ارتودنسی ثابت :مزایا،انواع وهزینه

sabet

بریس‌های ثابت رایج‌ترین نوع درمان ارتودنسی برای اصلاح موقعیت دندان‌ها و بهبود مشکلات فک افراد است. در این روش بریس‌های ثابت به دندان‌های فرد متصل شده و سیم ارتودنسی از داخل بریس عبور داده می‌شود. به این ترتیب می‌توان از طریق فشار وارد شده دندان‌ها را به سمت موقعیت مناسب هدایت کرد. امروزه بریس‌های سرامیکی (همرنگ دندان)، طلایی و نقره‌ای با توجه به اولویت‌ها و تمایل هر بیمار برای درمان ارتودنسی موجود بوده و قابل انتخاب می‌باشند.

بریس ثابت یک نوع ابزار ارتودنسی است که امکان خارج کردن آن از دهان وجود ندارد. امروزه امکان استفاده از ارتودنسی ثابت به همراه بریس متحرک یا فاکنشنال نیز وجود دارد. به این ترتیب برخی افراد به منظور دستیابی به حداکثر نتایج درمانی ممکن از بیش از یک نوع بریس که اکثر آن‌ها ثابت هستند، برای رفع مشکلات خود استفاده می‌کنند.

امروزه انواع مختلفی از بریس‌های ثابت وجود دارند که اکثر آن‌ها از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند. به این ترتیب بریس‌های پلاستیکی و سرامیکی همرنگ دندان رایج‌ترین نوع بریس‌ها هستند که برای افراد بزرگسال استفاده شده و معمولاً برای رفع مشکل دندان‌های فک بالا بکار می‌روند. متخصصان همواره به افراد توصیه می‌کنند مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را مورد بی‌توجهی قرار ندهند، زیرا این شرایط می‌تواند باعث ایجاد مشکلات خاص در ارتباط با وضعیت صحبت کردن، گاز گرفتن و جویدن غذا شود. برای موفقیت در فرآیند درمان ارتودنسی، لازم است تمام توصیه‌های ارائه شده توسط متخصص ارتودنسی به دقت دنبال شده و جلسات درمان به صورت منظم طبق زمان‌بندی انجام شده برگزار شود. به این ترتیب می‌توان به حداکثر نتایج در ارتباط با بهبود وضعیت دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند دست پیدا کرد.

طول مدت درمان ارتودنسی در بین افراد متفاوت است و مدت درمان در این حالت به وضعیت دندان‌های فرد و شدت مشکلات آن‌ها بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید از طریق شماره‌های 02122224674- 02122259797 با همکاران ما تماس گرفته و هماهنگی لازم را برای جلسه مشاوره رایگان در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان انجام دهید.

مزایای استفاده از بریس‌های ثابت ارتودنسی چیست؟


sabet1

مزیت اصلی استفاده از مراحل ارتودنسی ثابت تضمین موثر بودن آن برای دستیابی به نتایج مورد انتظار است. این شرایط در حالی است که استفاده از ارتودنسی متحرک نیز از نظر تئوری بسیار مناسب بوده و نتایج درمان با آن‌ها قابل اتکا است. با این حال در هنگام استفاده از بریس‌های متحرک وسوسه خارج کردن بریس از دهان زیاد بوده و فرد ممکن است طولانی‌تر از مدت زمان مجاز بریس را از دهان خود خارج کند. علاوه بر این در هنگام استفاده از بریس‌های متحرک همواره امکان فراموش کردن قرار دادن مجدد بریس در دهان وجود دارد. مشخص است در صورت ایجاد این شرایط، همواره احتمال ایجاد مشکل در برنامه درمان مورد انتظار وجود داشته و طول مدت درمان بیمار بطور مشخص افزایش خواهد یافت. در مقایسه با ارتودنسی متحرک، درمان با ارتودنسی ثابت راحت‌تر بوده و به این ترتیب دیگر نیازی به تغییر در شرایط درمان و کنترل مدت زمان قرار گرفتن بریس در دهان نیست. در واقع، تمام فعالیت لازم در این حالت ملاقات با متخصص ارتودنسی در فواصل 4 تا 6 هفته‌ای برای اطمینان از مناسب بودن فرآیند درمان و انجام اصلاحات لازم در وضعیت بریس‌ها است.

