به هر یک از بیماران هستند. ما با احترام، تبحر و تجربه بالای متخصصین، خدمات درمانی خود را ارائه می‌دهیم. وعده ما ایجاد یک فضای دوستانه، حرفه‌ای و آموزشی برای کمک به بیماران در دست‌یابی به سطح مطلوب سلامتی آن‌ها است. برای رزرو نوبت معاینه و مشاوره دندانپزشکی در زمینه بیماری‌های فک و دهان و دندان از جمله اپن بایت می‌توانید با شماره‌های 02122224674- 02122259797 تماس بگیرید. 

 ایمپلنت دندان چیست؟


d1

ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی برای دندان است که فضایی دائمی برای محکم کردن و جایگزینی دندان فراهم می‌آورد. در مقایسه با دندان مصنوعی، بریج ها و روکش‌ها، ایمپلنت‌های دندانی یک روش بلندمدت، محبوب و مؤثر برای افرادی که دندان‌های آن‌ها افتاده است یا به مشکلات مزمن دندانی گرفتار هستند می‌باشد. از آنجا که این ایمپلنت‌ها محکم می‌شوند، احساس و عملکرد آن‌ها مانند دندان طبیعی است، ایمپلنت‌های دندان به سرعت تبدیل به یک جایگزین استاندارد برای دندان شده‌اند.

ایمپلنت‌های دندان معمولاً سه بخش دارند:

 • ایمپلنت: یک پیچ که به عنوان ریشه دندان جدید عمل می‌کند و آن چیزی است که به طور دائمی در فک قرار داده می‌شود.
 • اتصالات: یک کانکتور یا متصل‌کننده دائمی اما قابل تعویض که توسط پزشک برای نگه داشتن دندان یا مجموعه دندانی به کار برده می‌شود.
 • روکش یا دندان مصنوعی: این قسمتی از دندان است که شما می‌توانید ببینید. این روکش معمولاً از زیکرونیوم یا پورسیلین ساخته شده است که دوام خوبی داشته و ظاهر آن‌ها نیز مطلوب است.

مزایا


فرای مباحث زیبایی‌شناسی، بسیاری از مردم فاکتورهای بهداشتی ایمپلنت را در هنگامی که می‌خواهند دندان بکارند، یکی از مزایای استفاده از آن می‌دانند. برای مثال

 • می‌توانند از تحلیل فک پیشگیری کنند.
 • از فاسد شدن استخوان فک جلوگیری می‌کنند.
 • باعث جوان‌تر به نظر رسیدن ظاهر صورت شده و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهند و همچنین باعث بهبود بهداشت و سلامت دهان و دندان می‌شوند.
 • ایمپلنت‌های دندانی سلامت عمومی را بهبود می‌دهند.
 • با داشتن دندان‌های قوی که عملکرد آن‌ها کامل است، بیماران می‌توانند رژیم غذایی خود را گسترش داده و غذاهای سالم مانند آجیل و میوه‌ها را دوباره در برنامه غذایی خود قرار دهند.
 • زمانی که از ایمپلنت‌های دندانی به درستی مراقبت شود، می‌توانند مادام‌العمر باشند بنابراین آن‌ها یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها برای جایگزینی بلندمدت دندان هستند.
 • بر خلاف دندان مصنوعی، ایمپلنت‌ها هرگز لق نشده و حرکت نمی‌کنند و برای مراقبت و نگهداری از آن‌ها نیازی به استفاده از تمیزکننده‌های مخصوص و چسب نیست.
 • بر خلاف بریج های ثابت، از مزایای ایمپلنت دندانی، عدم نیاز به تنظیم است.
 • مطالعات نشان می‌دهد که نرخ موفقیت استفاده از ایمپلنت‌های دندانی بیش از 95 درصد است.

چه کسانی ممکن است به ایمپلنت نیاز داشته باشند؟


افرادی که دندان مصنوعی کامل یا جزئی آن‌ها لق شده است

d2

بیمارانی که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند و افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند و برای آن‌ها تغذیه مناسب مشکل‌ساز است زیرا نمی‌توانند بسیاری از غذاهای سالم را بجوند می‌توانند از ایمپلنت‌های دندانی استفاده کنند. با قرار دادن چند ایمپلنت دندانی در استخوان فک که دندان مصنوعی را در جای مناسب حفظ می‌کنند مانند این است که شما تمام دندان‌های طبیعی خود را بازگردانده‌اید.

