نایت گارد دندان(محافظ ارتودنسی) برای جلوگیری ازصدمه زدن به دندان

نایت-گارد-دندان2

گارد دندان یک وسیله‌ی انعطاف پذیر و سفارشی ساخته شده است که بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود تا از آسیب دیدن آن‌ها در طول فعالیت‌های ورزشی و تفریحی جلوگیری کند. استفاده از گارد مناسب در صورتی که از بریس یا بریج‌های ثابت پیشین استفاده می‌کنید و یا می‌خواهید دندان‌های خود را در برابر خطرات احتمالی محافظت کنید می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. گارد دهان می‌تواند آسیب و ضربه‌های وارد شده به دندان‌ها، براکت‌ها و یا دیگر تجهیزات ثابت ارتودنسی را تعدیل کرده و اثر آن‌ها را کاهش دهد. گارد همچنین مثل سدی در بین دندان‌ها و براکت‌ها با گونه، لب و زبان عمل خواهد کرد درنتیجه آسیب‌های بافت نرم کاهش پیدا می‌کنند.

گارد ایده آل:

 • به شما اجازه‌ی صحبت کرده داده و تنفس را محدود نمی‌کند
 • در طول فعالیت به طور محکم در محل خود ثابت است
 • به خوبی اندازه‌ی دهان بوده و استفاده از آن راحت خواهد بود
 • ماندگاری بالایی داشته و تمیز کردن آن آسان است

ارتجاعی، بدون بو و بدون طعم بوده و به راحتی پاره نمی‌شود

شما می‌توانید گارد دهانی را همراه با بریس استفاده کنید. در صورتی که ورزش می‌کنید و یا به دندان قروچه مبتلا هستید یا فک خود را قفل می‌کنید استفاده از گارد اهمیت زیادی خواهد داشت. بهترین نوع گارد نوع سفارشی آن بوده که دندانپزشک برای شما می‌سازد. انواع مختلفی از گارد وجود دارند که به طور مخصوص برای بریس طراحی شده‌اند و به هنگام ورزش دندان‌های فوقانی و تحتانی شما را می‌پوشانند. حفاظت از دندان‌ها، لب‌ها، زبان و لپ‌ها اهمیت زیادی داشته همچنین شما نمی‌خواهید آسیبی به بریس ها وارد شود. گارد استفاده شده برای دندان قروچه ممکن است تنها دندان‌های فوقانی یا تحتانی را پوشش دهد. مهم‌ترین عامل اندازه بودن گارد برای شماست – برای استفاده از گارد باید هنگام استفاده از آن احساس راحتی کنید.

کلینیک ارتودنسی و تخصصی دکتر فتحیان ، شما را نسبت به انواع محافظ‌های دهانی برای وضعیت بهتر خوابیدن و کاهش درد ارتودنسی آگاه می‌سازد.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  0212222467402122259797 تماس حاصل فرمایید.

چه کسانی باید از گارد دهانی استفاده کنند؟


در حال حاضر ورزش‌هایی مثل هاکی روی یخ، چوگان، هاکی روی چمن و فوتبال آمریکایی نیازمند استفاده از گارد دندان هستند. با این حال انجمن دندانپزشکان استفاده از گارد را برای 29 ورزش و تمرین مختلف توصیه می‌کند. این ورزش‌ها عبارت‌اند از چهار ورزش ذکر شده در بالا به علاوه‌ی آکروبات، بسکتبال، بوکس، پرتاب دیسک، ژیمناستیک، هندبال، هنرهای رزمی، اسکواش، راگبی، پرتاب وزنه، اسکیت بورد، اسکی، چتربازی، فوتبال، تنیس، موج سواری، والیبال، واترپولو، وزنه برداری و کشتی. در واقع هر جایی که احتمال برخورد با افراد دیگر و یا اجسام سخت وجود داشته باشد استفاده از گارد منطقی به نظر می‌رسد.

برای توصیه‌های حرفه‌ای در مورد چگونگی محافظت از دندان‌ها در طول فعالیت‌های ورزشی با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید و با کمک آن‌ها یک گارد مناسب انتخاب کنید که نیازهای شما را تأمین می‌کند.

