عملکرد بهتر مسواک برقی مخصوص ارتودنسی نسبت به مسواک های دستی

عملکرد بهتر مسواک برقی مخصوص ارتودنسی نسبت به مسواک های دستی

در حالی که حفظ سلامت و بهداشت دهان همیشه اهمیت دارد، هنگامی که از ارتودنسی  استفاده می‌کنید این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد. هنگام استفاده از ارتودنسی، پر کردن پوسیدگی و انجام درمان‌های دیگر  پیچیده‌تر می‌شود، از  این رو باید تمام تلاش خود را بکار بگیرید که دندان‌های خود را سالم نگه دارید. مسواک برقی می‌تواند یک وسیله عالی برای حفظ بهداشت دهان هنگام استفاده از ارتودنسی باشد. از بسیاری از جهات مسواک زدن دندان با مسواک برقی تفاوت زیادی با مسواک دستی ندارد، اما مواردی وجود دارد که باید درباره انتخاب و استفاده از مسواک برقی بدانید تا مطمئن شوید که نتیجه خوبی از آن دریافت می‌کنید.

انتخاب بین مسواک برقی و دستی موضوعی است که می تواند بحث برانگیز باشد، اما آیا هنگامی که درباره تمیز کردن و مراقبت از این مرواریدهای سفید صحبت می‌کنیم، واقعاً مسواک برقی مؤثرتر از مسواک دستی است ؟ مسواک برقی اغلب برای کودکانی که تمایلی به مسواک زدن دندان‌های خود ندارند، بسیار خوب است ، بسیاری از مسواک‌های برقی شامل تایمری هستند که شما مطمئن شوید که  دندان‌های خود را حداقل به مدت دو دقیقه  مسواک می‌زنید، و شما را راهنمایی می‌کندکه کدام قسمت دهان را باید مسواک بزنید، تا تمامی چهار ناحیه دهان را مسواک بزنید.

دکتر فتحیان مناسب ترین نوع مسواک برقی را در حین درمان ارتودنسی به شما پیشنهاد می کند. در صورت داشتن سوال درباره نحوه و عملکرد مسواک برقی می توانید با کلیک در این قسمت پرسش خود را مطرح کرده و پاسخ آن را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 02122224674 و 02122259797 تماس حاصل فرمایید.

چگونه هنگام ارتودنسی از مسواک برقی استفاده کنیم ؟


چگونه هنگام ارتودنسی از مسواک برقی استفاده کنیم ؟

اگر مطمئن نیستید که کدام نوع مسواک برقی مناسب است ، نکات زیر را در نظر بگیرید:

با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید

مسواک برقی انواع مختلفی دارد و ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد، از این رو می‌تواند تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین مسواک را سخت کند. اگر نمی‌دانید که کدام مسواک را انتخاب کنید، با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید. هر کدام از این متخصصین قادر هستند که درباره موقعیت  خاص شما صحبت کرده و  کمک کنند که بهترین تصمیم را بگیرند.

 تصمیم بگیرید که به کدام نوع مسواک برقی نیاز  دارید

تصمیم بگیرید که به کدام نوع مسواک برقی نیاز دارید

 

مسواک برقی دو نوع دارد: مسواک برقی با باطری و مسواک شارژی . هر دو مزایا و عوارض متفاوتی دارند که باید قبل از اقدام به خرید ، آن را  در نظر بگیرید.

مسواک برقی با باطری

این مسواک معمولاً با باطری AA کار می‌کند. آنها دستی هستند و مانند مسواک دستی عمل می‌کنند، اما موی آن می‌چرخد یا تکان می‌خورد، و به قدرت مسواک زدن شما کمک می‌کند. با این نوع مسواک شما هنوز باید حرکت مسواک زدن را انجام دهید، و قدرت مسواک تنها، توانایی تمیز کردن دندان را بهبود می‌بخشد. در برخی از مدل‌ها می‌توانید موی مسواک را هنگامی که فرسوده شده‌ است تعویض کرده و هنوز از نیروی باطری آن استفاده کنید.مسواک‌های برقی با باطری گزینه‌های ارزانتری هستند.

