ارتودنسی نامرئی: رفع مشکلات دندان بدون سیم کشی با اینویزیلاین شفاف

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) تاکنون توانسته‌ است لبخند صدها هزار نوجوانان و بزرگسالان را با موفقیت اصلاح کند. البته باید توجه داشت که بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) محصولات کارخانه‌ای نیستند که تمام ارتودنتیست‌ها، آن‌ها را به طور یکسان به کار ببرند یا با سطح مشابهی از کیفیت ارائه دهند. از این گذشته، دانش هر پزشک در زمینه ارتودنسی و همچنین بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) با پزشکان دیگر بسیار تفاوت دارد.

بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) برای همه افراد مناسب نیستند. برای اینکه مطمئن شوید بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) برای شما مناسب هستند یا خیر، می‌توانید با کلینیک ما از طریق شماره‌های 02122224674- 02122259797 تماس حاصل نمایید و جهت مشاوره با متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان یک نوبت دریافت کنید.

به علاوه، نباید تصور کنید تجربه و تخصص تمام افرادی که خدمات ارتودنسی نامرئی ارائه می‌دهند در یک سطح است.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان قادرند مؤثرترین و بادوام‌ترین درمان با بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) را ارائه دهند. شما نیز برای بهره‌مند شدن از تمامی مزایای ارتودنسی نامرئی می‌توانید به کلینیک ما مراجعه کنید.

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) چیست؟


f2

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) ارتودنسی با بریس‌های نامرئی تکنیکی است که بدون نیاز به بریس‌های سیمی ثابت، و تنها با استفاده از بریس‌های متحرک شفاف که به صورت سفارشی و مطابق نیازهای شما به منظور مرتب کردن دندان هایتان ساخته می‌شود.

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)، که در انجام آن از گرافیک رایانه‌ای سه‌بعدی پیشرفته استفاده می‌شود، شامل یک سری بریس است، که تک تک آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند دندان‌ها را به تدریج و با دقت حرکت دهند. معمولاً هر ست از این بریس‌ها به مدت یک هفته به صورت تمام وقت روی دندان‌ها قرار گرفته و تنها باید برای خوردن، نوشیدن و مسواک زدن از دهان خارج شوند.

این بریس‌ها، که ظاهری شبیه به قاب‌های سفید کننده دندان دارند، عملاً نامرئی بوده و از یک ماده ترموپلاستیک ساخته می‌شوند که منحصراً برای درمان‌ انواع ارتودنسی نامرئی طراحی شده است. در اینجا، برای شما نیز یک سری بریس نامرئی سفارشی ساخته خواهد شد که دندان‌هایتان را مطابق مراحل تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی حرکت خواهند داد.

مزایای ارتودنسی نامرئی  • بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) عملاً نامرئی هستند. سبک زندگی شما هر چه که باشد، بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) برایتان مناسب خواهند بود زیرا موقعی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، هیچ کس متوجه وجودشان نخواهد شد.
  • بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) متحرکند. در اینجا، برخلاف بریس‌های ثابت در طول درمان می‌توانید بریس‌ها را برای خوردن یا نوشیدن هر چیزی که دوست دارید از دهان خارج کنید. همچنین می‌توانید جهت رعایت بهداشت دهان و دندان و حفظ بوی خوش دهانتان، بریس‌ها را از دهان خارج کنید و مثل همیشه دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ بکشید.
  • هیچگونه براکت یا سیم فلزی وجود ندارد که باعث ناراحتی مخاط دهانتان شود، و این یکی از مزایای این تکنیک نسبت به استفاده از بریس‌های قدیمی است.
  • از آنجا که در مراجعات طول درمان نیاز به تنظیم هیچ فلز یا سیمی نیست، قاعدتاً زمان کوتاه‌تری را در مطب خواهید بود.
  • ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) به شما امکان می‌دهد تا قبل از شروع درمان، علاوه بر برنامه درمان، نتایج آن را نیز به صورت مجازی ببینید، که این باعث می‌شود پیشاپیش بدانید بعد از درمان‌ ظاهر دندان‌هایتان چگونه خواهد بود. یعنی، به جای تصور وضعیتی که دندان‌هایتان بعد از درمان خواهند داشت، می‌توانید نتیجه را عملاً ببینید.