مزایای گارد دهانی


استفاده از گارد دهانی یک اقدام احتیاطی مهم است که ورزشکارانی از همه‌ی سنین و با انواع توانایی‌ها با این کار می‌توانند خود را در برابر شکستگی دندان، آسیب به ریشه و استخوان‌ها و یا از دست دادن دندان محافظت کنند. گارد دندانی همچنین فرد را در برابر آسیب‌های شدید مثل آسیب به فک، خونریزی مغزی، ضربه مغزی و آسیب‌های مغزی محافظت می‌کند و از حالاتی که در آن‌ها فک تحتانی به داخل فک فوقانی فرو می‌رود جلوگیری می‌کند. گارد دهانی همچنین با دور نگه داشتن بافت‌های نرم درون حفره‌ی دهان از دندان‌ها می‌تواند از ایجاد کبودی و بریدگی بر روی لب‌ها، زبان و لپ‌ها به خصوص در ورزشکارانی که ارتودنسی دارند جلوگیری کند.

چرا افراد از گارد دهانی استفاده نمی‌کنند؟


از آن جایی که استفاده از گارد برای ورزشکاران اجباری نیست – آماتور یا حرفه‌ای – بسیاری از آن‌ها به دلایل اندازه نبودن، ناراحتی، ظاهر نامناسب (تصور این که استفاده از گارد "جالب" نیست) و یا مشکل در حرف زدن از این وسیله استفاده نمی‌کنند. ندانستن ارزش واقعی گارد در امر ایمنی باعث می‌شود تا برخی از مربیان نیز استفاده از آن را به شاگردان خود توصیه نکنند. همچنین برخی از والدین نیز از سطح تماس و خطر موجود برای آسیب‌های جدی به دندان در ورزش‌های انجام شده توسط فرزند خود آگاه نیستند.

نگاه تبعیض آمیز جنسی نیز ممکن است در این موضوع نقش داشته باشد. از آن جایی که بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند ورزشکاران زن خشونت کمتری دارند، آن‌ها را در خطر کمتری برای آسیب می‌دانند و درنتیجه استفاده از گارد دهانی را برای آن‌ها لازم نمی‌دانند. با وجود اینکه گارد دهانی در قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شود، هزینه‌ی بالا ممکن است یکی از عوامل عدم استفاده از گارد به خصوص در مورد گاردهای سفارشی می‌باشد. عامل "سختی" – به یاد داشتن استفاده از گارد، مراقبت از آن و کنار آمدن با ناراحتی‌های ایجاد شده و مشکل در تنفس و تکلم - نیز می‌تواند به عدم استفاده از این وسیله منجر شود.

انواع گارد دندان


انواع گارد دندان

گارد دهان در سه نوع مختلف وجود دارد:

گاردهای عادی موجود در بازار

گاردهای عادی موجود در بازار را می‌توان از داروخانه‌ها و یا فروشگاه‌های لوازم ورزشی تهیه نمود. این گاردها با شکلی ثابت قابل خریداری و استفاده هستند. این نوع از گارد کمترین هزینه را در بر خواهد داشت ولی میزان راحتی و سطح محافظتی آن نیز بسیار پایین خواهد بود. این گاردها که از لاستیک یا پلی وینیل ساخته شده‌اند ممکن است ضخیم بوده، حالت تهوع ایجاد کنند و تنفس و حرف زدن را با دشواری روبرو کنند چراکه برای نگه داشتن آن‌ها در محل باید دهان بسته نگه داشته شود.

گاردهای شکل دهان

این گاردها ممکن است از نوع شکل گیرنده و نوع جوشیدنی باشند. نوع اول از ژل آکریلیک یا لاستیک ساخته شده و زمانی که دندان‌ها درون آن فرو می‌روند شکل دندان‌ها را به خود می‌گیرد. نوع دوم از ترموپلاستیک ساخته شده و پس از قرار گرفتن در آب جوش می‌توان آن را با استفاده از انگشتان، لب‌ها، زبان و فشار دندان‌ها شکل داد. گاردهای جوشیدنی را می‌توان دوباره حرارت داده و از اول شکل داد. هر دو نوع گاردهای شکل دهان به صورت خرید اینترنتی، در فروشگاه‌های ورزشی و در داروخانه‌ها موجود هستند. این نوع گاردها نسبت به گاردهای عادی بهتر اندازه‌ی دهان می‌شوند ولی ممکن است ضخیم بوده و تناسب و میزان محافظت آن‌ها نسبت به گاردهای سفارشی سازی شده کمتر باشد.