مسواک برقی شارژی

این نمونه از مسواک‌ها معمولاً در قسمت پایه که به دیواره خروجی متصل می‌شود، شارژ می‌شود. نیازی نیست که نگران تعویض باطری باشید. آنها تکنولوژی بالاتری را با خود دارند مانند، تایمر، سنور فشار و یادآوری جهت تعویض موی مسواک. آنها معمولاً گزینه‌های مسواک زدن متنوعی دارند مانند نوسانی یا لرزشی. برخلاف مسواک‌های برقی با باطری، معمولاً باید مسواک را روی سطح دندان هدایت کنید، در حالی که مسواک برقی شارژی تمام قدرت مسواک زدن را فراهم می‌کند. بر این اساس، آنها در مقایسه با مسواک برقی با باطری ، گرانتر هستند.

بررسی ویژگی‌های مختلف مسواک برقی

بررسی ویژگی‌های مختلف مسواک برقی

دو نوع مسوک برقی ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. برخی از این ویژگی‌ها ممکن است لازم به نظر برسند، در حالی که برخی دیگر می‌تواند برای شما کم اهمیت باشد. با سبک و سنگین کردن گزینه‌های خود و تصمیم‌گیری بر اینکه چه چیزی برای شما ضروری است، می‌توانید انتخاب خود را محدود کرده و بهترین مسواک را برای خود انتخاب کنید.

 • زمان سنج: برخی از مسواک‌های برقی دارای زمان‌سنج هستند تا به شما مدت زمان مسواک زدن را اعلام می‌کنند. اگر گاهی اوقات مدت زمان مسواک زدن را فراموش می‌کنید و به اندازه کافی مسواک نمی‌زنید، این ویژگی می‌تواند برای شما مفید باشد. برخی از زمان‌سنج‌های پیچیده‌تر مدت زمانی را که شما باید در هر ناحیه از دهان را مسواک کنید به شما اعلام می‌کنند.
 • سنسور فشار: برخی از مسواک‌هایی که انتهای بلند‌تری دارند، شامل سنسوری هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا به شدت و محکم مسواک نزنید. اگر دندان‌های حساسی دارید یا مینای دندان شما ضعیف است، این ویژگی سودمند خواهد بود. همچنین اگر از ارتودنسی استفاده می‌کنید، این ویژگی مفید خواهد بود، چرا که مسواک زدن محکم می‌تواند به آن آسیب برساند.
 • جعبه مسافرتی: برخی از مسواکهای برقی حاوی جعبه مسافرتی هستند یا می‌توانید یک جعبه جداگانه را خریداری کنید. در طول سفر ، اگر از مسواک به درستی محافظت نکنید، ممکن است آسیب ببیند. چون مسواک برقی گرانقیمت است ، اگر اغلب اوقات به سفر می‌روید، بهتر است که جعبه محافظتی آن را هنگام سفر همراه داشته باشید.
 • مسواک با چند سر : بیشتر مسواک‌های برقی دارای سرهای جداشدنی هستند که به پایه مسواک متصل می‌شوند. برخی از پایه‌های مسواک تنها به یک سر متصل شده ، در حالی که برخی دیگر دارای چندین سر جدا شدنی هستند. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد را در صورت تمایل به داشتن سر مسواک با موی‌ نرم‌تر یا سفت‌تر آن را تعویض کنید.
 • تنظیمات متفاوت مسواک: برخی از مسواک‌های گرانقیمت چندین تنظیمات مختلف را ارائه می‌دهد، در حالی که گزینه‌های ارزانتر تنها یک ویژگی را ارائه می دهند. اگر تنوع بیشتری می‌خواهید باید مسواک‌هایی که تنظیمات بیشتری دارند را انتخاب کنید. برخی از تنظیمات آن شامل چرخشی (سر مسواک در یک جهت می‌چرخد) ، چرخش مختلف (سر مسواک در جهات مختلف می‌چرخد) ، چرخشی نوسان‌دار (طول مختلف موی مسواک در جهات مختلف می‌چرخد)، نوسانی ضرباندار (علاوه بر حرکت نوسانی،  یک حرکت ضرباندار نیز بهبود تمیز کردن دندان اضافه می‌شود).

