بهداشت ارتودنسی ؛ مراقبت های حین درمان با بریس‎‌ها

1

حفظ سلامت دهان می‌تواند امری چالش‌برانگیز باشد، بویژه برای نوجوانانی که از وسایل ارتودنسی استفاده می‌کنند. با اینکه پژوهشی مستند برای تعیین بهترین روش‌های حفظ بهداشت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی ارائه نشده است، اما مطمئناً اطلاعات زیادی درباره‌ی چگونگی سالم نگه داشتن دهان در حالت کلی وجود دارد که می‌توان برای چنین شرایطی به آنها استناد کرد. همچنین وسایل و روش‌هایی برای حفظ بهداشت دهان و دندان وجود دارند که بخصوص در از بین بردن پلاک –لایه‌ی باکتریایی که روزانه بر روی سطوح دندان‌ها و وسایل ارتودنسی جمع می‌شود- که دلیل اصلی بیماری‌های دندان است، موثر می‌باشند.

باید توجه داشت که مراجعه به متخصص ارتودنسی هر شش هفته یک بار و در صورت توصیه‌ی وی به تعداد دفعات بیشتر ضروری است. متخصص ارتودنسی نه تنها از تمیز بودن دهان و دندان‌ها اطمینان حاصل می‌کند بلکه مطمئن می‌شود که تمام بریس‌ها، براکت‌ها و سیم‌ها سالم بوده و بطور مناسب عمل می‌کنند. متخصصین ما می‌توانند خطرات بروز مشکلات را بررسی کرده و یک برنامه‌ی مناسب بهداشت دهان و دندان را برای هر فرد تهیه می‌کنند تا در نهایت منجر به ایجاد لبخندی زیبا، ماندگار و سالم شود.
اگر برای شروع درمان آمادگی دارید، می‌توانید از طریق شماره  02122224674 - 02122259797  با دستیاران ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان تماس بگیرید و یک وقت مشاوره با متخصص ارتودنسی ما رزرو نمایید.

اهمیت بهداشت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی


همه‌ی ما می‌دانیم که حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان برای هر شخصی مهم است اما در هنگام قرار گرفتن تحت درمان ارتودنسی رعایت این امر حتی ضروری‌تر می‌باشد. زیرا در حالیکه وسایلی که ممکن است در حین درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار بگیرند (از جمله ارتودنسی ثابت و متحرک) در اصلاح نامرتبی دندان‌ها بسیار موثر هستند، اما می‌توانند به آسانی موجب گیر کردن ذرات غذا و تشکیل پلاک در اطراف دندان‌ها شوند.

دشمن اصلی بهداشت دهان و دندان، پلاک (لایه‌ی نازکی از رسوبات میکرو ارگانیسم و آلی حاوی باکتری‌های مضر) می‌باشد. وجود بریس‌ها یا سایر ابزار ارتودنسی از بین بردن این پلاک‌ها را دشوارتر می‌کند. باکتری موجود در پلاک قند مواد غذایی را هضم کرده و اسیدی تولید می‌کند که می‌تواند موجب فرسایش دندان‌ها و تحریک لثه‌ها گردد. این شرایط منجر به کرم‌خوردگی دندان، ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌ها، بیماری‌های لثه و بوی بد دهان می‌شود.

از بین بردن پلاک یکی از مهم‌ترین روش‌های حفظ مناسب بهداشت دندان ها و لثه‌ها است. سه روش کلی برای این منظور وجود دارد که شامل رژیم غذایی، نگهداری روزانه و مراقبت های ارتودنسی و معاینه‌ی حرفه‌ای و منظم دندان‌ها می‌باشد. در صورت رعایت تمامی این موارد به بهترین شکل از دندان‌ها محافظت می‌شود.

بهداشت دهان و دندان در نوجوانان


233

در نوجوانان از برخی جهات خطر ابتلا به بیماری‌های دندان در حین درمان ارتودنسی بیشتر از بزرگسالان می‌باشد. برخی از دندان‌های یک نوجوان به تازگی بیرون آمده‌اند و بنابراین مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی دارند. تغییر میزان هورمون در طول رشد به طرق مختلفی بر سلامت نوجوانان تاثیر می‌گذارد. حتی بافت‌های لثه نیز می‌توانند نسبت به پلاک حساس‌تر شوند که ممکن است منجر به بیماری‌های لثه گردد.

بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی


3مصرف رژیم غذایی سالم و مقوی که میزان قند و کربوهیدرات‌های فرآوری شده‌ي آن کم است در حفظ بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد. همچنین پرهیز از تنقلات ناسالم در بین وعده‌های غذایی از جمله نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز به همین اندازه مهم است. این نوشیدنی‌ها دارای قند بالایی هستند و بسیار اسیدی می‌باشند که می‌تواند موجب خوردگی و پوسیدگی مینای دندان شود. جدا کردن مواد غذایی و پلاکی که بر روی دندان‌ها و وسایل ارتودنسی جمع می‌شوند می‌تواند دشوار باشد.

آنچه که می‌خورید می‌تواند بر نوع باکتری موجود در پلاک که بر روی وسایل ارتودنسی چه از نوع ثابت و چه متحرک جمع می‌شود، تاثیر بگذارد. به علت رابطه‌ی پوسیدگی دندان با بیماری‌های لثه، کنترل آن در طول درمان ارتودنسی اگر مهم‌تر نباشد، کم اهمیت‌تر نیز نیست. در فردی که دارای سیم‌کشی دندان است، ایجاد پلاک‌ها بر روی دندان‌های وی معمولاً دو یا سه برابر سایر افراد می‌باشد.