آیا ارتودنسی شفاف واقعاً می‌تواند مشکلات ارتودنسی عمده را برطرف کند؟ در  مقایسه با سایر تجهیزات ارتودنسی، این نوع ارتودنسی چگونه است؟


ارتودنسی نامرئی برای درمان مشکلات دندانی همچون موارد زیر استفاده می شود:

ارتودنسی شفاف برای ترمیم فاصله بین دندان‌ها

ارتودنسی شفاف برای ترمیم فاصله بین دندان‌ها

علل بسیاری برای فاصله بین دندان‌ها وجود دارد. از رشد غیر طبیعی استخوان فک گرفته تا از دست دادن دندان، فاصله بین دندانی به خودی خود یک اختلال ظاهری نیست، ولی می‌تواند باعث مشکلات دندانی بیشتری شود، از جمله بیماری لثه. به همین دلیل، شاید بهتر باشد استفاده از ارتودنسی شفاف را برای برطرف کردن فاصله بین دندان‌های خود در نظر بگیرید.

البته مزیت عمده برای استفاده کنندگان از ارتودنسی شفاف، میزان راحتی این پروسه در از بین بردن فاصله بین دندان‌هاست. منظور از راحتی این پروسه، عدم وجود سیم‌ها برای چسباندن به دندان‌ها و عدم نیاز به مراجعه برای سفت کردن آن سیم‌هاست. باید برای حدوداً 2 هفته از یک الاینر استفاده کنید و سپس به سراغ الاینر بعدی خواهید رفت. بهترین بخش آن این است که بخاطر نامرئی بودن این بریس‌ها، مردم متوجه استفاده شما از آن‌ها نخواهند شد مگر آن که خودتان بخواهید آن‌ها را در جریان بگذارید. به محض اتمام درمان، شما می‌توانید از لبخندی بدون وجود فاصله بین دندان‌هایتان لذت ببرید.

ارتودنسی شفاف برای دندان‌های نامرتب

ارتودنسی شفاف برای دندان‌های نامرتب

دندان‌های نامرتب می‌توانند ظاهری به دهان شما بدهند که مطلوب شما نیست. درمان با ارتودنسی شفاف می‌تواند به شما کمک کند تا به لبخندی صاف دست یابید که همیشه آرزوی آن را داشتید و در عین حال مشکل نامرتب بودن دندان‌ها در دهانتان را نیز برطرف کند. چند عنصر وجود دارد که در هنگام استفاده از ارتودنسی شفاف برای دندان‌های نامرتب باید در نظر گرفت.

شاید نیاز به کشیدن یک یا چند دندان باشد، یا شاید نیاز به تراشیدن یک سمت برخی از دندان‌ها باشد تا فضا برای حرکت کردن مناسب باقی دندان‌ها فراهم شود. اگر قرار شود که دندان‌ها برای درمان ارتودنسی شفاف تراشیده شوند، دندانپزشک صرفاً کمترین میزان ممکن از دندان را بر می‌دارد. گزینه‌ دیگر بزرگ کردن قوس دهان شماست.

این کار با استفاده از اکسپندرها یا پیش از آغاز درمان یا در حین آن انجام می‌شود. وقتی که فضای کافی برای حرکت کردن دندان‌ها در دهان بوجود آمد، بریس‌ها کاشته می‌شوند و راحت‌تر خواهید توانست نتایج مطلوب خود را مشاهد کنید. اگر نامرتبی دندان‌ها درمان نشود برخی از دندان‌ها کج خواهند شد. این روش درمانی برای کسانی استفاده می‌شود که نمی‌خواهند دیگران بریس‌ها را در دهانشان ببینند. ضمناً نامرتبی دندان‌ها می‌تواند منجر به انباشتگی بیش از حد پلاک دندانی نیز شود زیرا برخی از دندان‌ها روی هم قرار گرفته و مسواک زدن مناسب آن‌ها را سخت خواهد کرد. بریس‌ها به ایجاد فاصله مناسب بین دندان‌ها کمک خواهند کرد و به همین خاطر می‌توان بهترین بهداشت دهانی را رعایت کرد.

ارتودنسی شفاف برای اپن بایت

ارتودنسی شفاف برای اپن بایت

در صورتی که اپن بایت دارید، این مسئله نه تنها بر نحوه دیده شدن دندان‌ها تأثیرگذار است بلکه بر عملکرد آن‌ها نیز تأثیر منفی خواهد داشت. اگر اپ بایت درمان نشود، این مسئله می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در جویدن شود و یکی از راه‌های درمان این مشکل ارتودنسی شفاف است. بریس‌های شفافی برای دندان‌ها وجود دارند که همان عملکرد بریس‌های سنتی فلزی را دارند.

