لمینت یا ونیر دندان (ونیر پرسلینی) چیست:مزایا،روش و هزینه

sh1

لمینت دندان (ونیر پرسلینی) روشی است که بدون صدمه زدن به دندان و تنها با سوهان زدن آن انجام می‌شود و ظاهر بسیار زیبایی به دندان‌های جلو می‌بخشد، همچنین زیبا سازی دندان با لمینت و ونیر مشکلات ظاهری دندان‌های فاصله‌‌دار، لکه لکه،‌‌ بدرنگ و شکسته را برطرف می‌سازد. لمینت دندان همانند یک ناخن مصنوعی با اِعمال تغییرات معجزه آسا ظاهر کاملاً زیبایی را برای دندان‌های شما تضمین می‌کند.

اگر دندان‌های شما کدر، کج و نامرتب، شکسته و یا از دست رفته است، باید درمان‌های دندان‌پزشکی زیبایی را جستجو کنید. با استفاده از روش‌های زیبایی دندان‌پزشکی بسیاری از مردم می‌توانند نتایج عالی کسب کرده و دندان‌هایی زیبا و سفید داشته باشند. امروزه به لطف پیشرفت‌های فن‌آوری در زمینه زیبایی دندان، دندان‌پزشکان قادرند مجموعه کاملی از مشکلات دندان‌ها را برطرف سازند.

اگر دارای عیوب زیبایی در دندان‌های خود هستید که از زیبایی لبخندتان (لینک به مقاله اصلاح طرح لبخند) کاسته است، می‌توانید به متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان مراجعه کنید تا بهترین راه حل را برای بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان شما یافته و برای خلق لبخندی زیبا و پوشاندن عیوب دندان‌ها به شما کمک کنند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های درمانی مانند ونیرهای پرسلینی و رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره 02122224674 -02122259797 با ما در تماس باشید.

انواع ونیرهای دندان


ونیر دندان که توسط دندان‌پزشکان ما مورد استفاده قرار می‌گیرد، دو نوع است: پرسلینی و کامپوزیتی.

 • ونیرهای پرسلینی به دلیل استحکام و دوام بالا برای ونیرهای دندانی بسیار مطلوب هستند. یکی دیگر از مزایای ونیرهای پرسلینی توانایی آنها برای منعکس کردن نور و هماهنگی آنها با دندان‌های طبیعی است.
 • ونیرهای کامپوزیتی می‌توانند به طور مستقیم در دهان شما قرار داده شوند. دندان‌پزشک در یک جلسه می‌تواند این ونیرها را به دندان‌های جلویی متصل کرده و به صورت قالبی بچسباند. ونیرهای کامپوزیتی معمولاً ارزان‌تر از ونیرهای پرسلینی هستند، اما دوام آنها کمتر بوده و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

لمینت دندانی (ونیر پرسلینی) چیست؟ 


sh2

ونیرهای لمینت دندان یک لایه نازک پوشاننده و شفاف هستند که به سطح دندان متصل می‌شوند. به عبارت دیگر، ونیرها نمونه‌های نازک‌تری از سایر پروتزهای ثابت هستند که در دندانپزشکی به عنوان روکش دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف از نصب ونیرهای لمینت، اصلاح عیوب زیبایی دندان‌هاست.

لامینت دندان یا ونیرهای پرسلینی از لایه بسیار نازکی از چینی پرسلین ساخته شده است. در واقع این ونیرها به طور سفارشی و متناسب با دندان‌های شما ساخته می‌شوند. این پوسته پرسلینی نازک دندان می‌تواند دندان‌های شما را که ممکن است تغییر رنگ داده، دچار لکه‌ و یا شکستگی شده، بپوشاند. برای افزایش طول دندان‌های کوتاه، این ونیرها می‌توانند درازتر از دندان اصلی ساخته شوند. یا برعکس برای بستن شکاف بین دندانها می‌توانند عریض‌تر ساخته شوند. در نهایت، شکل آنها نیز می‌تواند اصلاح شود تا ظاهر دندان‌های کج کاملاً صاف به نظر بیاید. هنگامی که ونیر یا لمینت ها بر روی دندان‌های لکه‌دار، بد رنگ و تیره قرار می‌گیرد، ناهنجاری‌ها و عیوب دندان‌ها را می‌پوشاند و به دندان‌ها درخشش طبیعی می‌بخشد. همچنین نامرتبی و ناهمترازی خفیف دندان‌ها می‌تواند با این پروتزهای دندانی اصلاح شود.

