جدا کننده های ارتودنسی(نحوه گذاشتن و برداشتن سپریتور دندان ارتودنسی)

جداکننده

جداکننده‌های ارتودنسی(شناخته شده با نام فضادهنده‌ها)،کش‌های لاستیکی یا ابزارهای فلزی مورد استفاده در ارتودنسی هستند. جداکننده‌ها در دومین جلسه‌ی ارتودنسی ،قبل از اینکه کش‌های دندان‌های آسیاب استفاده شوند، بین دندان‌های آسیاب قرار می‌گیرند. جداکننده‌ها کش‌های لاستیکی گرد حدود یک سانتیمتر هستند که بین دندان‌های آسیاب بالا و پایین گذاشته می‌شوند. حدود یک تا هشت جداکننده یا گیره‌های فلزی فنری کوچک به کار می‌رود تا دندان‌های آسیاب را با فشار از هم جدا کند. جداکننده‌ها حدود یک تا دو هفته بین دندان‌ها می‌مانند تا به آرامی دندان‌ها را از هم جدا کنند، تا زمانیکه به حد کافی از هم فاصله بگیرند، در نتیجه ارتودنتیست بتواند بریس دندان یا کش دندان‌های آسیاب را بین آن‌ها قرار دهد و یا بازکننده‌ها با حلقه‌های فلزی را جای دهند.

گاهی جداکننده‌ها می‌افتند. این حالت عادی است. به خاطر داشته باشید، جداکننده‌ها وظیفه دارند برای گذاشتن بریس‌ها در دندان‌هایتان فضا باز کنند. اگر جداکننده  خود به خود قبل از جلسه‌ی ویزیت گذاشتن بریس بیفتد، نشانه‌ی این است که فضا بوجود آمده است. با این حال اگر جداکننده 4 روز یا قبل‌تر از ویزیتتان افتاد با مطب ارتودنسی دکتر فتحیان تماس بگیرید. اگر جداکننده به این سرعت بیفتد، احتمالا به طور اتفاقی آن را در حال نخ دندان کشیدن، مسواک زدن یا خوردن از جا درآورده‌اید. لازم است که ارتودنتیستتان جداکننده‌ی جدید بگذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 021-22259797 و 021-22226474 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد جداکننده های ارتودنسی 


 کاربرد جداکننده های ارتودنسی

جداکننده‌ها معمولا برای فاصله ایجاد کردن بین دندان‌ها قبل از گذاشتن بریس‌ها استفاده می‌شود. جداکننده‌ها می‌توانند تحریک کننده یا دردناک باشند، ولی به  بیماران اغلب اخطار داده می‌شود تا به آنها دست نزنند وگرنه می‌افتند. معمولا پلاستیکی هستند ولی گاهی می‌توانند فلزی باشند. می‌توانند زمانیکه دندان‌های بیمار خیلی به هم نزدیکند استفاده شوند. با اینکه گاهی خیلی دردناک هستند، معمولا یک تا دو هفته گذاشته می‌شوند. همچنین جداکننده‌ها می‌توانند به خاطر فشار دائم به دندان‌های بیمار سبب دندان‌درد و درد لثه شوند. فاصله‌ای که جداکننده‌ها ایجاد می‌کنند برای گذاشتن ابزار مشخص و بریس‌ها ضروری است.

نحوه قراردادن سپریتور دندان در ارتودنسی


سپریتور

مراحل گذاشتن جداکننده‌ها معمولا شامل  کشیدن دندان از طریق کش‌های لاستیکی و قرار دادن جداکننده‌ها بین دندان‌هاست. برخی جداکننده‌ها گیره‌های فلزی فنری کوچک هستند که با فشار دندان‌ها را از هم جدا می‌کنند. در طول انجام کار کمی فشار وارد آمده  و بعد از آن کمی درد دارد، ولی در کل فرایند گذاشتن جداکننده‌ها تقریبا بی‌درد است، با این حال ممکن است بیمار سریعا از فشار به کار رفته روی دندان‌ها احساس درد کند. گاهی وسایل ارتودنسی خاصی برای باز کردن کش‌های لاستیکی استفاده می‌شود که بستگی به میزان کجی دندان‌ها دارد. اگر فک خیلی نامنظم  باشد،جداکننده‌ها سبب درد شدید و دائمی به دلیل نزدیک کردن دندان‌ها به همدیگر می‌شوند. این درد معمولا بعد از انجام کار آغاز می‌شود و تا چند روز ادامه پیدا می‌کند.