علاوه بر این استفاده از بریس‌های ثابت می‌تواند طول مدت درمان را کاهش دهد. در حقیقت تمام انواع بریس‌های ثابت دارای دقت بیشتر در مقایسه با بریس‌های متحرک هستند، زیرا در این شرایط بریس‌ها به صورت دقیق بر روی دندان قرار گرفته و با وارد کردن فشار مداوم باعث حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح می‌شوند. توجه داشته باشید دستیابی به این سطح از دقت در هنگام استفاده از بریس‌های متحرک به سادگی امکان‌پذیر نیست.

sabet2

چه افرادی برای استفاده از ارتودنسی ثابت مناسب هستند؟


ارتودنسی ثابت تقریباً برای تمام افراد مناسب بوده و از طریق آن‌ها مجموعه متنوع و گسترده‌ای از مشکلات ارتودنسی را می‌توان برطرف کرد. برخی از مهم‌ترین مشکلات قابل درمان از طریق ارتودنسی ثابت به شرح زیر هستند:

  • شلوغی و نامرتبی دندان‌ها
  • کراس‌بایت
  • اوربایت
  • پیش‌آمدگی دندان‌های جلو (اورجت)
  • فاصله و شکاف بین دندان‌ها

اجزای تشکیل دهنده بریس‌های ثابت ارتودنسی


بریس‌های ارتودنسی ثابت از بریس‌های فلزی کوچک تشکیل شده که به دندانپزشک امکان می‌دهد کنترل کامل بر هر دندان به منظور صاف کردن آن داشته باشد. این بریس‌ها بر روی هر دندان تثبیت شده و از داخل آن‌ها یک سیم فلزی عبور داده می‌شود. در ادامه به منظور متصل کردن سیم فلزی به بریس معمولاً از حلقه‌ها یا نوارهای پلاستیکی (لیگاتور) استفاده می‌گردد. به این ترتیب در هر جلسه ملاقات با متخصص ارتودنسی به منظور کمک کردن به فرآیند صاف شدن دندان‌ها وضعیت سیم‌ها تنظیم می‌شوند.

sabet3

  • A لیگاتور یا مدول (gigature or module): آرچ وایر (سیم منحنی شکل) با لیگاتور به بریس متصل شده و به این منظور می‌توان از یک نوار ارتجاعی نازک یا یک سیم پیچانده شده استفاده کرد.
  • B سیم منحنی شکل: آرچ وایر (سیم منحنی شکل) به تمام بریس‌ها گره خورده و نیروی لازم را برای حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح ایجاد می‌کند.
  • C بریس‌ها: بریس‌ها به بندها متصل شده یا بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. از طریق بریس‌ها سیم‌های منحنی شکل در محل نگه داشته می‌شوند.
  • D قلاب‌های ارتجاعی و بندهای پلاستیکی: قلاب‌های ارتجاعی برای اتصال بندهای پلاستیکی استفاده شده که می‌توانند به حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت نهایی کمک کنند.
  • E بند فلزی (که در شکل نشان داده نشده): این بند یک نوع حلقه فلزی است که دور دندان پیچیده می‌شود.

در پایان مدت درمان، بریس‌ها از دهان بیمار خارج شده و لازم است از نگهدارنده‌ها و پلاک‌های متحرک استفاده شود. در حقیقت استفاده از نگهدارنده‌ها برای مدت زمان مشخص برای حفظ نتایج درمان ارتودنسی و جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به موقعیت اولیه لازم و ضروری است.

انواع بریس‌های ثابت ارتودنسی


انواع اصلی بریس‌های ثابت ارتودنسی به شرح زیر هستند:

براکت‌های فلزی

sabet4

براکت‌های فلزی ساخته شده از فولاد ضد زنگ به سادگی قابل تشخیص بوده و بطور گسترده برای درمان افراد در تمام گروه‌های سنی استفاده می‌شوند. در حقیقت استقامت و ماندگاری این نوع براکت‌ها باعث شده در اکثر موارد بهترین انتخاب برای درمان ارتودنسی باشند. امروزه این براکت‌ها کوچک‌تر از هر زمان دیگر بوده و از طریق بهبود شرایط طراحی، اثربخشی درمان از طریق آن‌ها افزایش یافته است. علاوه بر این اصلاحات صورت گرفته در این نوع از بریس، باعث کاهش اصطکاک در دهان، کاهش احتمال شکسته شدن بریس (به خاطر فشار وارد شده به آن) و قرارگیری بهتر آن بر روی دندان‌ها شده است. امروزه برای اتصال این بریس‌ها از لیگاتورها یا مدوله‌ای رنگی طبق نظر بیمار استفاده شده و به این ترتیب ظاهر به نسبت زیبا و جذاب برای آنها ایجاد می‌شود.

