ارتودنسی و سیم کشی دندان در کودکان:مزایا و هزینه

ork

اکثر کودکان در سن 7 سالگی هم دندان شیری و هم تعدادی دندان دائمی در دهان دارند. تشخیص زودهنگام مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها مانند به هم فشردگی و شلوغی دندان‌ها، جلو بودن دندان‌ها یا فاصله‌دار بودن آن‌ها این امکان را برای متخصصین ارتودنسی فراهم می‌آورد تا بهترین زمان را برای شروع درمان و دستیابی به نتیجه بهینه تعیین کنند.

اگر چه ارتودنسی پیشگیری برای تمام کودکان ضرورتی ندارد، در بسیاری موارد زمان درمان را کوتاه‌تر می‌کند. هدف اصلی ارتودنسی دندان کودکان اصلاح رشد فک در زمان خردسالی و انعطاف‌پذیر بودن فک است. والدین غالباً اطلاعی از زمان مناسب شروع سیم کشی دندان ندارند، به همین دلیل باید به متخصص ارتودنسی قابل اطمینانی مراجعه کرد که در زمینه ارتودنسی پیشگیری و زودهنگام از تجربه کافی برخوردار باشد.

نمی‌توان انتظار داشت که والدین همواره متوجه ناهنجاری‌های فکی و دندانی بشوند. بعضی از نشانه‌ها و عادت‌هایی که نشان دهنده لزوم معاینه و ارزیابی ارتودنسی است به شرح زیر است:

 • زود یا دیر افتادن دندان‌های شیری
 • دشواری در جویدن یا گاز زدن
 • تنفس از راه دهان
 • مکیدن انگشت
 • کج و نامرتب بودن دندان‌ها
 • اختلال‌های گفتاری
 • به خوبی روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها یا اصلاً روی هم نیامدن آن‌ها هنگام بستن دهان

اگر چه هفت سالگی به نظر سن کمی برای شروع ارتودنسی به نظر می‌رسد، اما هدف ما استفاده از در حال رشد بودن کودک به نفع درمان است. چنانچه مشکلات جدی در سنین پایین تشخیص داده شود، ما غالباً می‌توانیم طرح درمانی را تهیه کنیم که بهترین نتیجه را با کم تهاجم‌ترین روش‌های به دست دهد. اعتماد به نفس سالم اجتماعی بر رفتار روزانه، انتخاب‌ها و پیشرفت تحصیلی تاثیر می‌گذارد. متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان روش‌های مناسب درمان را توضیح می‌دهند. ما فرزندان دلبند شما را عضوی از خانواده بزرگ خود می‌دانیم و درمان تخصصی ارتودنسی کودکان را در محیطی دوستانه و آرامش‌بخش ارائه می‌دهیم. با اصلاح مشکلات گوناگون مربوط به نامرتبی دندان‌ها تناسب صورت و عملکرد دندان‌ها بهبود می‌یابد، کودک در سال‌های آتی با مشکلات کمتری روبرو می‌شود و لبخندی زیبا با ردیفی از مرواریدهای سفید و درخشان بر لبانش نقش می‌بندد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمیینه درمان‌های ارتودنسی ما برای کودکان در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 02122224674- 02122259797 تماس حاصل فرمایید.

انواع مشکلات نامرتبی دندان‌های کودکان


ortk1

اختلالات فکی و دندانی مانند به هم فشردگی دندان‌ها، فاصله‌دار بودن بیش از حد دندان‌ها، مشکلات رشد فک، جلو بودن دندان‌ها و اختلال‌های بایت یا روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها و ناهنجاری‌های فک و دندان کودکان ممکن است ارثی یا پی‌آمد وارد شدن صدمه و ضربه به دهان، زود یا دیر افتادن دندان‌های شیری یا عادت مکیدن انگشت باشد.

تمام دندان‌های شیری اکثر کودکان تا 13 سالگی می‌افتد و استخوان‌های فک نیز تا سال‌های پایانی دوره نوجوانی سخت می‌شود و رشدشان متوقف می‌گردد. درمان‌های ارتودنسی بزرگسالان غالباً طولانی‌تر است و نیاز به کشیدن دندان یا جراحی دهان دارد. چنانچه ارتودنسی پیشگیری در دوران کودکی شروع شود، دیگر نیازی به ارتودنسی گسترده در دوران بزرگسالی نخواهد بود و احتمال ضرورت کشیدن دندان یا جراحی در آینده کاهش می‌یابد. "اگر کودک از قبل دچار اختلال دندانی نباشد سن 6 تا 7 سالگی بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک کودک و استفاده از خدمات ارتودنسی است".

مزایای ارتودنسی کودکان


چنانچه متخصص ارتودنسی کودکان ضروری بودن ارتودنسی زودهنگام را تشخیص دهد، با انجام درمان ارتودنسی کودکان از مزایای زیادی برخوردار خواهند شد؛ تعدادی از مزایای ارتودنسی کودکان در ادامه آورده شده است:

 • هدایت رشد فک و متقارن شدن صورت
 • کاهش احتمال آسیب یا ضربه دیدن دندان‌های جلو آمده
 • اصلاح عادت‌های مضر دهانی
 • ایجاد فضای کافی برای هدایت دندان‌های دائمی به سمت موقعیت مناسب
 • پیشگیری از بروز مشکلات جدی
 • کوتاه شدن زمان ارتودنسی