آیا قراردادن و برداشتن جداکنندهای ارتودنسی درد دارد؟


این‌ها واکنش‌های گوناگون بیماران به گذاشتن جداکننده بین دندان‌هایشان است. اگر بیمار بین دندان‌های آسیابش فضای نسبتا کوچکی داشته باشد(یا در کل نداشت باشد)، شاید اعصاب لثه در دهان خراش پیدا کنند و سبب درد دائمی شوند. در برخی بیماران جداکننده در لثه‌ها فرو می‌رود موجب خونریزی و ورم می‌شود؛ و از بریس‌های واقعی دردناک‌تر خواهد بود. جداکننده‌ها معمولا دردناک هستند، با این حال مسکن‌ها می‌توانند در صورت نیاز درد را آرام کنند. بسته به محل دندان‌های بیمار ، جداکننده‌ها ممکن است در ابتدا اذیت نکنند، سپس بعد از مدتی درد آغاز می‌شود، یا شاید از همان اول شروع به درد گرفتن کنند.

چگونه با وجود جداکننده‌ها در دهانتان غذا بخورید


غذا

جداکننده‌ها می‌توانند موجب درد دندان‌هایتان شوند و غذا خوردن را سخت کنند. باید به آرامی بجوید و در حال استفاده از جداکننده‌ها  غذاهای نرم بخورید. همچنین باید  پرهیز از بعضی غذاهای خاص را در نظر داشته باشید، مانند غذاهای چسبناک که به جداکننده‌ها آسیب می‌رسانند. جداکننده‌ها می‌توانند خوردن را سخت کنند ولی در طول زمان دندان‌ها و لبخندتان را زیباتر می‌سازند.

ابتدا سراغ غذاهای نرم بروید

جهت کنترل درد ، توصیه می‌شود تا زمان کمتر شدن درد لثه‌ها سراغ غذاهای نرم بروید. غذاهای نرم راحت‌تر جویده می‌شوند و کمتر بین دندان‌ها گیر می‌کنند. سراغ غذاهایی مثل پوره‌ی سیب‌زمینی، ماست و حبوبات داغ بروید. به جای خوردن میوه و سبزی خام ، سعی کنید با مخلوط کردن میوه‌ها وسبزیجات مورد علاقه‌تان درون مخلوط‌کن همراه کمی آبمیوه ، اسموتی بسازید. با گذشت زمان احساس ناراحتی کمتری می‌کنید و می‌توانید غذاهای سفت‌تر بخورید. می‌توانید در روزهای اول غذاهای نرم بخورید، تا زمانیکه به جداکننده‌ها عادت کنید.

غذا را به تکه‌های کوچک برش دهید

قبل از شروع به خوردن، بریدن غذا به تکه‌های کوچک کمک خواهد کرد. هنگامیکه در ابتدا شروع به استفاده از جداکننده می‌کنید، جویدن می‌تواند سخت و دردناک باشد. آماده کردن لقمه‌های کوچک می‌تواند کار با دندان را کمتر کند.

  • قبل از خوردن ، میوه‌ها و سبزیجات را ، مانند سیب و هویج به تکه‌های کوچک‌تر برش دهید: سعی نکنید سیب یا هر میوه‌ی سفت دیگری را درسته گاز بزنید.
  • باید گوشت را قبل از خوردن از استخوان جدا کنید.:چکتر برش دهید تا جویدنش آسان‌تر شود.

به‌آرامی بجوید

عادت به غذا خوردن با جداکننده‌ها می‌تواند سخت باشد زیرا اغلب موجب ناراحتی می‌شوند. آرام جویدن ایده‌ی خوبی است. گاز گرفتن شدید می‌تواند درد و ناراحتی را به خصوص در اوایل کار افزایش دهد. وقتی با جداکننده‌ها غذا می‌خورید، لقمه‌های کوچک بردارید و غذایتان را به آرامی و به نرمی بجوید.

سبزیجات سفت را بپزید یا بخارپز کنید

سبزیجات بخش مهمی از رژیم غذایی سالم هستند، ولی با داشتن جداکننده‌ها خوردن آنها می‌تواند سخت باشد. از آنجاییکه درکل خوردن غذاهای نرم بهتر است، ایده‌ی خوبی است که سیزیجات را قبل از خوردن بپزید یا بخارپز کنید. به جای انواع خام ،سراغ بروکلی بخارپز یا هویج پخته در کنار غذایتان بروید.

بعد از خوردن دندان‌هایتان را دستکاری نکنید

بعد از خوردن دوست دارید دندان‌هایتان را دستکاری کنید. اوایل جداکننده‌ها احساس عجیبی دارند و می‌توانند به راحتی با غذای گیر کرده بین دندان‌ها اشتباه گرفته شوند. باید سعی کنید از دستکاری کردن خودداری کنید. استفاده از انگشت یا خلال دندان برای دستکاری دندان‌هایتان می‌تواند موجب افتادن جداکننده‌ها شود. جهت کمک به مقاومت در برابر میل به دستکاری دندان‌هایتان، سعی کنید از غذاهایی نظیر پاپ‌کورن  و تمشک که اغلب لای دندان‌ها گیر می‌کنند خودداری کنید.از انواع این غذاهای سبک تا زمانیکه به جداکننده‌ها عادت نکرده‌اید بپرهیزید.

