ارتودنسی لینگوال یا مخفی: مزایا، روش و هزینه

Capture

ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) پشت دندان‌های مخفی بوده و بنابراین در زمانی که لبخند می‌زنید "نامرئی" است. ارتودنسی لینگوال مطابق با شکل دندان‌های شما طراحی شده و مواد فلزی به کار رفته شده در آن فقط مختص شما است. برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی گونه‌ها و قسمت داخلی لب‌ها و دهان، ارتودنسی از پشت دندان برای ورزشکاران، مدل‌ها، بازیگران زن و مرد، موزیسین‌ها که سازهای بادی می‌نوازند و بزرگسالان بسیار مناسب است. ارتودنسی لینگوال به "بریس‌های پشت دندانی" یا "بریس‌های نامشخص" اشاره دارد و مشابه بریس‌های سنتی هستند با این تفاوت که به جای این که در جلوی دندان‌ها نصب شوند پشت آنها قرار می‌گیرند. این کار باعث می‌شود که این روش در نوجوانان که دوست ندارند بریس‌های آنها دیده شود بسیار محبوب باشد.

متخصصین ما در کلینیک دکتر فتحیان گزینه‌های مختلف ارتودنسی را ارائه می‌دهند. یکی از حوزه‌های تخصصی ما، ارتودنسی لینگوال است. ارتودنسی لینگوال ارائه شده، پیشرفته‌ترین نسل بریس ها هستند که پشت دندان مخفی بوده و نامرئی هستند. برخلاف بریس‌های معمولی ثابت که در جلوی دندان‌ها نصب می‌شوند، این بریس ها کاملاً نامرئی هستند بنابراین شما می‌توانید بدون نگرانی، لبخندی گیرا و جذاب داشته باشید. جهت رزرو نوبت معاینه و مشاوره دندانپزشکی می‌توانید با شماره تلفن 02122224674- 02122259797 تماس بگیرید.

ارتودنسی لینگوال چیست؟


1

ارتودنسی مخفی یک روش درمانی است که در آن وسیله‌هایی مانند براکت ها، سیم‌ها و نوارهای الاستیکی برای مرتب‌سازی دندان در پشت آنها قرار داده می‌شود. به دلیل این شکل از قرار گرفتن، به این بریس ها در برخی موارد بریس‌های "داخلی" هم گفته می‌شود برخلاف، بریس‌های "بیرونی" معمولی که در جلوی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و در معرض دید هستند. در حالی که محل استفاده از بریس ها، پشت دندان‌ها است، هر دو روش معمولی و لینگوال تشابهات زیادی در تجهیزات مورد استفاده و اصول ارتودنسی دارند.

مزایای ارتودنسی لینگوال


این روش مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:
بریس ها مخفی هستند بنابراین دیگران متوجه نمی‌شوند که شما تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اید
برای همه انواع درمان‌ها مناسب است
به آسانی قابل استفاده هستند
مؤثر بوده و نتایج حاصله از استفاده از آنها سریع‌تر از بریس‌های الاینر قابل مشاهده است
به رشد صاف و مستقیم دندان‌ها کمک کرده و فشار مداومی بر دندان‌ها وارد می‌کنند.

مزایای ارتودنسی نامرئی (اینویزلاین ها)

یک نوع دیگر بریس‌های نامرئی، استفاده از پلاستیک‌های شفاف و متحرک است که اینویزیلاین هستند. ارتودنسی لینگوال عموماً کمتر از اینویزیلاین ها در معرض دید قرار می‌گیرند. در صورت توجه بیشتر، بریس‌های شفاف در دهان قابل تشخیص هستند. به علاوه، درمان با لاینرها غالباً به جایگذاری دکمه‌ها یا اتصالات در قسمت جلوی دندان‌ها نیاز دارد. هر چه ملزومات بیشتر باشد، تحت درمان قرار گرفتن شما بیشتر جلب توجه می‌کند. دو مزیت اصلی استفاده از بریس‌های لینگوال این است که دندانپزشک کنترل بیشتری بر حرکت دندان‌ها دارد و برخلاف الاینرهای متحرک که پوشیده می‌شوند، این نوع از بریس ها با شرایط بیمار سازگارترند.

طرز کار ارتودنسی لینگوال


2

ارتودنسی لینگوال که در داخل دهان و پشت دندان قرار داده می‌شوند در حالی که کاملاً نامرئی هستند، دندان‌ها را حرکت می‌دهند. بریس‌های لینگوال متناسب با شرایط منحصر بفرد هر بیمار ساخته می‌شوند و مشکلات دندان او را درمان می‌کنند. با این که این بریس ها مستقیماً پشت دندان‌ها قرار داده می‌شوند ولی مانند بریس‌های سنتی و مرسوم دندان‌ها را صاف کرده و با همان روش طراحی شده‌اند. به هر حال، براکت ها در ارتودنسی لینگوال کوچک‌تر از بریس‌های سنتی هستند.

