ارتودنسی دندان چیست؟ مزایا، مراحل و هزینه

braces_and_pain

لبخند زیبا و جذاب اعتماد به نفس را ارتقاء می‌دهد و اثر مثبتی بر روابط اجتماعی و شغلی به جا می‌گذارد. درمان ارتودنسی روش اصلی اصلاح طرح لبخند است و خوشبختانه هیچ‌گاه برای شروع این درمان و برخورداری از مزایای صاف کردن دندان با ارتودنسی دیر نیست. البته مزایای ارتودنسی فقط به بهبود زیبایی ظاهری محدود نمی‌شود، مرتب بودن دندان‌ها عملکرد گاز زدن، جویدن و حتی توانایی گفتار را نیز بهتر می‌کند. به علاوه از آنجایی که تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌های ردیف و مرتب آسان‌تر است، از پوسیدگی دندان و بروز بیماری‌های لثه نیز جلوگیری می‌شود. مزیت ارتودنسی این است که توانایی طبیعی بدن برای تغییر شکل بافت را تحت کنترل درمی‌آورد. وسایل و تجهیزات ارتودنسی با اعمال نیرویی ملایم اما مداوم استخوان را به تدریج تغییر شکل می‌دهد و دندان‌ها را به سمت موقعیت مناسب حرکت می‌دهد در ادامه به مهمترین سوالات رایج ارتودنسی می پردازیم.

بایت سالم یا به خوبی روی هم قرار گرفتن دندان‌ها و داشتن لبخندی زیبا برای تمامی ما صرف نظر از سن مهم است و اهمیت آن هیچ‌گاه از بین نمی‌رود. اگر چه رشد در سنین بزرگسالی متوقف شده است، اما بزرگسالان نیز می‌توانند از این درمان بهره بگیرند و لذت داشتن لبخندی جذاب را تجربه کنند. سن مانعی برای انجام ارتودنسی نیست و دندان‌های سالم را در هر سنی می‌توان حرکت داد و اصلاح کرد.

درمان ارتودنسی سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای است که بارزترین سود آن نشستن لبخندی مسحور کننده و سالم بر لبان خود یا اعضاء خانواده‌تان است و در درازمدت نیز سلامت دندان‌ها و همچنین سلامت جسمی و روانی را تامین می‌کند. متخصصین ارتودنسی امروزه بسته به سن و میزان نامرتبی و مشکل دندان های شما از روش‌های مختلفی استفاده خواهند کرد. هر کدام از این روش‌ها شامل مراحل انجام ارتودنسی اعم از ارزیابی، سیم‌کشی و مراقبت‌ها و معاینات حین و بعد از آن می‌باشند که متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان همواره در طی این مراحل با جدیدترین تجهیزات ارتودنسی همراه شما خواهند بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روش‌های ارتودنسی ما و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 02122224674- 02122259797 تماس حاصل فرمایید.

تجهیزات ارتودنسی چگونه اختلال‌های بایت را اصلاح می‌کند؟


برای اصلاح ناهنجاری‌های بایت باید دندان‌ها را حرکت داد. شاید حرکت دادن دندان‌ها به نظرتان کاری عجیب و سخت برسد، اما در واقعیت چندان هم دشوار نیست. دندان‌ها کاملاً در استخوان نگهدارنده ثابت نیستند، بلکه با ساختار متحرکی به نام رباط پریودنتال ثابت نگه داشته می‌شوند. این رباط‌ها نسبت به نیروهای وارد بر دندان‌ها حساس هستند و به این نیروها واکنش نشان می‌دهند. وسایل ارتودنسی دندان‌ها را با اعمال فشاری ملایم و پیوسته به تدریج و با دقت حرکت می‌دهند. این نیرو را می‌توان با سیم‌های فلزی کشیده شده از بین براکت‌های متصل به دندان‌ها (بریس‌) یا از طریق پلاک‌های شفاف ساخته شده از پلاستیک نیمه سخت اعمال کرد.

اختلال‌های بایت


ortho

با انجام ارتودنسی تعدادی از ناهنجاری‌های بایت را اصلاح نمود که غالباً حدود 7 سالگی بروز می‌یابد. این مشکلات عبارت‌اند از:

 • آندربایت
 • کراس بایت
 • اوربایت، حالتی که دندان‌های بالا و پایین به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد.
 • اپن بایت، در این حالت هنگامی که دهان بسته می‌شود، فضایی بین دندان‌های بالا و پایین وجود دارد.
 • به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها
 • فاصله‌ بین دندان‌ها که به دو صورت بیش از حد دور بودن دندان‌ها از هم یا چسبیدن آن‌ها به هم بروز می‌یابد.

زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی


در صورت دیدن هر یک از نشانه‌ها یا مشکلات زیر در دندان‌های خود یا فرزندتان یا داشتن دغدغه‌های اشاره شده، از متخصص ارتودنسی وقت مشاوره بگیرید.