براکت‌های سرامیکی

sabet5

این نوع براکت‌ها جذاب و نیمه‌شفاف یا همرنگ دندان بوده و از نظر ظاهری کمتر توجه سایر افراد را به خود جلب می‌کنند. برای ساخت این براکت‌ها از مواد سرامیکی استفاده شده و به همین خاطر دوام، ماندگاری، رنگ، قدرت و ظاهر کلی آن‌ها در طول درمان بهتر از سایر انواع بریس‌های پلاستیکی می‌باشد. توجه داشته باشید تمام انواع بریس‌های همرنگ دندان از مواد سرامیکی ساخته نمی‌شوند. به این ترتیب در صورت مشکل داشتن با احتمال شکستن و تغییر رنگ براکت‌های سرامیکی یا هزینه آن‌ها، فرد می‌تواند از بریس‌های همرنگ دندان ساخته شده از مواد پلاستیکی نیز برای درمان ارتودنسی خود استفاده کند. امروزه می‌توان براکت‌های ثابت را با رنگ کاملاً سفید یا همرنگ دندان تهیه کرده و از طریق سیم‌های ارتودنسی و لیگاتورهای ضد لک بر روی دندان‌ها تثبیت کرد. این شرایط به معنی این است که بریس‌های ارتودنسی در طول درمان تقریباً نامرئی خواهند بود!

براکت‌های طلایی

sabet7

برخی افراد ممکن است علاقه‌مند به استفاده از براکت‌های ارتودنسی طلایی باشند که معمولاً از طلای 24 عیار ساخته شده و از طریق سیم‌های ارتودنسی طلایی به یکدیگر متصل می‌شوند. این بریس‌ها می‌توانند یک جایگزین برای بریس‌های سنتی ساخته شده از فولاد ضد زنگ باشند.

براکت‌های ارتودنسی خود تنظیم (سیستم دیمون)

sabet8

این نوع براکت‌ها نیازی به لیگاتور و مدول ندارند. طراحی این براکت‌ها به صورتی است که از طریق آنها امکان حرکت موثر دندان‌ها فراهم شده و تعداد جلسات درمان مورد نیاز برای دستیابی به اهداف مورد نظر کاهش می‌یابد. علاوه بر این عدم استفاده از لیگاتور یا مدول در این حالت احتمال لک شدن بریس‌ها را حذف کرده است. به عنوان مثال از این براکت‌ها می‌توان از سیستم ارتودنسی دیمون نام برد.

با کاهش سطح اصطکاک و فشار یکنواخت وارد شده به دندان‌ها، سیستم دیمون امکان حرکت دندان‌ها به صورت موثرتر و سازگارتر با وضعیت طبیعی بدن را در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی فراهم می‌کند. در این شرایط بدن انسان با فرآیند درمان همراه شده و در برابر آن مقاومت نمی‌کند. به این ترتیب متخصصان ارتودنسی با استفاده از سیستم دیمون می‌توانند وضعیت ظاهری صورت و طرح لبخند فرد را نیز بطور قابل توجه بهبود بخشند!

بریس‌های لینگوال

sabet9

بریس‌های لینگوال (زبانی) به خاطر قرار گرفتن در ناحیه پشت دندان از نظر ظاهری از مزیت خاص در مقایسه با سایر انواع بریس‌ها برخوردار هستند. به این ترتیب استفاده از این بریس‌ها برای افرادی مناسب است که به دنبال صاف کردن دندان‌های خود بدون نمایان شدن بریس در دهان هستند.

هزینه درمان


مشابه همه انواع درمان ارتودنسی، هزینه استفاده از بریس به شرایط خاص هر بیمار همچون وضعیت دندان‌های وی و طول مدت درمان بستگی دارد. این شرایط به معنی این است که تا زمان ملاقات با پزشک معالج نمی‌توان هزینه درمان با این روش را بطور دقیق مشخص کرد.


به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی ثابت :مزایا،انواع وهزینه
3 از 1 رای