نگهداری روزانه از دندان‌ها


با توجه به اینکه شرایط هر شخصی متفاوت با دیگری است، خطر ایجاد بیماری‌های دندان نیز متفاوت می‌باشد. از این رو مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی به منظور بررسی وضعیت سلامت دندان‌ها و خطر ابتلا به بیماری و نیز ارائه‌ی توصیه‌ها و درمان‌های اختصاصی از اهمیت زیادی برخوردار است. برنامه‌ی روزانه‌ی بهداشت دهان و دندان باید شامل مراحل زیر باشد:

مسواک زدن

4

مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند کاملاً پلاک‌ها را از بین ببرد. اما بخش مهمی از برنامه‌ی بهداشت دهان و دندان می‌باشد. با اینکه شواهد قطعی مبنی بر اینکه مسواک‌های برقی بهتر از مسواک‌های معمولی عمل می‌کنند وجود ندارد، اما بسیاری از دندانپزشکان و متخصصین بهداشت دندان استفاده از آنها را بویژه در حین درمان ارتودنسی توصیه می‌کنند. بنابراین بهتر است هر دو را امتحان کنید تا مشخص شود که کدام یک برای شما تاثیر بهتری دارد.

مسواک زدن در هنگام ارتودنسی مستلزم تمیز کردن زیر و روی سیمی که از میان براکت‌ها عبور می‌کند، می‌باشد.

در صورت استفاده از نگه‌دارنده‌ها و ابزار متحرک ارتودنسی، آنها نیز باید روزانه مانند دندان‌ها مسواک زده شوند. همچنین ممکن است استفاده از یک محلول پاک کننده نیز توصیه شود، اما نباید همراه با آب گرم مصرف شود زیرا می‌تواند موجب تغییر شکل پلاستیک نرم شده و آن را غیر قابل استفاده کند. این وسایل متحرک زمانی که در داخل دهان قرار ندارند باید در محفظه‌ی مخصوص خود قرار گیرند.

تمیز کردن بین دندان‌ها

5

تمیز کردن بین دندان‌ها را می‌توان با استفاده از نخ دندان‌های مخصوص و نیز مسواک‌های بین دندانی بسیار کوچک انجام داد. ثابت شده است که بیماران ارتودنسی که از نخ دندان استفاده می‌کنند دارای لثه‌هایی سالم‌تر و با التهاب کمتر در مقایسه با سایرین می‌باشند، هرچند نخ دندان کشیدن و مراقبت از ارتودنسی  زمان‌بر است. یک وسیله‌ی شست‌شوی دهان که آب را با فشار اسپری می‌کند روش موثر دیگری برای تمیز کردن بین دندان‌ها است.

در طول درمان ارتودنسی باید حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده شود. با اینکه این کار با وجود بریس‌ها سخت‌تر می‌باشد، اما محصولات مخصوصی موجود می‌باشند –از جمله Floss threaders و انواع خاصی از نخ دندان- که می‌توانند به استفاده‌ي آسان‌تر از نخ دندان بین سیم‌ها و خط لثه کمک کنند.

فلوراید

6

ثابت شده است که محصولات فلوراید در سلامت دهان و دندان ، پیشگیری از پوسیدگی و کاهش کلسیم که به معنی از بین رفتن زودهنگام مینای دندان است و می‌تواند منجر به کرم‌خوردگی در حین روند پوسیدگی شود، موثر هستند. استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید برای کاهش این خطرات مهم است. از آنجایی که بیماران ارتودنسی دارای مقدار زیادی از باکتری‌های عامل پوسیدگی در دهان خود هستند، استفاده از از خمیر دندانی که حاوی فلوراید است اهمیت زیادی دارد. استفاده‌ی حرفه‌ای از ژل‌ یا وارنیش فلوراید گاهی اوقات برای پیشگیری و درمان کاهش کلسیم دندان‌ها پیشنهاد می‌شود. همچنین ممکن است توصیه شود که روزانه از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید بدون نسخه یا خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌های نسخه‌ای حاوی فلوراید استفاده گردد.

دهان‌شویه

دهان‌شویه‌ها برای کمک به کاهش پلاک و التهاب لثه موجود می‌باشند. محصولات بدون نسخه و نسخه‌ای متنوعی وجود دارند و بهتر است که برای انتخاب نوع دهان‌شویه‌ی مناسب برای وضعیت خود از متخصص یا دندانپزشک مشورت بگیرید.

مراقبت حرفه‌ای


مراجعه‌ی منظم به متخصص ارتودنسی به این معنی نیست که نیازی به مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک نمی‌باشد. در حقیقت انجام این کار برای مراقبت بعد از ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد. در حالی که ما بر ردیف کردن دندان‌های شما تمرکز می‌کنیم، دندانپزشک با معاینات کامل، تمیز کردن دندان‌ها و مراقبت از ارتودنسی از سالم ماندن دندان‌ها اطمینان حاصل می‌کند. درمان ارتودنسی یک تلاش گروهی است که هر یک - شامل متخصص ارتودنسی، شما و دندانپزشک – نقش مهمی در موفقیت آن دارند. هدف این گروه یک چیز است: ایجاد لبخندی زیبا برای شما.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است