گاردهای سفارشی

این نوع از گاردهای دندان نسبت به انواع دیگر قیمت بالاتری خواهد داشت ولی بهتر از همه اندازه‌ی دهان شده، بیشترین میزان راحتی را داشته و به این دلیل که دقیقاً اندازه‌ی دندان‌هاست می‌تواند به بهترین شکل از آن‌ها محافظت کند. دندانپزشک یک قالب از دندان‌های شما گرفته و سپس یک تکنسین – در مطب دندانپزشک و یا در یک آزمایشگاه خارج از مطب – از این قالب برای ساختن گارد دهانی استفاده می‌کند.

گاردهای سفارشی به شکلی ساخته می‌شوند که همه‌ی دندان‌ها را در بر گرفته و در برابر زمین خوردن و ضربه به چانه از دندان‌ها مراقبت کنند. برخی از گاردهای سفارشی دارای لایه‌های سخت خارجی و لایه‌های نرم داخلی برای راحتی بیشتر دندان‌ها و لثه‌ها می‌باشند. برخی از این گاردها از جنس آکریلیک ساخته شده و برخی دیگر به شکل نیمه سخت یا انعطاف پذیر و با استفاده از موادی ساخته می‌شوند که افراد حساس به آکریلیک بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

از آن جایی که دهان نیز همانند دیگر بخش‌های بدن دچار رشد ناگهانی می‌شود مهم است که کودکان و نوجوانان قبل از استفاده از گارد دهانی توسط دندانپزشک بررسی شوند. همچنین ورزش‌های مختلف سطوح متفاوتی از خطر و آسیب‌های احتمالی را به همراه خواهند داشت. دندانپزشک شما می‌تواند یک گارد دهانی مخصوص را برای ورزش‌ها و فعالیت شما یا فرزندتان طراحی کند.

گارد دهانی در مقابل دیگر انواع محافظ‌ها


گارد دهانی در مقابل دیگر انواع محافظ‌ها

اسپلینت اکلوزالی، اسپلینت میشیگان و نایت گارد از انواع دیگر محافظ‌های دندان هستند. این محافظ‌ها که به صورت سفارشی برای دندان‌های تحتانی یا فوقانی ساخته شده‌اند می‌توانند در مدیریت مشکلات مربوط به فک مثل سردرد و گردن درد و همچنین ثابت کردن دندان‌ها قبل از انجام جراحی بر روی آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

افرادی که در طول شب از دندان قروچه (بروکسیزم) و قفل شدن فک رنج می‌برند می‌توانند از نایت گارد استفاده کنند تا سایش دندان‌ها کمتر شده و همچنین خطر شکستگی دندان‌ها کاهش یابد. یکی از تفاوت‌های نایت گارد با اسپلینت این است که نایت گارد تنها باید به هنگام شب استفاده شود در حالی که اسپلینت را باید تمام وقت استفاده نمود. اسپلینت‌های اکلوزالی از هر نوعی برای استفاده‌های ورزشی و فعالیت‌های تفریحی توصیه نمی‌شوند چراکه به طور کالی استحکام گاردهای دهانی ورزشی را نداشته و نمی‌توانند به خوبی از دندان‌ها محافظت کنند.

گاردهای شل کننده‌ی قدامی (anterior deprogrammer) می‌توانند عضلات فک را شل کنند و درنتیجه برای افرادی که به دندان قروچه و قفل شدن فک مزمن یا حاد مبتلا هستند کاربرد دارند. این گارد را می‌توان در هنگام شب یا روز بسته به شدت و نوع عارضه‌ی مورد درمان استفاده کرد.

دندان قروچه و محدودکننده‌ی درد عصبی‌تری ژمینال

ازجمله شل کننده‌های قدامی می‌توان به NTI (محدودکننده‌ی درد عصبی‌تری ژمینال)، اسپلینت بروکسیزم و وسایل کویس اشاره کرد.

NTI یک وسیله‌ی کوچک و شفاف پلاستیکی است که به هنگام شب بر روی دو دندان پیشین (تحتانی یا فوقانی) پوشیده می‌شود تا از تماس دندان‌های پشتی جلوگیری کند. این وسیله برای رفع سردردهای تنشی و تسکین علائم بروکسیزم و عارضه‌های مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسپلینت‌های بروکسیزم بر روی دندان‌های تحتانی یا فوقانی و معمولاً در طول روز پوشیده می‌شوند. البته در صورت استفاده همراه با دیگر وسایل به منظور جلوگیری از تغییر در شکل دندان‌ها، این وسیله در طول شب استفاده می‌شود.

از وسایل کویس نیز می‌توان در طول شب برای رفع خستگی عضلانی و سردرد استفاده کرد.