 • تمایل به داشتن لبخندی زیبا
 • باور این که لبخندی زیبا می‌تواند اعتماد به نفس و حس رضایت از خویشتن را ارتقاء دهد.
 • خواستن بهترین‌ها برای اعضاء خانواده
 • زود یا دیر افتادن دندان‌های شیری
 • دشواری در جویدن یا گاز زدن
 • تنفس از راه دهان
 • مکیدن انگشت شست یا دیگر انگشتان یا داشتن دیگر عادت‌های دهانی آسیب زننده
 • به هم فشردگی، همپوشانی یا کج بودن دندان‌ها
 • جابجا شدن، صدا دادن، جلو یا عقب بودن فک‌ها
 • اختلال‌های گفتاری
 • گاز گرفتن گونه یا سقف دهان
 • جلو بودن دندان‌ها
 • روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها یا غیرطبیعی بودن وضعیت دندان‌ها هنگام بسته بودن دهان
 • قرینه یا متعادل نبودن صورت (اجزاء صورت با هم تناسب ندارند)
 • دندان قروچه کردن یا روی هم ساییدن دندان‌ها
 • لب‌ها به خوبی و به راحتی روی هم قرار نمی‌گیرد و دهان بسته نمی‌شود.

چه سنی برای درمان ارتودنسی مناسب است؟


دوران کودکی بهترین سن ارتودنسی است، چون می‌توان از ویژگی در حال رشد بودن دندان‌ها برای حرکت دادن و مرتب کردن دندان‌ها بهره گرفت. فک‌ها و دندان‌ها نیز مانند بقیه قسمت‌های بدن به سرعت در حال تغییرند. بنابراین در این زمان می‌توان با استفاده از وسیع کننده کام فک بالا را پهن‌تر کرد تا فضای بیشتری برای دندان‌ها ایجاد شود و مشکل به هم فشردگی دندان‌ها از بین برود. این مرحله از تعدیل رشد طول درمان ارتودنسی را کوتاه می‌کند و در صورت لزوم استفاده از دیگر وسایل ارتودنسی بهترین نتیجه را به دست می‌دهد. بنابراین بهترین سن برای ارتودنسی دندان ، سنین پایین است.

با وجود اینکه بهترین زمان ارتودنسی، سنین پایین است اما به خاطر داشته باشید که سن ارتودنسی تنها مربوط به زمان خاصی نیست و دندان‌های سالم را در هر سنی می‌توان جابجا و مرتب کرد، پس هیچ‌گاه برای شروع درمان دیر نیست. در واقع در حال حاضر از هر پنج بیمار ارتودنسی یک نفر بزرگسال است. درمان ارتودنسی به کمک پیشرفت‌های تخصصی جدید، مانند بریس سرامیکی، پلاک شفاف و بریس لینگوال نامرئی، دیگر چندان جلب توجه نمی‌کند و می‌توان رویای داشتن لبخندی زیبا را فارغ از نگرانی از اظهارنظرهای بعضاً آزاردهنده به واقعیت مبدل کرد. متخصص پیش از شروع درمان ارتودنسی بزرگسالان معاینه دقیقی را برای بررسی وجود نشانه‌های بیماری‌های لثه انجام می‌دهد و در صورت لزوم اقدام‌های ضروری را برای درمان انجام می‌دهد.

انواع تجهیزات ارتودنسی


Untitled-2

نخستین تصویری که با شنیدن واژه ارتودنسی در ذهن بسیاری نقش می‌بندد، تصویر براکت‌های فلزی کوچکی است که به دندان‌های جلو متصل شده و سیم باریکی نیز از بین آن‌ها رد شده است. اما امروزه گونه‌های متفاوتی از بریس ارتودنسی در دسترس است؛ در ادامه انواع ارتودنسی دندان را معرفی خواهیم کرد:

بریس فلزی

بریس فلزی پرکاربردترین نوع بریس است که از استیل ضدزنگ گرید بالا ساخته می‌شود. بریس‌های فلزی امروزی کوچک‌تر، راحت‌تر و زیباتر هستند.

بریس شفاف

در بریس شفاف یا سرامیکی از براکت‌های سرامیکی یا پلاستیکی استفاده می‌شود که به جز سیم قوسی باریک بقیه بخش‌های آن مشخص نیست.

بریس لینگوال

بریس لینگوال دقیقاً مانند بریس فلزی است، به جز این که بریس لینگوال یا زبانی به پشت دندان‌ها (سمت زبان) متصل می‌شود و اطرافیان اصلاً متوجه آن نمی‌شوند.