هنگامی که شخصی مبتلا به مشکل اپن بایت است، دندان‌های بالایی با دندان پایینی مماس نمی‌شوند. این مسئله می‌تواند باعث جدا دیده شدن دندان‌هایی بالایی و پایینی از هم شود. همچنین دندان‌های بالایی ممکن است روی دندان‌های پایینی قرار گیرند. ارتودنسی شفاف می‌تواند به حرکت دادن دندان‌های بالایی برای قرار گرفتن در موقعیت مناسب ردیف دندان‌ها کمک کند.

ممکن است یک یا دو براکت روی دندان‌ها نصب شود به همین خاطر می‌توان از یک باند پلاستیکی برای حرکت دادن دندان‌ها استفاده کرد. اتمام درمان ارتودنسی برای حل مشکل اپن بایت زمان زیادی طول نمی‌کشد. اگر این عارضه درمان نشود، باعث ایجاد درد در دهان و همچنین وارد آمدن فشار بر دندان‌های پشتی خواهد شد. اختلالات در حرف زدن نیز ممکن است همراه با این عارضه دیده شود، تا وقتی که درمان ارتودنسی شفاف به اتمام برسد تا دندان‌ها در ردیف مناسب خود قرار بگیرند.

ارتودنسی شفاف تنها برای دندان‌های ردیف بالا

ارتودنسی شفاف تنها برای دندان‌های ردیف بالا

نام دیگر درمان برای دندان‌های ردیف بالا، درمان یک قوسی است. ارتودنسی شفاف تنها برای دندان‌ها بالا برای کسانی که از کراس بایت رنج می‌برند گزینه موثری است. کراس بایت به عارضه‌ای می‌گویند که در آن دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرند. مبتلایان به اوور بایت نیز می‌توانند به استفاده از این الاینرها تنها برای دندان‌های ردیف بالا فکر کنند. برخی از بیماران که بین دندان‌های ردیف بالای خود فاصله دارند و همچنین به اوور بایت نیز مبتلا هستند می‌توانند از این الاینرها تنها برای دندان‌های بالا بهره ببرند. این نوع درمان می‌تواند هر دو مشکل را برای این بیماران برطرف کند. هنگامی که دندان‌های پایین صاف هستند و بیمار نیز نسبت به آن‌ها رضایتی کلی دارد، الاینرها را می‌توان تنها برای دندان‌های بالا استفاده کرد که برای رسیدن به لبخندی زیبا در آینده بسیار مساعد است.

ارتودنسی شفاف برای TMJ

ارتودنسی شفاف برای TMJ

درد مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) اختلالی است که گاهی از آن به عنوان "بایت نامناسب" نیز یاد می‌شود. این اصطلاح به عارضه‌ای اطلاق می‌شود که در آن دندان‌ها بخاطر ناهم راستایی مفصل در فک در راستای مناسبی قرار ندارند. علل شایع TMJ، دندان قروچه، قفل کردن فک، مصدومیت‌هایی همچون کشیدگی گردن و آرتریت در مفصل است. عارضه TMJ می‌تواند بسیار دردناک باشد. از ارتودنسی شفاف می‌توان برای ترمیم بایت نامناسبی که منجر به درد مفصل گیجگاهی فکی مزمن می‌شود استفاده کرد.

باید ابتدا برای ارزیابی دقیق عارضه TMJ به یک دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا درمان‌ها می‌تواند بسته به شدن TMJ و نوع بایت نامناسب شما متفاوت باشد. راه‌های متفاوتی وجود دارد که متخصص ارتودنسی می‌تواند از بین آن‌ها درمان مناسب برای TMJ را انتخاب کند و همچنین ممکن است مراحل مختلفی در درمان وجود داشته باشد. بسته به احتیاجات شما، غیرمتداول نیست که با ارتودنسی شفاف تنها برای دندان‌های بالا درمان آغاز شود و در عین حال ارزیابی شود که چه میزان این درمان به برطرف شدن TMJ کمک می‌کند.

چگونه بریس‌ها دندان‌ها را صاف می‌کنند؟


چگونه بریس‌ها دندان‌ها را صاف می‌کنند؟

در طول دوره درمان به شما یک سری بریس متحرک داده می‌شود. هر یک از بریس‌ها وضعیت قرارگیری دندان‌هایتان را کمی تغییر خواهند داد؛ این فرایندی است که متخصص ارتودنسی تک تک مراحل آن را پیشاپیش و متناسب با وضعیت شما طراحی کرده است. هنگامی که بریس‌ها روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، باعث می‌شوند که موقعیت دندان‌ها به تدریج تغییر کند. بعد از تقریباً یک تا دو هفته ست بعدی بریس‌ها به شما داده خواهد شد، که آن‌ها نیز فرایند صاف کردن دندان‌ها را ادامه می‌دهند.

بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین)، با استفاده از طراحی ترموپلاستیک مبتکرانه‌ای که دارند، دندان‌ها را با اعمال یک فشار کنترل شده و مناسب حرکت می‌دهند. تفاوت اصلی بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) با بریس‌های سنتی این است که این بریس‌ها علاوه بر خود نیرو، زمان‌بندی اِعمال آن را نیز کنترل می‌کنند. در طول هر مرحله، تنها تعداد خاصی از دندان‌ها امکان حرکت کردن دارند. متخصص ارتودنسی، حدود و ترتیب این جابجایی‌ها را، هنگام طراحی برنامه درمان شما با بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین)، تعیین می‌کند. برای برخی از دندان‌ها که به فشار بیشتری نیاز دارند از یک «ضمیمه» استفاده می‌شود که عبارت است از مقدار بسیار کمی از یک چسب مخصوص که به دندان مورد نظر چسبانده می‌شود و شکل یک برآمدگی را به خود می‌گیرد.

هزینه ارتودنسی نامرئی


هزینه و قیمت ارتودنسی نامریی (اینویزیلاین) برابر با هزینه بریس‌های سنتی است. در مورد این درمان نیز، مانند هر درمان پزشکی دیگر، تنها پزشک می‌تواند با توجه به برنامه درمانی که بر اساس نیازهای شما طراحی می‌کند، هزینه را دقیقاً تعیین نماید. سایر عوامل تأثیرگذار در هزینه درمان عبارتند از پیچیدگی نیازهای درمانی شما، موقعیت جغرافیایی کلینیک، سطح تجربه پزشک، پوشش بیمه ارتودنسی شما، و عوامل دیگری که توسط متخصص ارتودنسی تعیین می‌شوند. گاهی اوقات، پیچیدگی درمان قیمت نهایی آن را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

پرسش‌های متداول ارتودنسی نامرئی


روزانه چند ساعت باید از بریس‌ها استفاده کنم؟

طبق مشاهدات ما، بریس‌های نامرئی، هنگامی که روزی 20 تا 22 ساعت استفاده شوند و تنها برای خوردن، آشامیدن هر چیزی به جز آب، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از دهان خارج شوند، بیشترین تأثیر را خواهند داشت. این بریس‌ها باید شب‌ها هنگام خواب از دهان خارج شوند.

 هر چند وقت یک‌بار باید به ارتودنتیست مراجعه کنم؟

طبق روال معمول، از شما خواهیم خواست تا هر شش تا هشت هفته یک‌بار به کلینیک ما مراجعه کنید. این مراجعات برای این صورت می‌گیرند که ارتودنتیست مطمئن شود درمان شما مطابق برنامه‌ریزی‌های قبلی پیش می‌رود.

درمان چقدر طول می‌کشد؟

طول دوره درمان به شدت مشکل بستگی دارد و تنها پزشک معالج می‌تواند مدت آن را تعیین کند؛ با این حال، درمان به طور متوسط 12 تا 18 ماه طول می‌کشد.

آیا در طول درمان محدودیتی در زمینه مصرف خوراکی‌ها وجود دارد؟

خیر. به دلیل متحرک بودن بریس‌های نامرئی، شما می‌توانید در طول درمان هر چیزی که تمایل داشتید بخورید یا بنوشید. در واقع، شما باید برای خوردن یا نوشیدن هر چیزی (به جز آب) بریس‌ها را از دهان خارج کنید. برخلاف دستگاه‌های ارتودنسی فلزی سنتی، در حین استفاده از این بریس‌ها، هیچ محدودیتی در زمینه مصرف غذاها یا میان وعده‌های مورد علاقه‌تان نخواهید داشت، مگر آنکه پزشک دستور دیگری بدهد. البته، برای حفظ سلامت دندان‌ها و بوی خوش دهان حتماً باید بعد از هر وعده غذا پیش از قرار دادن مجدد بریس‌ها در دهان، دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

آیا سیگار کشیدن باعث لک زدن بریس‌ها می‌شود؟

توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) سیگار نکشید زیرا می‌تواند باعث تغییر رنگ و لک زدن بریس‌ها شود.