مراقبت و پاکسازی


مراقبت و پاکسازی

تمیز کردن و مراقبت از گارد دهانی به منظور جلوگیری از بروز عفونت و انتشار بیماری‌ها اهمیت زیادی خواهد داشت. این کار به حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه‌های شما کمک می‌کند.

برای گرفتن بهترین نتایج، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • قبل از استفاده از گارد دهانی، مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
 • گارد دندان خود را نجوید چراکه این کار می‌تواند شکل آن را خراب کند.
 • هیچ گاه گارد دهانی را همراه با تجهیزات کثیف دیگر در دهان خود قرار ندهید.
 • پس از هر بار استفاده گارد دهانی خود را با صابون و آب سرد بشویید.
 • قبل از قرار دادن در جعبه، گارد را در دهانشویه قرار دهید.
 • زمانی که از گارد استفاده نمی‌کنید آن را در یک جعبه‌ی پلاستیکی دارای راه برای انتقال هوا قرار دهید.
 • از خم کردن گارد خودداری کنید.
 • گرما می‌تواند به گارد آسیب وارد کند. گارد را در معرض نور مستقیم خورشید و یا در فضای بسته‌ی خودرو قرار ندهید.
 • به گارد دهانی دیگران دست نزنید و از آن استفاده نکنید. گارد خود را نیز به دیگران قرض ندهید.
 • سعی نکنید اندازه‌ی گارد را تغییر دهید و این کار را به دندانپزشک خود بسپارید.
 • در صورت مشاهده‌ی هریک از این علائم که مربوط به استفاده از گارد آلوده می‌باشند با دندانپزشک خود تماس بگیرید: دشواری در تنفس، خس خس کردن، اسهال و حالت تهوع تا حد استفراغ.

ماندگاری گارد دهانی چقدر است؟


مدت ماندگاری گارد دهانی به ساختار و نحوه‌ی استفاده از آن بستگی خواهد داشت. گاردهای عادی و گاردهای شکل دهان معمولاً پس از چند ماه استفاده‌ی سنگین از بین خواهند رفت. گاردهای سفارشی نیز معمولاً یک سال یا بیشتر ماندگاری خواهند داشت. قبل از هر بار استفاده، وضعیت گارد را بررسی کنید به خصوص در صورتی که برای جویدن آن تمایل دارید. بهتر است در زمان معاینات دوره‌ای دندانپزشکی، گارد خود را همراه داشته باشید تا دندانپزشک آن را بررسی کند.

آیا می‌توان برای درمان خرناس کشیدن از گارد دهانی استفاده کرد؟


گارد دهانی می‌تواند به کاهش خرناس نیز کمک کند. خرناس کشیدن به دلیل لرزیدن بافت‌های نرم در بخش فوقانی راه‌های هوایی اتفاق می‌افتد. استفاده از گارد دهانی برای آپنه ی تنفسی نیز همین اثر را خواهد داشت. در هر دوی این موارد، گارد دهانی فک تحتانی شما را جلو کشیده و راه‌های هوایی را باز نگه می‌دارد.

شما می‌توانید تعداد زیادی گارد دهانی را بر روی اینترنت و یا فروشگاه‌های مختلف پیدا کنید که ادعا می‌کنند می‌توانند خرناس کشیدن را متوقف کنند. با این حال تحقیقات زیادی بر روی آن‌ها انجام نشده و مؤثر بودن آن‌ها اثبات نشده است.

در صورتی که خرناس کشیدن در زندگی روزمره‌ی شما اختلال ایجاد کرده است در مورد استفاده از گارد دهانی با دندانپزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند برای شما یک گارد بسازد و یا نوع خاصی از گارد که برای دیگر بیماران مؤثر بوده است را به شما معرفی کند.

هزینه


گاردهای عادی معمولاً در فروشگاه‌های لوازم ورزشی و داروخانه‌ها موجود هستند. گاردهای شکل دهان نیز در فروشگاه‌های لوازم ورزشی و داروخانه‌ها موجودند. اکثر شرکت‌های بیمه هزینه‌ی خرید گارد دهانی را پوشش نمی‌دهند. می‌توانید میزان پوشش دهی هزینه‌ی گارد دهانی را از شرکت بیمه‌ی خود بپرسید. به هر حال، گارد دندان سرمایه گذاری مناسبی در جهت سلامت دهان و دندان می‌باشد.


به این پست امتیاز دهید.
نایت گارد دندان(محافظ ارتودنسی) برای جلوگیری ازصدمه زدن به دندان
4 از 1 رای