ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی شفاف یا همرنگ دندان

WomenVIPPass

بریس‌های سرامیکی جایگزینی برای بریس‌های فلزی هستند که در آن از براکت‌های شفاف و همرنگ دندان استفاده می‌شود. مزیت این براکت‌ها این است که کمتر در دهان قابل توجه می باشند در نتیجه می‌توانید با اعتماد بنفس بیشتری لبخند بزنید. براکت‌های سرامیکی انتخاب مناسبی هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان می‌باشند. سیم‌هایی که برای تغییر موقعیت دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز می‌توانند همرنگ دندان باشند اما با پیشرفت درمان نیاز به سیم‌های فلزی قوی‌تری خواهد بود. براکت‌های سرامیکی جایگزینی مقرون به صرفه برای ارتودنسی نامرئی می‌باشند زیرا دیگر هزینه‌های لابراتور دخیل نخواهد بود.

اگر می‌خواهید دندان‌های خود را بطور صحیح ردیف کنید اما دغدغه‌ی زیبایی آنها را نیز دارید، بریس‌های سرامیکی شفاف می‌توانند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای شما باشند. چه نوجوان و چه بزرگسال باشید، ما می‌توانیم این نگرانی را برطرف کنیم تا با اصلاح فک و ردیف کردن دندان‌ها لبخندی زیبا ایجاد شود. بریس‌های سرامیکی روش ارتودنسی مطلوبی برای بزرگسالانی است که نگران سلامت دندان‌های خود هستند اما در عین حال می‌خواهند زیبایی ظاهرشان نیز حفظ شود. برای تعیین هزینه‌ی دقیق درمان ارتودنسی خود و رزرو نوبت جهت بررسی اولیه توسط دندانپزشکان یا مشاوره‌ی رایگان با متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان می‌توانید با شماره 02122226474 - 02122259797 تماس حاصل فرمایید.

مزایای بریس‌های سرامیکی


ory2

دچار لک نمی‌شوند

برخلاف دیگر انواع بریس مانند بریس‌های فلزی که می‌توانند دچار لک شوند، با استفاده از بریس‌های سرامیکی دیگر در معرض اثرات لک بر روی دندان‌ها قرار نخواهید گرفت. این بریس‌ها در رنگ‌های مختلف و مشابه با رنگ دندان‌ها و یا بصورت شفاف موجود می‌باشند. این نوع بریس‌ها برای افرادی که می‌خواهند دندان‌های خود را بصورت غیر محسوس ردیف کنند،‌ ایده‌آل هستند.

دندان‌ها را سریع‌تر حرکت می‌دهند

دلیل استفاده از بریس‌ها تلاش برای ردیف کردن دندان‌ها می‌باشد. ثابت شده که بریس‌های سرامیکی سریع‌تر از بریس‌های مرسوم دندان‌ها را ردیف و مرتب می‌کنند. بنابراین نیازی به استفاده‌ی طولانی مدت از آنها نمی‌باشد.

مقرون به صرفه هستند

هزینه‌ی استفاده از بریس ها در دهان در مقایسه با دیگر بریس‌های موجود مقرون به صرفه است. شما می‌توانید با صرف اندکی زمان بهترین متخصص ارتودنسی که این خدمات را با قیمت‌های مناسب ارائه می‌دهد پیدا کنید.

چه زمانی می‌توان از بریس‌های سرامیکی استفاده کرد؟


ory3

با وجود مزایای اشاره شده، بیماران باید از این حقیقت اطلاع داشته باشند که تمام افراد قادر به استفاده از بریس‌های سرامیکی نیستند. پیش از انتخاب بهترین درمان ارتودنسی باید جنبه‌های مختلفی را در نظر گرفت.

سلامت دندان

دندانپزشک مشخص خواهد کرد که آیا این درمان با توجه به سوابق درمانی دندان و وضعیت کلی سلامتی برای شما مناسب است یا خیر. از آنجایی که سرامیک می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند، این ماده برای بیمارانی که الگوی فک آنها طوری است که موجب ساییدگی دندان‌ها بر روی هم می‌گردد، توصیه نمی‌شود و ممکن است با معایبی همراه باشد. این بدین معنی است که در صورتی که روی دندان‌های مقابل قسمت‌های تیز و بلند وجود داشته باشد احتمالاً این نوع درمان‌های ارتودنسی را نمی‌توانید انتخاب کنید.

عادات شیوه زندگی

افراد سیگاری بهتر است که از بریس‌های شفاف وحتی سرامیکی برای دندان‌های خود استفاده نکنند زیرا به راحتی تغییر رنگ می‌دهند. علاوه بر این، از آنجایی که این مواد کامپوزیت به راحتی دچار لک می‌شوند، اشخاصی که به مقدار زیاد قهوه، شراب یا چای می‌نوشند باید عادات خود را تغییر دهند و یا نوع دیگری از ارتودنسی را انتخاب کنند.

الزامات حرفه‌ای و اجتماعی

بزرگسالانی که در بخش‌های تجاری، تبلیغاتی یا سرگرمی با عموم مردم در ارتباطند احتمالاً باید از این بریس‌های سرامیکی استفاده کنند.

تشخیص ارتودنسی

در مواردی که نامرتبی دندان‌ها جزئی است و نیاز به درمان‌های کوتاه‌تر و آسان‌تر می‌باشد، بریس‌های شفاف یا سرامیکی ممکن است گزینه‌ی مناسبی برای بزرگسالانی باشد که می‌خواهند طرح لبخندشان بدون تغییر باقی بماند.