چه افرادی می‌توانند از روش ارتودنسی لینگوال استفاده کنند؟


بهترین راه برای این که متوجه شوید که آیا بریس‌های لینگوال برای شرایط شما مناسب است یا نه، این است که با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. در بیشتر موارد، اکثر بزرگسالان و جوانان می‌توانند از این روش ارتودنسی استفاده کنند. استفاده از این روش، به خصوص برای ورزشکاران، مدل‌ها، بازیگران زن و مرد، موزیسین‌هایی که آلات موسیقی بادی می‌نوازند بسیار مناسب است.

انواع بریس‌های لینگوال


انتخاب برند به متخصص ارتودنسی و توصیه‌های او و همچنین اولویت‌های شما بستگی دارد. بدون توجه به سازنده، وسایل و ابزار دهانی به یک روش کار می‌کنند. تفاوت آنها در طراحی و چگونگی اتصال و محافظت از پشت دندان‌ها است. برخی از برندهای محبوب عبارتند از:

بریس‌های نامشخص

3

این نوع بریس ها کاملاً شخصی طراحی می‌شوند. براکت ها به جای استینس استیل در طلا قالب‌گیری می‌شوند و به شکل دندان می‌شوند. سیم‌ها نیز کاملاً بر اساس نیاز بیمار تهیه می‌شوند.

iBraces

4

iBraces، بریس هایی هستند که با تکنولوژی روز ساخته شده‌اند. همه مدل‌ها توسط متخصصین آموزش دیده به وسیله تکنولوژی CAD / CAM طراحی شده‌اند که مدل‌ها را برای نمونه‌سازی اسکن می‌کنند.

In-Ovation

5

تکنولوژی بدون تحرک به معنی ناراحتی کمتر و درمان سریع‌تر این بریس‌های قدیمی است. سیستم بریس‌های In-Ovation متفاوت است! با تکنولوژی بدون تحرک، فشار کمی بر دندان‌ها وارد آمده یا اصلاً فشاری وارد نمی‌شود و دندان‌ها تدریجاً در محل صحیح قرار می‌گیرند.

بریس‌های لینگوال چگونه نصب می‌شوند؟


اگر استفاده از بریس‌های لینگوال برای شما مناسب تشخیص داده شد، این بریس ها در یک جلسه درمانی در دهان شما کار گذاشته می‌شوند. بریس‌های لینگوال از دو بخش اصلی ساخته شده‌اند: قسمت‌های فلزی کوچک (براکت ها) که به دندان وصل می‌شوند و سیم که براکت ها را به هم وصل می‌کند. نخست باید دندان‌های شما تمیز شوند و اتصالات فلزی با چسب مخصوص دندان داخل دهان و پشت دندان شما وصل شوند. سیم مخصوص لینگوال قبل از قرار گرفتن درون دهان، شکل داده شده و تنظیم می‌شوند. آرک‌ها، فشار را روی دندان اعمال کرده تا تدریجاً دندان‌ها را در وضعیت صاف قرار دهند.

مراقبت از بریس‌های لینگوال


همانند هر روش ارتودنسی دیگر، رعایت بهداشت دهان و دندان برای اطمینان از سلامت دندان‌ها و لثه و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها ضروری است. بهداشت مناسب دهان و دندان شامل موارد زیر می‌شود:

    • دو مرتبه در روز و هر بار حداقل به مدت دو دقیقه مسواک بزنید
    • از مسواک نرم برای تمیز کردن لثه و دندان‌ها استفاده کنید
    • هر روز از نخ دندان یا مسواک اینترپروگزیمال استفاده کنید (اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود دارد) تا پلاک‌ها و باقیمانده غذاها بین دندان‌ها پاک شوند.
    • از دستگاه آبیاری دهان برای شستشوی باقیمانده غذاها اطراف براکت ها و دندان‌ها استفاده کنید.
    • برای تقویت دندان‌ها آنها را با محلول حاوی فلوراید بشورید

.

هزینه ارتودنسی لینگوال


هزینه بریس‌های لینگوال بیشتر از بریس‌های سنتی است زیرا پشت دندان‌ها نصب شده و نصب آنها برای متخصص ارتودنسی دشوارتر بوده و نیاز با آموزش‌های حرفه‌ای دارد، تبحر و تجرب متخصص ارتودنسی عامل مهمی در هزینه ارتودنسی لینگوال است. در واقع، بسیاری از دندانپزشکان بریس‌های لینگوال را توصیه نمی‌کنند بنابراین از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی در مورد مزایا، معایب و مناسب بودن ارتودنسی لینگوال برای خود سوال نمایید.


به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی لینگوال یا مخفی: مزایا، روش و هزینه
4 از 1 رای