ارتودنسی کودکان: در مدت 6 ماه

ortk2

ارتودنسی کودکان: در مدت 8 ماه

ortk3

ارتودنسی کودکان: در مدت 10 ماه

otk5

زمان نخستین ویزیت ارتودنسی


در سن 7 سالگی مخلوطی از دندان‌های شیری و دائمی در دهان اکثر کودکان وجود دارد. تشخیص زودهنگام مشکلات ارتودنسی مانند به هم فشردگی، جلو بودن یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها به متخصص ارتودنسی کودکان اجازه می‌دهد تا بهترین زمان را برای شروع درمان و دستیابی به بهترین نتیجه ممکن تعیین کند. ما توصیه می‌کنیم که تمام کودکان قبل از 8 سالگی برای ارزیابی وضعیت دندان‌ها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

مراحل ارتودنسی دندان کودکان


در بسیاری از موارد که مداخله زودهنگام ارتودنسی مناسب تشخیص داده شود، رویکردی دو مرحله‌ای اتخاذ می‌شود:

 • مرحله اول: در مرحله اول غالباً به مشکلاتی نظیر رشد فک، به هم فشردگی دندان‌ها و اختلال‌های بایت پرداخته می‌شود و معمولاً از تجهیزاتی چون وسیع کننده کام و فضا‌نگهدار استفاده می‌شود. پس از این مرحله عموماً وقفه‌ای در درمان ایجاد می‌شود و متخصص صبر می‌کند تا دندان‌های دائمی دربیاید.

ortk6

 • مرحله دوم: معمولاً ارتودنسی کامل فک بالا و پایین را برای مرتب کردن دندان‌های دائمی تازه درآمده شامل می‌شود و عموماً از 13 سالگی شروع می‌شود. مرحله دوم زمانی آغاز می‌شود که تمام دندان‌های دائمی درآمده باشد و بریس باید به طور متوسط به مدت 24 ماه روی تمام دندان‌ها قرار بگیرد. پس از این مدت نیز از پلاک نگه‌دارنده یا ریتینر برای حفظ نتیجه و لبخند زیبای به دست آمده استفاده می‌شود.

ortk7

در ارتودنسی کودکان از چه روش هایی استفاده می شود؟


وسیع کننده کام

ortk8

یکی از پرکاربردترین روش‌های ارتودنسی کودکان استفاده از وسیع کننده کام است که برای رفع مشکل کراس بایت و به هم فشردگی دندان‌ها به کار برده می‌شود. وسیع کننده کام از رشد نامتقارن فک نیز جلوگیری می‌کند. این وسیله ارتودنسی استخوان را به گونه‌ای پهن می‌کند که موقعیت دندان‌ها و شکل استخوان تغییر کند. وسیع کننده کام در سنین پایین و در زمان در حال رشد بودن فک بیشترین تاثیر را دارد.

وسیع کننده کام وسیله‌ای سفارشی است که روی دندان‌های بالا، معمولاً دندان‌های آسیاب کودک 6 ساله قرار می‌گیرد. این وسیله قطعه پیچ مانندی دارد که به صورت پله‌ای پیچانده می‌شود تا استخوان سقف دهان پهن شود. مدت زمان استفاده از این وسیله 9 تا 12 ماه است.

بریس تکه‌ای

ortk9

بریس تکه‌ای یا ارتودنسی جزئی نوع متداول دیگری از ارتودنسی کودکان است که برای حرکت دادن دندان‌ها به کار برده می‌شود و استفاده از آن در صورت چرخیدن دندان‌ها، فاصله‌دار بودن یا کج و نامرتب بودن آن‌ها ضرورت می‌یابد. بریس را می‌توان روی دندان‌های قدامی بالا یا پایین قرار داد و معمولاً فقط 4 تا 6 براکت دارد.

هدگیر

ortk10

هدگیر نوعی وسیله ارتودنسی خارجی است که نیروهای مخصوصی را برای هدایت رشد صورت و فک اعمال می‌کند. متخصصین ارتودنسی زمانی از هدگیر استفاده می‌کنند که با براکت، سیم یا پلاک نگهدارنده نتوان دندان‌ها را به سمت موقعیت مورد نظر حرکت داد. از آنجایی که هدگیر از سیم‌هایی تشکیل می‌شود که هر دو سمت داخل و خارج دهان را درگیر می‌کند، ممکن است قدری به نظر عجیب برسد. اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از هدگیر برای ایجاد لبخندی زیبا ضروی است.

متقاضی مناسب ارتودنسی کودکان

ارتودنسی پیشگیری (مرحله اول) برای تمام کودکان مناسب نیست. در بسیاری از موارد باید تا زمان درآمدن دندان‌های دائمی صبر کرد. متخصصین ارتودنسی با بهره‌گیری از تکنولوژی جدید و آشنایی بیشتر با رشد فک در خردسالان به اهمیت ارتودنسی کودکان و مزایای شاخص آن پی برده‌اند. متخصص ارتودنسی مجرب کودکان طرح درمانی دقیقی را با رعایت بهترین زمان‌بندی تهیه می‌کند تا اطمینان حاصل شود که در پایان درمان لبخندی زیبا بر لبان کودک نقش خواهد بست.

هزینه درمان


درمان ارتودنسی هزینه قابل توجهی دارد و شرکت‌های بیمه نیز عموماً مبلغ زیادی را برای این درمان پرداخت نمی‌کنند. اما اگر هزینه درمان را در یک کفه و مزایای ارزشمند ارتودنسی کودکان یعنی نقش بستن لبخندی جذاب بر لبان فرزند دلبندتان و سالم نگه داشتن دندان‌هایش را در کفه دیگر قرار دهید، مسلماً در نهایت به این نتیجه می‌رسید که پرداخت هزینه ارتودنسی زود هنگام برای کودکان ارزش برخورداری از مزایای آن را دارد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است