مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج و روی‌ هم با ارتودنسی

Teeth

مرتب‌سازی دندان‌ها یکی از پرطرفدارترین درمان‌ها در دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود که برای درمان بسیاری از معایب مانند اوربایت، اورجت، کراس بایت و دیگر مشکلات دندانی به‌کاربرده می‌شود. بنابراین مرتب‌سازی دندان‌ها نقش بسیار مهمی را در بهبود عملکرد بسته شدن دندان‌ها بر عهده دارد. بسیاری از مشکلات مربوط به بایت و بسته شدن دندان‌ها ریشه در کودکی فرد و زمانی که دندان‌ها در حال رشد هستند دارد. بنابراین بهترین زمان برای انجام مرتب‌سازی دندان‌ها در این دوره است. یکی از اصلی‌ترین دلایل شلوغی و به‌هم‌ریختگی دندان‌ها کوچک‌تر بودن فک نسبت به حالت عادی است. مرتب‌کردن دندان‌ها می‌تواند در بزرگسالان نیز انجام شود اگرچه معمولاً در مقایسه با کودکان به زمان بیشتری احتیاج دارد تا به نتیجه برسد. امروزه در تمامی کلینیک‌های دندانپزشکی زیبایی روش‌های متعددی برای مرتب‌سازی دندان‌ها وجود دارد. سیم‌ کشی دندان‌ها و کامپوزیت ونیر رایج‌ترین روش درمانی برای مرتب کردن دندان‌ها است.

آیا دندان‌های به‌هم‌ریخته و روی‌هم قرارگرفته‌ای دارید و این موضوع باعث کاهش اعتمادبه‌نفستان شده است؟ اگر فکر می‌کنید که ارتودنسی باعث بدتر شدن این قضیه می‌شود و به شما دهانی فلزی شکل می‌دهد، اشتباه فکر می‌کنید. تکنولوژی مرتبط با دندان پیشرفت بسیاری داشته‌اند و این به این معناست که امروزه روش‌های متنوعی برای مرتب‌سازی دندان‌ها وجود دارد. کلینیک دندانپزشکی دکتر فتحیان با استفاده از تکنولوژی روز روش‌های متنوعی را برای مرتب‌سازی دندان‌ها به شما ارائه می‌دهد. متخصصین ما می‌توانند در تشخیص این‌که آیا ارتودنسی برای شما مناسب است یا نه شما را راهنمایی نمایند. متخصصین ما با استفاده از ابزارهای تشخیصی متفاوتی مانند، بررسی کردن سابقه سلامت و دندان بیمار، انجام آزمایشات، قالب گرفتن از دندان و عکس‌های رادیولوژی مخصوصی در تشخیص این که آیا ارتودنسی گزینه‌ی مناسبی برای شما هست یا نه به شما کمک کنند. برای دریافت مشاوره از متخصصین ما می‌توانید از طریق شماره  02122224674- 02122259797 با ما تماس حاصل فرمایید. مشاورین و دستیاران ما پاسخگوی تمام سوالات شما خواهند بود.