قبل از خریدن یک مدل گران قیمت ، یک مسواک برقی را امتحان کنید

درحالیکه برخی از افراد از مسواک برقی  استفاده می کنند، برخی دیگر ترجیح می‌دهند که مسواک دستی استفاده کنند. قبل از خریدن یک مدل گرانقیمت ، خریدن یک مسواک ارزان با باطری سودمند است، تا بتوانید چگونگی مسواک زدن با مسواک برقی را احساس کنید. اگر مسواک برقی را دوست داشتید،  و قصد داشتید که یک نمونه پیچیده‌تر را استفاده کنید، سپس می‌توانید روی یک مدل گرانقیمت‌تر با ویژگی‌های بیشتر را خریداری کنید.

چگونه با استفاده از مسواک دندان‌های خود را تمیز کنید


چگونه با استفاده از مسواک دندان‌های خود را تمیز کنید

توجه به نکات زیر به شما کمک می‌کند تا دندان‌های شما تمیز‌تر و  براق‌تر باشند:

 • قبل از مسواک زدن، با آب دهان خود را آبکشی کنید. بخصوص هنگامی که از ارتودنسی  استفاده می‌کنید، غذا به دندان شما می‌چسبد. با این کار ، قبل از مسواک زدن باعث شل شدن باقی مانده غذاها می‌شوید. مقداری آب در دهان نگه داشته و به مدت 30 ثانیه آن را در اطراف دهان بچرخانید. اینکار باعث می‌شود که هر باقی‌مانده غذایی که ممکن است که در ارتودنسی شما گیر کرده باشد،  از جای خود جدا ‌شود.
 • قبل از مسواک زدن به مدت چند ثانیه مسواک را با آب خیس کنید. اینکار کمک می‌کند تا باقی‌مانده غذا یا میکروب‌هایی که از سری قبل مسواک زدن، در مسواک شما باقی مانده، خارج شود.  شیر آب را باز کنید و اجازه دهید که اب روی سر مسواک به مدت چند ثانیه جاری شود. سپس مسواک را روشن کرد و بگذارید به مدت چند ثانیه زیر شیر آب بچرخد.
 • یک خمیردندان فلوراید را روی مسواک قرار دهید. همیشه باید با خمیردندان فلوراید مسواک بزنید تا مطمئن شوید که دندان شما سالم می‌ماند.
 • مسواک را در حالت مناسب نگه دارید. مسواک خود را در مقابل خط لثه در قسمت بالای ارتودنسی در ردیف بالای دندان‌ها نگه دارید. مسواک باید در زاویه 45 درجه نسبت به خط لثه قرار بگیرد.
 • سطح بیرونی دندان‌ها را مسواک بزنید. مسواک را در زاویه 45 درجه گرفته و سطح بیرونی دندان و  ارتودنسی را مسواک بزنید. تمامی قسمت‌های ارتودنسی را روی هر دندان مسواک زده و سپس مسواک را مستقیم روی بریس بکشید تا اطمینان حاصل کنید که چیزی در آن گیر نکرده باشد.‌
 • سطح داخلی دندان را تمیز کنید. سطح داخلی دندان، قسمت‌های پشت دندان شما است که به سمت داخل دهان و گلوی شما قرار دارد. معمولاً تمیز کردن این قسمت با مسواک برقی آسان‌تر است. به جای حرکت دادن مسواک، می‌توانید فقط مسواک را روی سطح داخلی قرار داده و اجازه دهید که مسواک کار خود را انجام دهد. به قسمت پایین سطح داخلی توجه خاصی داشته باشید چرا که این ناحیه، محلی است که بیشترین جرم ممکن است ایجاد شود.
 • سطح رویی دندان را مسواک بزنید. سطح رویی دندان، ناحیه پایین و بالایی هستند که از آن برای جویدن دندان استفاده می‌کنید. از حرکات چرخشی دایره‌وار استفاده کنید تا سطح رویی دندان را تمیز کنید. مطمئن شوید که دندان‌های پشت نیز تمیز می‌شوند. پوسیدگی در این ناحیه بسیار شایع است چون دسترسی به این دندان‌ها سخت‌تر است.