آیا می‌توانم هنگام استفاده از بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) آدامس بجوم؟

خیر. آدامس به بریس‌ها می‌چسبد. کلاً، توصیه می‌کنیم برای تمامی خوراکی‌ها و میان وعده‌ها بریس‌ها را از دهان خارج کنید.

آیا بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) حاوی بیسفنول- آ (BPA) هستند؟

خیر. بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) حاوی بیسفنول- آ یا نرم‌کننده‌های فتالات نیستند. این بریس‌ها و نگه‌دارنده‌ها از جنس رزین‌های پلی‌یورتان با وزن مولکولی بالا، که جزء مواد طبی کلاس 4 سازمان دارویی آمریکا هستند، ساخته می‌شوند. آزمایش‌های انجام شده در مورد زیست سازگاری این مواد نشان داده‌اند که آن‌ها زیست سازگار بوده و با تمامی مقررات و الزامات قانونی موجود در زمینه وسایل قابل استفاده در دهان انسان مطابقت دارند. البته، مانند هر وسیله پزشکی دیگری، باید در مورد استفاده از نگه‌دارنده‌ها یا بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) و خطرات احتمالی استفاده از آن با پزشکتان مشورت کنید.

نحوه تمیز کردن بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) چگونه است؟

شما می‌توانید بریس‌ها را با استفاده از مسواک و خمیردندان و آبکشی آن‌ها با آب ولرم تمیز کنید.

درمان چه موقع کامل می‌شود؟

در اینجا نیز مانند سایر درمان‌های ارتودنسی برای صاف ماندن دندان‌های درمان شده، باید از نگه‌دارنده‌ها استفاده کنید. متخصص ارتودنسی، از میان نگه‌دارنده‌های ثابت یا دائمی و یا نگه‌دارنده‌های شفاف، که شبیه به بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) هستند، یکی را توصیه خواهد کرد.

چگونه از ریتینرها و دندان‌های جدید خود مراقبت کنیم؟

بهداشت دندانی شما هنگامی که از ریتینرها استفاده می‌کنید به اندازه همان هنگامی که از الاینرها استفاده می‌کردید اهمیت دارد. مسواک و نخ دندان برای حداقل یک بار در روز ضروری است. اگر از ریتینرهای مدل "تری" استفاده می‌کنید، از مصرف نوشیدنی‌های داغ در زمانیکه ریتینر در دهان شماست بپرهیزید. با مصرف این نوشیدنی ممکن است به ریتینر آسیب برسانید و آن به درستی روی دندان‌های شما قرار نگیرد.

 چرا پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های داغ در هنگام استفاده از ریتینرها حائز اهمیت است؟

حرارت ناشی از قهوه، چای یا هات چاکلت می‌تواند به معنای واقعی کلمه ریتینر شما را آب کند و در نتیجه استفاده از برای شما غیرممکن شود. در عوض مجبور خواهید شد که مجدداً به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید و برای او توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده و بعد از آن متحمل هزینه‌های سفارش مجدد و پرداخت آن برای تعویض ریتینرهای "تری" شوید. اگر باید از قهوه یا سایر نوشیدنی‌های داغ مصرف کنید، اجازه دهید پیش از نوشیدن خنک شوند. با این حال باز هم بهتر است تا در حین مصرف نوشیدنی داغ خود ریتینرها را از دهان خود خارج کنید. به محض اتمام نوشیدنی، ریتینر خود را شسته و دوباره روی دندان‌های خود بگذارید.

آیا ارتودنسی شفاف برای کودکان نیز مناسب است؟

ارتودنسی شفاف شفاف برای کودکان نیز وجود دارد، ولی تنها در صورتی که تمام دهان‌های دائمی کودک بطور کامل درآمده باشد. پزشکان توصیه می‌کنند تا از ارتودنسی شفاف برای نوجوانان استفاده شود، که در واقع نوعی از ارتودنسی شفاف طراحی شده برای کودکان و نوجوانان است. ضمناً این الاینرها دارای یک "نشانگر انطباق" دارند که در واقع یک نقطه کوچک آبی رنگ روی الاینر است که در هنگام استفاده کودک از آن می‌توانید مطمئن شوید که او به درستی الاینر را در دهان خود گذاشته است.


به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی نامرئی: رفع مشکلات دندان بدون سیم کشی با اینویزیلاین شفاف
4.67 از 3 رای