بریس دیمون

در بریس دیمون به جای کش یا بست فلزی از گیره‌های مخصوص برای ثابت نگه داشتن سیم استفاده می‌شود. از جمله مزایای ارتودنسی دیمون اینست که این تکنولوژی سایش را کاهش می‌دهد و راحتی بیشتری را برای بیمار به ارمغان می‌آورد. به علاوه این بریس‌های خودباز و بسته شونده غالباً مدت درمان و تعداد دفعات دستکاری و تنظیم توسط متخصص را کمتر می‌کند.

پلاک شفاف متحرک (ارتودنسی نامرئی)

پلاک‌های شفاف متحرک یا ارتودنسی نامرئی جایگزینی برای وسایل ارتودنسی ثابت است. در ارتودنسی نامرئی از مجموعه پلاک‌های پلاستیکی شفافی استفاده می‌شود که به خوبی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و هر کدام اندکی دندان‌ها را حرکت می‌دهد تا دندان‌های در نهایت مرتب شود. هر یک از وسایل ارتودنسی ثابت دندان یا بریس متحرک مزایا و معایب خاص خود را در شرایط معین دارد. متخصص ارتودنسی همواره بهترین روش درمان را پس از معاینه و بررسی دقیق پیشنهاد می‌دهد.

مراحل درمان ارتودنسی


مراحل درمان ارتودنسی به شرح زیر است:

مرحله مشاوره

مدت جلسه مشاوره با توجه به مورد هر بیمار سی دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد. در این جلسه پس از انجام عکس‌برداری دیجیتال و رادیوگرافی از دندان‌های بالا و پایین قالب گرفته می‌شود، بایت یا وضعیت روی هم قرار گرفتن دندان‌ها (اکلوژن) نیز ارزیابی می‌شود. سپس متخصص ارتودنسی نگرانی‌های بیمار و مشکلات موجود را یادداشت می‌کند و راه‌حل‌ها و روش‌های مختلف اصلاح آن‌ها و محدودیت‌ها و عوارض هر یک را به بیمار اطلاع می‌دهد. بیمار در جلسه مشاوره از هزینه و پوشش بیمه‌ای درمان نیز آگاهی می‌یابد.

مرحله اتصال و چسباندن

متخصص در این مرحله بریس را روی دندان‌ها قرار می‌دهد. عمل قرار دادن باندها و براکت‌ها روی دندان‌ها بسیار ظریف و پیجیده است. دندانپزشک بریس را روی بالا و پایین دندان‌ها می‌چسباند. فضانگهدارها پس از یک هفته برداشته می‌شود و باندها جایگذاری و با سیمان ثابت می‌شود. سپس سیم‌کشی انجام می‌شود‌ و بیمار رنگ کش‌هایی را انتخاب می‌کند که سیم را در شیار روی براکت نگه می‌دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از وسایل ارتودنسی برای موفقیت درمان ضروری است.

مرحله تنظیم دوره‌ای

ویزیت‌های منظم به فاصله هر 4 تا 7 هفته یک بار برای نظارت بر پیشرفت به دست آمده یا تنظیم سیم زمان‌بندی می‌شود. در این جلسات بریس محکم ، کش رنگی و براکت‌های شکسته تعویض می‌شود. در نظر داشته باشید که هر بار شکستن براکت درمان را یک ماه طولانی‌تر می‌کند.

مرحله برداشتن بریس

این مرحله زمانی است که پس از مدت‌ها سختی کشیدن می‌توانید از دیدن لبخند زیبای خود لذت ببرید. براکت‌ها و باندها جدا می‌شود، دندان پولیش زده می‌شود و عکس نهایی از دندان‌ها گرفته می‌شود. آخرین قالب برای تهیه پلاک متحرک نگهدارنده گرفته می‌شود.

مرحله نگهدارنده

پس از تحویل گرفتن پلاک نگهدارنده یا ریتینر جلسه‌ای برای نظارت بر پیشرفت درمان و حفظ نتایج در نظر گرفته می‌شود. محکم کردن و تنظیم لازم انجام می‌شود و پلاک نگهدارنده در صورت شکستگی احتمالی ترمیم می‌شود. دندانپزشک در صورت وجود هر یک از مشکلات اشاره شده بیمار را به متخصص ارتودنسی معرفی می‌کند. ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان از همکاری متخصصین ارتودنسی مجربی بهره می‌گیریم که در تمام مراحل درمان متعهدانه در کنار شما هستند.

هزینه ارتودنسی


برآورد دقیق هزینه ارتودنسی بدون معاینه کردن بیمار و تهیه طرح درمانی دقیق دشوار است. متخصص ارتودنسی هزینه درمان را در جلسه مشاوره تخمین می‌زند. اکثر متخصصین شیوه پرداخت اقساطی هزینه را نیز برای مراجعین فراهم می‌کنند.


به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی دندان چیست؟ مزایا، مراحل و هزینه
4.36 از 14 رای