Teeth1

مزایا


  • اگر دندان‌ها به‌طور کامل در دهان جا نشنود تأثیرات منفی بر روی لثه‌ها خواهند گذاشت. افرادی با دندان‌های شلوغ و نامرتب معمولاً لثه‌هایی متورم و قرمز دارند. این تورم معمولاً نشانه‌ی بیماری پریودنتال می‌باشد. لثه‌ها معمولاً بیشتر و محکم‌تر به دندان‌های صاف می‌چسبند و این به آن‌ها کمک می‌کند تا در برابر عفونت مقاوم‌تر باشند و خطر ابتلا به بیماری پریودنتال در آن‌ها کاهش یابد. اگر شما دندان‌های به‌هم‌ریخته‌ای دارید باید در خصوص روش‌های مرتب‌ کردن دندان که به شما کمک می‌کند با متخصص ارتودنسی خود صحبت نمایید.
  • از مزایای دیگر دندان‌های مرتب می‌توان به این اشاره کرد که این دندان‌ها در مقایسه با دندان‌های به‌هم‌ریخته راحت‌تر تمیز می‌شوند. اگر شما بتوانید مسواک و یا نخ دندان را بر روی سطح تمامی دندان‌های خود بکشید راحت‌تر می‌توانید باقی‌مانده غذا، پلاک و باکتری‌هایی که موجب پوسیدگی، کرم‌خوردگی و بیماری‌های پریودنتال در دندان می‌شوند را از بین ببرید. عادت‌های بهداشت دهانی خود را با دندان‌هایی مرتب انجام دهید.
  • دندان‌های و لثه‌ها بیش ازآنچه فکر می‌کنید در سلامت کلی بدن تأثیر می‌گذارند. عفونت‌های دهانی مانند بیماری‌های پریودنتال می‌توانند به‌راحتی وارد سیستم گردش خون شوند و خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و ذات‌الریه افزایش را دهند. این عفونت‌ها هم‌چین می‌توانند باعث افزایش علائم بیماری دیابت در فرد شوند. اگر شما دندان‌های مرتبی داشته باشید و خطر ابتلا به بیماری‌های پریودنتال در شما کم باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های این‌چنینی در دیگر قسمت‌های بدن نیز در شما کاهش پیدا می‌کند.

چه کسانی به مرتب‌سازی دندان احتیاج دارند؟


بهترین راه برای متوجه شدن اینکه  آیا به مرتب‌سازی دندان احتیاج دارید یا نه این است که با یک متخصص ارتودنسی دیدار داشته باشید. متخصصین دندانپزشکی پیشنهاد می‌دهند تا فرد برای بررسی دندان‌های خود تا قبل از سن  7 سالگی به متخصص مراجعه نماید. اگر شما نشانه‌های زیر را در خود داشته باشید قطعاً به مرتب‌سازی دندان احتیاج دارید:

  • دندان‌های جلویی قسمت بالا به دلیل جلو بودن بیش‌ از اندازه‌ی دندان‌های پایین کج و منحرف شوند. و یا قسمت زیادی از دندان‌های پایینی توسط دندان‌های جلویی پوشیده شوند (آندربایت) و یا دندان‌ها بر روی‌هم قرار نگیرند و به هم نرسند (اپن بایت).
  • دندان‌ها نامرتب باشند و یا هم دیگر را بپوشانند.
  • عادت مکیدن انگشت شصت بعد از 6 تا 7 سالگی
  • سختی در جویدن
  • سابیدگی دندان‌ها و یا فاصله‌های دندانی
  • حرکت فک پایین به طرفین در هنگام جویدن

روش‌های صاف کردن دندان‌ها


امروزه در ارتودنسی مدرن برای جابه‌جا کردن دندان‌ها از بریس‌های ثابت استفاده می‌شود که فرد را قادر می‌سازد تا در استانداردترین حالت درمان شود و به بهترین نتیجه‌ی ممکن دست پیدا کند. امروزه در مقایسه با قبل روش‌های درمانی بسیار متنوع شده‌اند. بیماری‌هایی که در گذشته امکان درمان آن‌ها وجود نداشته به‌راحتی درمان می‌شوند و روش‌هایی مانند ارتودنسی متحرک  کمک می‌کنند تا دندان‌ها به‌سرعت و به‌سادگی مرتب‌ شوند. این روش برای بزرگسالانی که نمی‌خواهند به‌طور کامل ارتودنسی انجام دهند مناسب است.