مزایای ونیرهای پرسلینی


ونیرهای پرسلینی یک تکنیک ساده و با حداقل تهاجم است که به شما لبخندی طبیعی‌، درخشان و سالم می‌بخشد. افرادی که در مورد ظاهر دندان‌های خود نگران یا خجالتی هستند، می‌توانند با استفاده از ونیرهای پرسلینی، اصلاح سریع و مؤثری در لبخند خود ایجاد کنند.

 • ونیرهای پرسلین می‌توانند لبخند شما را بدون نیاز به هر گونه اعمال جراحی متحول کنند. این بدان معناست که شما می‌توانید از روش‌های گران قیمت و وقت گیر پرهیز کنید و در عین حال، احتمال هر گونه خطر و یا درد را برطرف سازید. ونیرهای پرسلینی می‌توانند درخشش و کیفیت شفافی که در مینای دندان واقعی وجود دارد، بازسازی کنند.
 • مواد پرسلینی دارای مقاومت کافی در برابر استفاده طولانی مدت و بیش از حد بدون ایجاد آسیب هستند. اگر چه ونیر دندان‌های اصلی شما را تقویت و مستحکم نمی‌کند، اما لمینت به عنوان یک لایه محافظ، از دندان در برابر ساییدگی و شکستگی محافظت می‌کند. ونیرهای پرسلینی دارای مقاومت بالا در برابر لکه‌ها هستند، زیرا مواد ایجاد کننده لکه‌های دندان، از روی سطح صاف مواد سرامیکی سُر می‌خورند.
 • مزیت اصلی ونیرهای پرسلینی این است که می‌توانند تمام عیوب دندان‌های شما را با روشی سریع و مؤثر پنهان کنند. تنها در طی 2 الی 3 جلسه بدون نیاز به گذراندن دوره بهبودی و یا مراقبت‌های سخت، لبخندی عالی و زیبا خواهید داشت.

ونیرهای پرسلینی برای چه دندان‌هایی مناسب است؟


sh3

لمینت برای افرادی مناسب است که دندان‌های آنها در یک ردیف قرار ندارد و دارای ناهمترازی خفیف است، افرادی که بریس دندانی را از نظر رنگ و فرم دوست ندارند و نمی‌خواهند برای اصلاح شکل دندان‌های خود از آنها استفاده کنند، بین دندان‌های آنها فاصله وجود دارد یا ارتفاع دندان‌های آنها یکسان نیست و یا یکی از دندان‌های جلویی آنها شکسته است، می‌توانند از لمینت استفاده کنند. خط لبخند با استفاده از این ونیرها بدون از دست دادن مقدار زیادی از بافت، اصلاح می‌شود. در این فرآیند فقط سطوح جلویی دندان‌ها تراشیده شده و ونیرهای که از نظر رنگ و ظاهر با دندان‌های طبیعی مطابقت دارند، به عنوان یک لایه به سطوح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

چه مشکلاتی را می‌توان با لامینت ونیر برطرف کرد؟


sh4

ونیرهای لامینتی برای اصلاح مشکلات زیر به کار می‌روند:

 • اصلاح لکه‌های داخلی و تغییر رنگ دندان‌‌ها،
 • درمان تیرگی و کدر شدن دندان‌ها،
 • اصلاح اشکالات دندان از نظر شکل، اندازه و چرخش،
 • ترمیم پوسیدگی سطوح جلوی دندان‌ها،
 • اصلاح و بهبود طرح لبخند
 • پر کردن فاصله و فضاهای زیاد بین دندان‌ها به ویژه در وضعیت دیاستم یا فاصله بین دو دندان از خط وسط جلو،
 • ترمیم دندان شکسته و لبه‌های خرد شده ناشی از زمین خوردن، ضربه ناگهانی یا حوادث،
 • افزایش طول دندان‌های کوچک و کوتاه.