 • بین ارتودنسی را مسواک بکشید. هنگامی که در حالت عادی مسواک می‌زنید، نواحی بین ارتودنسی را باید تمیز کنید. برای انجام این کار ، سر مویی مسواک را از بالا بین ارتودنسی وارد کرده و با مسواک حرکات آرامی را انجام دهید. سپس مسواک را از پایین وارد کرده و همینکار را انجام دهید. این حرکت را تا زمانی که تمامی سطح دندان را پوشش می‌دهید، تکرار کنید.
 • بسته به حرکتی که مسواک برقی انجام می‌دهد، ممکن است نتوانید از این ویژگی برقی آن در حال انجام این مرحله استفاده کنید. به عنوان مثال، چرخش سر مسواک ممکن است باعث گیر کردن مسواک در ارتودنسی شده و به آن آسیب برساند. در این موارد، تنها مسواک را خاموش کرده و این حرکت را دستی انجام دهید.
 • از اعمال فشار زیاد روی ارتودنسی خودداری کنید. مسواک زدن با فشار زیاد روی ارتودنسی می‌تواند باعث آسیب به آن شود. با استفاده از یک مسواک برقی، دیگر نیازی نیست که فشار زیادی را به آن وارد کنید. تنها باید مسواک را روی دندان و  ارتودنسی قرار داده و آن را روشن کنید- مسواک خود به تنهایی بقیه کارها را انجام خواهد داد. برخی از مسواک‌های برقی دارای سنسور فشار هستند که اگر شما فشار بیش از حد وارد کرده، به شما هشدار می‌دهد، یا حتی هنگامی که مسواک با فشار زیادی به دندان فشار داده شود، از حرکت می‌ایستد.
 • دندان و ارتودنسی را نخ دندان بکشید. نخ دندان کشیدن بویژه هنگامی که شما از ارتودنسی استفاده می‌کنید اهمیت زیادی دارد، زیرا غذاهای باقی مانده در بین دندان می‌تواند منجر به عفونت و پوسیدگی شود. نخ دندان را بین سیم‌های ارتودنسی وارد کنید. نخ دندان را بین دندان وارد کرده و آرام بین دندان‌ها  مانند اره آن را حرکت دهید.  سپس از این حرکت اره مانند برای تمیز کردن سیم‌ها و براکت ارتودنسی استفاده کنید. هنگام نخ دندان کشیدن آن را محکم نکشید، چرا که خطر شکستن ارتودنسی یا خارج شدن آن از جای خود وجود دارد. اگر نخ دندان کشیدن برای شما سخت است، دندانپزشک واتر پیک یا جرم‌گیر دندان را که نتایج مشابهی را ارائه می‌دهد به شما پیشنهاد می‌دهد.

از مسواک برقی خود مراقبت کنید


با رعایت نکات زیر از مسواک برقی خود مراقبت کنید:

 • پس از هربار استفاده از مسواک، آن را آبکشی کنید. مطمئن شوید که پس از هر بار استفاده از مسواک آن را به مدت چند ثانیه زیر شیر آب نگه دارید. اینکار کمک می‌کند که ذرات غذا و میکروب‌ها که می‌تواند باعث بیمار شدن شما شود، از آن خارج می‌شود.
 • سر مسواک را هر از سه ماه تعویض کنید. مانند هر مسواک معمولی، باید قسمت مویی مسواک برقی را هر از چند ماه تعویض کنید. موی مسواک فرسوده شده و پس از مدتی دیگر در تمیز کردن مؤثر نیستند.

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است