مواد غذایی چسبناک نخورید

وقتی جداکننده دارید باید کاملا از خوردن غذاهای چسبناک پرهیز کنید. این غذاها می‌توانند به جداکننده‌ها بچسبند و آنها را بیرون بکشند. از چیزهایی نظیر آبنبات‌های آدامسی، تافی، کارامل، آدامس و هرچیز دیگری که بافت چسبناک دارد باید تا زمان برداشتن جداکننده‌ها پرهیز کرد.

مقدارمواد شیرین مصرفیتان را خیلی کم کنید

غذاها و نوشیدنی‌های شیرین، مانند آب‌نبات و نوشیدنی‌های غیرالکلی، همگی برای دندان بد هستند. از آنجاییکه هنگام استفاده از جداکننده‌ها نمی‌توانید نخ دندان بکشید، این نوع غذاها بیشتر خطرناک می‌شوند و پوسیدگی بیشتری در دندان‌هایتان ایجاد می‌کنند. بهتر است تا زمانیکه جداکننده‌ها و بریس‌ها را برمی‌دارید میزان مواد شیرین مصرفیتان را کم کنید.

  • اگر چیز شکردار می‌خورید، بعد از آن دندان‌هایتان را مسواک کشیده یا با آب و دهانشویه آب بگیرید. اگر برخی فضاهای بین دندان‌هایتان جداکننده ندارد، باید آنها را به صورت عادی نخ دندان بکشید.

از غذاهای سفت دوری کنید

وقتی جداکننده می‌گذارید خوردن غذاهای سفت دشوار خواهد بود. از خوردن چوب‌شور، چیپس، آبنبات سفت، آجیل، نان‌های خشک و دیگر غذاهای سفت تا زمانیکه به جداکننده‌ها عادت کنید ، خودداری کنید.

یخ نجوید

خیلی از افراد از روی عادت یخ داخل نوشیدنی را می‌جوند. وقتی جداکننده دارید باید از این عادت دست بردارید. یخ می‌تواند جداکنندها را بیرون بکشد و درد را نیز بیشتر کند.

در خوردن بلال احتیاط کنید

بلال یکی از محبوبترین غذاهاست، ولی در خوردن آن هنگام داشتن جداکننده باید مراقب باشید. جویدن ذرت به صورت مستقیم از روی بلال می‌تواند به راحتی جداکننده‌هایتان را بیرون بکشد، و حرکات شدید گاز گرفتن می‌تواند سبب ناراحتی شود. اگر به شما بلال تعارف کردند قبل از خوردن، به دقت ذرت‌ها را با چاقو از بلال جدا کنید.

 

بهداشت دهان و دندان زمان استفاده از جداکننده های ارتودنسی


دندان‌هایتان را با جلو  وعقب بردن  مسواک بشویید

معمولا جداکننده‌ها مدت طولانی نمی‌مانند. اغلب آنها را در ویزیت بعدی ارتودنسی برخواهید داشت و بریس‌ها را خواهید گذاشت. تا آن زمان، بعد از خوردن باید دندان‌هایتان را با جلو و عقب بردن مسواک بشویید. بالا و پایین کشیدن مسواک می‌تواند به راحتی جداکننده‌ها را بیرون بکشد.

هنگام نخ دندان کشیدن احتیاط کنید

جداکننده‌ها هنگام مسواک زدن روزانه نباید بیرون بیایند. با این حال نخ دندان کشیدن به راحتی آنها را بیرون می‌کشد. بعد از خوردن، از نخ دندان کشیدن در فاصله‌ی بین دندان‌هایی که جداکننده دارند، بپرهیزید.

برای کنترل درد از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید

شاید زمان استفاده از جداکننده‌ها ،بعد از خوردن احساس کمی درد کنید. می‌توانید درد را با داروهای مسکن بدون نسخه نظیر ایبوبروفن، استامینوفن، و ناپروکسین کنترل کنید. مقدار توصیه شده روی شیشه‌ی قرص را استفاده کنید. این قرص‌ها بخشی از درد را از بین می‌برند.

برداشتن جدا کننده های ارتودنسی


غذا

جداکننده‌ها باقی می‌مانند تا زمانیکه ارتودنتیست آنها را بردارد یا به طور تصادفی خارج شوند. همچنین ممکن است خودشان بدون در آوردن توسط بیمار با دستکاری کردن یا خوردن غذاهای چسبناک خارج شوند. گاهی دندانپزشک از جداکننده‌هایی استفاده می‌کند که شبیه جداکننده‌های فلزی است اما قابل برداشتن است و در برخی موارد ممک است کلید یا نخی استفاده شود تا فشار را تنظیم کند. جداکننده‌ها به محض گذاشتن بریس‌ها برداشته می‌شوند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است