فرایند ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی


ory4

براکت‌های سرامیکی طی فرایندی نسبتاً ساده بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. دندان‌ها باید کاملاً خشک و تمیز باشند بنابراین پیش از قرار دادن آنها، متخصص ارتودنسی ماده‌ای به نام اچ (etch) را بر روی هر دندان استفاده می‌کند و سپس دندان‌ها شسته شده و خشک می‌شوند. یک لوله‌ی مکنده در کل فرایند درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از رسیدن هرگونه رطوبت به سطوح جلویی دندان‌ها جلوگیری شود.

بعد از اینکه دندان‌ها تمیز و خشک شدند، هر بلوک بطور جداگانه بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. پس از این کار یک سیم نازک از بین بلوک‌ها عبور داده شده و توسط یک کش تمیز و کوچک در جای خود نگه داشته می‌شود.

ضخامت سیم به تدریج در طول درمان افزایش پیدا می‌کند تا دندان‌ها به موقعیت ایده‌آل خود برسند.

پس از قرار گرفتن بریس‌ها

پس از اتمام کار، متخصص ارتودنسی تقریباً هر ۸ تا ۱۲ هفته یک بار پیشرفت بریس‌ها را کنترل کرده و در صورت لزوم سیم را تنظیم می‌کند. پس از هر ویزیت با حرکت دندان‌ها به طرف موقعیت مورد نظر مقداری درد را احساس خواهید کرد.  مدت زمان ارتودنسی برای هر شخص متفاوت است اما بطور متوسط دوره‌ی درمان بین ۱۲ تا ۲۴ ماه می‌باشد.

ory5

در پایان درمان ارتودنسی از نگهدارنده‌ها استفاده می‌شود که به حفظ دندان‌ها در موقعیت جدید کمک می‌کنند. گاهی اوقات برای این منظور نگهدارنده‌ی ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعات بیشتر درباره‌ی آنها در زمان مناسب در اختیار شما قرار می‌گیرد.

آیا این بریس‌ها راحت هستند؟

ory6

قرار دادن بریس‌ها بر روی دندان‌ها موجب درد نمی‌شود. پس از جلسه‌ی درمان ممکن است احساس کنید که دندان‌ها حساس شده‌اند و با شروع حرکت دندان‌ها نیز مقداری درد را تجربه می‌کنید. هرچند این درد معمولاً ظرف چند روز برطرف می‌شود، در صورت نیاز می‌توان از قرص‌های مسکن که برای سردرد مصرف می‌شوند، استفاده کرد.

نگهداری از بریس‌های سرامیکی


به منظور تمیز نگه داشتن بریس‌ها باید موارد ساده‌ای را رعایت کنید که این موارد در دستورالعمل‌های ما برای ارتودنسی ارائه شده‌اند. از مواد غذایی سخت و چسبناک باید پرهیز شود و مصرف نوشابه‌های گازدار، آب میوه و تنقلات در بین وعده‌های غذایی خود را نیز قطع کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که افراد با دندان‌های ارتودنسی شده باید به آن توجه کنند، حفظ حداکثری نظافت و بهداشت دندان‌ها و بریس ها است. برای جلوگیری از ایجاد لکه یا پوسیدگی بر روی دندان‌ها پیروی از این اقدامات ضروری است.

در صورت شکستن بریس چه باید کرد؟

اگر یکی از براکت‌ها از دندان جدا شود باید با متخصص تماس بگیرید، و بسته به زمان ویزیت بعدی ممکن است نیاز باشد که زودتر نزد متخصص مراجعه کنید تا براکت در جای خود قرار گیرد. در صورتی که سیم از محل خود خارج شود یا بشکند نیز باز هم بسته به جلسه‌ی معاینه‌ی بعدی می‌توان زودتر یک جلسه برای ترمیم آن تنظیم کرد.

هزینه‌ی بریس‌های سرامیکی


هزینه‌ی اضافی شامل هزینه‌ی مصالح می‌باشد. فلز ضد لک (مورد استفاده در بریس‌های فلزی) نسبت به سرامیک ارزان‌تر است، بنابراین بیماران باید تفاوت این هزینه را بپردازند. هزینه‌ی اضافی برای بریس‌های سرامیکی با قرار گرفتن آنها بر روی دندان‌ها متوقف نمی‌شود. این بریس‌ها معمولاُ مستلزم مراجعه بیشتر به متخصص ارتودنسی جهت نگهداری و تنظیمات می‌باشد و این به معنی هزینه‌ی بیشتر است. بریس‌های سرامیکی همچنین استحکام نوع فلزی را ندارند و هزینه‌ی ترمیم ترک‌ها و شکستگی‌ها نیز اضافه می‌شود. بطور کلی مانند بریس‌های فلزی هزینه‌ها متغیر است. افرادی که از بریس‌های سرامیکی استفاده می‌کنند همیشه نباید بیشتر از بریس‌های فلزی بیشتر هزینه کنند. شرایط و تعداد دندان‌هایی که نیاز به اصلاح دارند، سن بیمار و محل درمان برخی از عواملی هستند که می‌تواند بر هزینه‌ی هر نوع ارتودنسی تاثیرگذار باشند.

 


به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی شفاف یا همرنگ دندان
5 از 2 رای