 ورزشکاران پیر و جوان

d3

این موضوع غیرمنتظره نیست که یک جوان در هنگام ورزش یا به علت تصادف یک یا چند دندان خود را به طور ناگهانی از دست بدهد. البته، حرکت عاقلانه این است که دندان را سر جای خود قرار داده یا اگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند آن را در دهان خود نگه دارند تا به نزدیک‌ترین مرکز دندانپزشکی برسند. متأسفانه اقدامات منطقی در زمان بروز این اتفاقات فراموش می‌شود. خدا را شکر ما می‌توانیم به جای قرار دادن بریج که باید پس از چند سال تعویض شود، از ایمپلنت‌های دندانی استفاده کنیم که از بیست سال و حتی تا پایان عمر دوام دارند.

افرادی که دندان نیش خود را از دست داده‌اند

معمولاً ما دختران و پسرانی را می‌بینیم که در هنگام لبخند مشخص می‌شود که دندان‌های نیش آن‌ها نیست. برای ما این یک چالش دندانپزشکی است. در گذشته، بسیاری از پزشکان به راحتی دندان‌ها را به هم نزدیک می‌کردند که باعث عدم تطابق بایت و در نتیجه ابتلا به سندرم مفصل گیجگاهی فکی می‌شد. در دندانپزشکی مدرن، ما می‌توانیم از متخصص ارتودنسی بخواهیم که دندان‌ها را حرکت دهد تا فاصله بین دندان‌ها افزایش یافته و بزرگ‌تر شوند و سپس ایمپلنت را در محل مورد نظر بکاریم تا علاوه بر زیباتر شدن لبخند، عملکرد دندان‌های نیز ارتقا یابد.

 آیا من می‌توانم از ایمپلنت دندانی استفاده کنم؟


افرادی که از سلامت کافی در دهان و دندان خود برخوردار هستند و سلامت عمومی آن‌ها نیز خوب است می‌توانند از ایمپلنت‌های دندانی استفاده کنند. همچنین شما باید بافت لثه سالم داشته باشید که مبتلا به بیماری‌های لثه نباشد. استخوان فک بالایی یا پایین شما باید از تراکم لازم برخوردار باشد و حجم آن به اندازه‌ای باشد که بتواند ایمپلنت را در خود نگه دارد.به یاد داشته باشید که در برخی موارد که استخوان فک بیماران در اثر بیماری‌های لثه تحلیل رفته است تا زمانی که استخوان‌ها ترمیم نشده باشند استفاده از ایمپلنت توصیه نمی‌شود. برخی عوامل پزشکی وجود دارند که ممکن است شما را از انتخاب ایمپلنت‌های دندانی بازدارند؛ به عبارت دیگر تا زمانی که این بیماری‌ها یا عوامل برطرف نشوند شما نمی‌توانید از ایمپلنت‌های دندانی استفاده کنید. برخی از این عوامل و بیماری‌ها عبارتند از:

 • دیابت کنترل نشده
 • تحت شیمی‌درمانی بودن
 • انجام اقدامات پرتودرمانی
 • اختلال پاراتیروئید
 • اختلالات خونی
 • ناهنجاری‌های استخوانی
 • سرطان مغز استخوان
 • بزرگ شدن حفره یا حفره‌های سینوسی
 • پوکی استخوان

برای این که مطمئن شوید که می‌توانید از مزایای درمان ایمپلنت دندان استفاده کنید یا نه باید با دندانپزشک خود مشورت و صحبت کنید.

انواع


شما می‌توانید از ایمپلنت‌های دندانی برای جایگزینی یک یا چند دندان یا همه دندان‌های بالا و پایینی خود استفاده کنید:

ایمپلنت تک دندانی

d4  اگر به دلیل تصادف یا ابتلا به بیماری‌های لثه فقط یکی از دندان‌های شما افتاده است، می‌توانید آن را به راحتی با ایمپلنت دندان جایگزین کنید. ظاهر و عملکرد دندان جدید شما درست مطابق دندان‌های طبیعی دیگر خواهد بود.