مراحل این روش چگونه است؟


sh5

شما باید به یک دندانپزشک متخصص در زمینه جدیدترین ونیرهای دندان‌پزشکی مراجعه کنید، دندان‌پزشک شما با همکاری تکنسین بسیار مجرب در آزمایشگاه‌های دندان‌پزشکی، پس از بررسی کامل سابقه پزشکی و دندا‌ن‌پزشکی، معاینه جامع چشمی و رادیوگرافیک برای تشخیص قطعی، مناسب بودن ونیرهای پرسلین را برای دندان‌های شما تعیین می‌کند. پس از موافقت شما روند درمان در دو مرحله انجام خواهد شد.

اولین مرحله شامل آماده سازی دندان‌های شما برای به حداقل رساندن لکه‌های دندان، بهبود ردیف دندان‌ها و ایجاد فضا برای گذاشتن لمینت است که ممکن است نیازمند حذف ساختار دندان باشد. قالبی از دندان‌های شما گرفته خواهد شد و این مدل جهت ساخت ونیر با توجه به ابعاد دندان‌های شما به آزمایشگاه‌های دندان‌پزشکی ارسال می‌شود. در جلسه بعدی، ونیرهای پرسلینی به صورت قالب‌های محکم و متناسب بر روی دندان‌های شما با استفاده از سمان چسبانده خواهد شد.

نحوه مراقبت‌ از ونیرها جهت افزایش طول عمر آنها چیست؟


دندان‌پزشک برای مراقبت و نگهداری مناسب از ونیرهای پرسلینی که به تازگی برای شما قرار داده شده، دستورالعمل خاصی را به شما توصیه خواهد کرد که عبارتند از:

 • برنامه مسواک زدن و نخ دندان را به طور منظم برای دندان‌ها و ونیرهای آن انجام دهید. توصیه می‌‌شود از یک خمیر دندان غیر ساینده با یک برس نرم برای به حداقل رساندن سایش ونیر دندان استفاده کنید.
 • از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه‌های کولا که قدرت سایش و تحلیل بردن ونیرهای دندان را دارند، اجتناب کنید.
 • اگر عادت دندان قروچه را به خصوص در ساعات خواب دارید، لازم است با دندان‌پزشک خود در مورد آن صحبت کنید تا گارد دندان (نایت گارد) ویژه‌ای را برای جلوگیری از سایش دندان‌ها به ویژه دندان‌هایی که با ونیر پرسلینی ترمیم شده‌اند، تجویز کند.
 • از جویدن مداد، خرد کردن یخ، خوردن ناخن و عاداتی از این قبیل پرهیز کنید.
 • به طور منظم و حداقل دو بار در روز جهت معاینه و ارزیابی ونیرهای پرسلینی خود به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

دوام لمینت (ونیرهای پرسلینی) چه مدت است؟


عمر ارتودنسی با لمینت پرسلینی حدود هفت تا بیست سال است. دوام و ماندگاری لمینت را می‌توان با مراقبت و نگهداری مناسب افزایش داد.

هزینه ونیرهای دندانی


هزینه ونیرها به عوامل بسیاری از جمله هزینه دندان‌پزشک، مهارت هنری و فنی سازنده ونیرها و دندان‌پزشکی که آنها را نصب می‌کند، موقعیت جغرافیایی که درمان در آنجا انجام می‌شود، موادی که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد و تعداد دندان‌های نیازمند ونیر پرسلین بستگی دارد. قیمت لمینت دندان پرسلینی گران‌تر از ونیرهای کامپوزیتی رزینی غیر مستقیم و یا مستقیم هستند.


به این پست امتیاز دهید.
لمینت یا ونیر دندان (ونیر پرسلینی) چیست:مزایا،روش و هزینه
3 از 1 رای