ارتودنسی ثابت

Teeth3

بریس‌های ثابت از ارزش بالایی برخوردارند و امروزه در مقایسه با قدیم تنوع بیشتری دارند. بریس‌های فلزی نسبت به گذشته کوچک‌تر شده‌اند و کم‌تر دیده می‌شوند. در ساخت این بریس برای افراد کوچک‌تر می‌توان از کش‌های رنگی قابل‌ تغییری استفاده نمود. بنابراین می‌توانید بعد از هر بار ملاقات با متخصص ارتودنسی دوستان خود را با رنگ جدیدی شگفت‌زده کنید. بریس‌های سرامیکی که در حال حاضر در دسترس هستند به رنگ دندان‌ هستند و به‌سختی قابل‌ تشخیص می‌باشند. کریستال‌های شفاف ساخته می‌شوند به‌ سختی قابل‌ تشخیص‌ هستند. انتخاب هرکدام از این بریس‌های روی دندانی بسته به ترجیح فرد و میزان بودجه‌ی او دارد چراکه همه‌ی این بریسها در یک دوره‌ی زمانی نتیجه‌ی یکسانی در پی خواهند داشت.

ارتودنسی لینگوال

Teeth2

بریس های لینگوال در داخل (پشت) دندان‌ها و به حالتی شبیه به بریس‌های خارجی جایگذاری می‌شوند و به همان اندازه تأثیرگذارند. اگرچه این روش به دلیل نیاز به متخصصین ویژه و معاینات طولانی‌تر کمی از روش‌های دیگر گران‌تر است. بزرگ‌ترین مزیت این روش این است که مخفی است و در هنگام لبخند زدن دیده نمی‌شود.

ارتودنسی متحرک

Teeth4

ارتودنسی متحرک بهترین روش برای درمان نامرتبی و جلو افتادگی دندان‌های جلویی محسوب می‌شوند و در مقایسه با دیگر روش ها بسیار سریع، بی‌خطر و مؤثر هستند. با استفاده از بریس‌های متحرک دندان‌های جلویی در طی چند هفته و به‌آرامی در محل مناسب خود قرار می‌گیرند. در بیشتر موارد با استفاده از این بریس مرتب‌کردن دندان‌ها در طی 6 تا 16 هفته کامل می‌شود و ازآنجایی‌که این بریس‌ها متحرک هستند فرد می‌تواند به‌راحتی آن را برداشته و به زندگی خود ادامه دهد.

ارتودنسی متحرک نامرئی

Teeth5

این بریس‌ها که به بریس‌های نامرئی شناخته می‌شوند یکی از محبوب‌ترین روش تا در درمان به‌هم‌ریختگی دندان‌ها محسوب می‌شوند. یک روش عالی برای انجام ارتودنسی بدون ابن که کسی متوجه آن شود. این بریس های متحرک نامرئی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و می‌توانند در بسیاری از موقعیت ها مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه بسیار مهم است که در این خصوص با یک متخصص ارتودنسی مشاوره داشته باشید چراکه ممکن است روش‌های درمانی دیگر برای شما متناسب‌تر باشد.

همچنین برای مرتب و ردیف کردن دندان ها روش های غیر ارتودنسی ازجمله باندینگ، لامینت ونیر و ... نیز وجود دارد.

چه مدت طول می‌کشد تا به نتیجه مورد نظر رسید؟


در تمامی روش‌های ارتودنسی مدت درمان به شرایط شخص بستگی دارد. در برخی موارد 12 هفته طول می‌کشد تا به فرد به شرایط مطلوبی که مورد تائید متخصص ارتودنسی است برسد. امروزه با انقلاب در دانش ارتودنسی می‌توان به نتایج تأثیرگذاری دست‌یافت.

آیا این‌ فرایند با درد همراه است؟


امروزه در طراحی تمامی روش‌های ارتودنسی تأکید اصلی بر روی راحتی بیمار است و متخصصین اطمینان حاصل می‌کنند که این روش‌ها بدون خطر باشند. البته با تمام گفته‌های بالا این درمان ممکن است در ابتدا کمی ناشناخته و ناخوشایند باشد و در مدت کوتاهی فرد برای صحبت کردن دچار مشکل شود تا زمانی که به وجود فشار آرامی بر روی دندان‌های خود عادت کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است