ایمپلنت‌های چندگانه

d5در برخی موارد که فردبیش از یک دندان خود را از دست می‌دهد ولی هنوز لثه‌ها و بافت اطراف دندان او سالم است می‌تواند از ایمپلنت‌های چندگانه به عنوان یک روش مناسب استفاده کند. دو پایه کاشته شده و روکش به آن وصل می‌شود و دندان‌های دیگر دست‌نخورده باقی می‌مانند. ایمپلنت‌های چندگانه را نمی‌توان برای هرکس کاشت و حتی اگر بیمار فقط چند دندان خود را از دست داده باشد ترجیح داده می‌شود که عمل ایمپلنت All on 4 را انجام دهد.

 ایمپلنت‌های All on 4

d6در صورت نیاز به بازگرداندن قوس کامل،شما می‌توانید از عمل All on 4 استفاده کنید. برخی جراحان چهار ایمپلنت را در فک قرار می‌دهند و سپس یک قوس دندانی کامی را به آن وصل می‌کنند و به همین دلیل این نام را برای این نوع از ایمپلنت انتخاب کرده‌اند. (همه دندان فقط با کاشت چهار ایمپلنت)

نحوه انجام عمل


d7

انجام عمل ایمپلنت‌های دندانی نسبتاً راحت است زیرا معمولاً تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود.

کاشت دندان معمولاً شامل سه مرحله اصلی است:

 • اول، دندانپزشک به کمک روش‌های جراحی ایمپلنت را در فک قرار می‌دهد. در دوران نقاهت و بهبودی دندانپزشک از شما خواهد خواست تا غذاهای نرم، سرد و سوپ گرم میل کنید.
 • سپس، استخوان اطراف ایمپلنت بهبود می‌یابد. آن چه که ایمپلنت را بسیار محکم می‌کند این است که استخوان واقعاً اطراف ایمپلنت رشد کرده و آن را در جای خود محکم نگه می‌دارد. برخی از بیماران باید قبل از اتصال دندان به ایمپلنت‌ها تا زمانی که ایمپلنت‌ها به طور کامل با استخوان فک یکپارچه شوند صبر کنند که ممکن است حتی چندین ماه طول بکشد. برخی دیگر از بیماران می‌توانند ایمپلنت‌ها و دندان‌ها را در یک جلسه درمانی در فک قرار دهند.
 • در نهایت، زمان قرار دادن دندان مصنوعی فرا می‌رسد. برای ایمپلنت تک دندانی، دندانپزشک یک دندان جدید مخصوص شما می‌سازد که به آن روکش دندانی گفته می‌شود. روکش بر اساس سایز، شکل، رنگ و ثبات برای شما طوری طراحی می‌شود که با دندان‌های دیگر شما همخوانی داشته باشد. اگر شما بیش از یک دندان را جایگزین کرده‌اید، بریج های مخصوص یا دندان مصنوعی متناسب با دهان و ایمپلنت‌ها برای شما طراحی می‌شود.

توجه داشته باشید که جایگزینی دندان معمولاً زمان می‌برد. در این فاصله دندانپزشک به شما روکش‌ها، بریج ها یا دندان مصنوعی موقتی می‌دهد تا شما بتوانید به طور طبیعی صحبت کرده و غذا بخورید تا دندان‌های اصلی و دائمی شما آماده شوند.

ایمپلنت دندانی چه مدت دوام می‌آورد؟


ایمپلنت‌های دندانی مادام‌العمر هستند. مطالعات نشان می‌دهد که ایمپلنت‌های دندانی در صورتی که از آن‌ها به درستی مراقبت شده باشد حداقل 25 سال دوام می‌آورند.

 هزینه


ایمپلنت‌های دندانی روش‌های دائمی هستند اما ارزان نیستند. قیمت کاشت دندان با ایمپلنت به ازای هر دندان محاسبه شده و بیمه‌ها معمولاً آن را پوشش نمی‌دهند.البته می‌توان تقبل هزینه کاشت دندان را یک سرمایه‌گذاری بزرگ در نظر گرفت که در صورتی که توسط یک متخصص برای شما کار گذاشته شود بسیار مناسب بوده و با تقبل  هزینه ی ایمپلنت دندان ،  لبخند زیبا را به شما برگرداند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است