انواع هدگیر ارتودنسی برای کنترل رشد فک به همراه مزایا و معایب

انواع هدگیر ارتودنسی برای کنترل رشد فک به همراه مزایا و معایب

هدگیر ارتودنسی وسیله‌ای برای هم ترازی فک است که هنگام قرار گرفتن در نواحی معین سر باعث ایجاد کشش زیادی در نواحی فک می‌شود. یک سیم قوی به هدگیر متصل است که داخل یک لوله در صورت یا در قسمت بیرونی دستگاه ارتودنسی در داخل دهان قرار می‌گیرد. آنها معمولا برای کند کردن رشد فک بالا به منظور از بین بردن مشکل اورجت، که باعث به وجود آمدن اوربایت بیش از حد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عارضه گاهی اوقات توسط افراد غیرمتخصص آندربایت نیز نامیده می‌شود. هدگیر معمولا روی سر و پشت سر و گردن قرار می‌گیرد. این دستگاه رشد ماگزیلا یا فک بالایی را کند می‌کند و خوشبختانه این امکان را برای فک پایینی فراهم می‌کند که رشد کند.

هم کودکان و هم بزرگسالان ممکن است نیاز به استفاده از هدگیر داشته باشند. با توجه به این که هدگیر می‌تواند سریع‌تر از استفاده از بریس‌ها به تنهایی، باعث تغییر موقعیت دندان‌ها شود، در مواردی که بایت تراز نیست (این مورد مال اکلوژن نامیده می‌شود) رایج است. متخصص ارتودنسی تعیین خواهد کرد که آیا هدگیر مخصوص ارتودنسی مورد نیاز است یا خیر.

متخصص ارتودنسی ممکن است قبل از نصب بریس‌ها ابتدا درمان با هدگیر را انتخاب کند، و یا ممکن است تصمیم به استفاده‌ از هر دو به طور همزمان بگیرید، در صورت نیاز به استفاده‌ی همزمان، هدگیر شما روی بریس‌ها قرار داده می‌شود. اگر شما در حال حاضر متخصص ارتودنسی ندارید، یک جلسه ملاقات با کلینیک تخصصی دکتر فتحیان برای مشاوره اولیه ترتیب دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های  0212222467402122259797  تماس حاصل فرمایید.

 

مزایا هدگیر ارتودنسی


مزایا هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی به طور معمول برای اصلاح آندربایت و یا زمانی که فک بالا کمتر از حد نرمال رشد کرده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت استفاده هدگیر در درمان ارتودنسی  ممکن است محدود باشد و نیازی به استفاده از آن به طور کامل در طول درمان ارتودنسی نیست. با این حال، این قطعا می‌تواند درمان را سریعتر کند و ممکن است احتمال نیاز به جراحی فک، که جراحی اُرتوگناتیک نامیده می‌شود، را برای بهبود ماندیبولار یا کاهش ماگزیلاری، کم کند. اگر در یک برنامه درمان کلی ارتودنسی بتوان از جراحی اجتناب کرد، کار خیلی بزرگی است.

متخصصین ارتودنسی از هدگیر برای کودکان و نوجوانانی که در مرحله‌ی رشد هستند استفده می‌کنند. این دستگاه برای فرد بالغی که رشدش کامل شده است مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. هنگامی که استخوان ثابت می‌شود هدگیر دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

هدگیر یک نام کلی برای ابزاری است که در خارج از دهان قرار گرفته و فشار خاصی را برای رشد مناسب فک و صورت اعمال می‌کند. متخصصین ارتودنسی در موارد خاصی از هدگیر استفاده می‌کنند که تغییر موقعیت دندان‌ها با استفاده از براکت، سیم‌کشی و یا نگه‌دارنده‌های شفاف که در روش‌های معمولی استفاده می‌شوند، امکان‌پذیر نیست. از آنجایی‌که این تجهیزات سیم‌هایی دارند که از دهان خارج می‌شوند ممکن است فکر کنید که ظاهر آن‌ها عجیب است. اما متخصصین ارتودنسی اغلب برای هدف رایجی از آن استفاده می‌کنند و این بخشی ضروری از نتیجه نهایی زیبا است.

انواع هدگیرها


انواع هدگیرها

هدگیر گردنی

این وسیله یک سیم U یا  Wشکل داشته که به نوار روی دندان‌های پشتی شما متصل می‌شود. سپس سیم روی یک بند که در اطراف پشت گردن قرار می‌گیرد، جا داده می‌شود. اینگونه است که هدگیر با این لغب نامیده می‌شود: استخوان‌های گردن، مهره‌های گردنی نامیده می‌شوند و هدگیر با ایجاد نیرو در برابر این استخوان‌ها دندان‌های شما را حرکت می‌دهد. این دستگاه اغلب برای به سمت عقب فرستادن دندان‌ها و ایجاد فضا برای حرکت بیشتر استفاده می‌شود.

هدگیر پشت سری شبیه به هدگیر گردنی است، که متشکل از سیمی می‌باشد که به براکت‌ها یا بریس‌های روی دندان‌هایتان متصل می‌شود. تفاوت در این است که این سیم متصل به بندهایی است که در اطراف پشت و بالای سر قرار دارند (گاهی اوقات "J Hook" نیز نامیده می‌شود)، و نتیجه یک کشش رو به بالا در دندان‌ها است.

این دستگاه اغلب به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد که دندان‌ها یا فک را به سمت بالا بکشاند تا رشد فک بالا را متوقف کند. این همچنین گاهی اوقات برای کمک به اصلاح اپن بایت، که در آن دندان‌های جلو با هم برخورد نمی‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دو هدگیر گردنی و پشت سری گاهی اوقات با لغب‌های دیگری مانند هدگیر ارتودنسی "کلاس II" یا هدگیر هدگیر رترکشن نامیده می‌شوند.

هدگیر کشش معکوس

هدگیر کشش معکوس دارای یک یا چند بند است که بر روی چانه یا پیشانی قرار می‌گیرند. گاهی اوقات 2 بند با اسکلت عمودی در محل قرار می‌گیرد (گاهی اوقات هدگیر فیس ماسک نیز نامیده می‌شود). هدگیر با بندها در جلوی صورت برای حرکت دندان‌ها رو به به جلو فشار اعمال می‌کند. این نوع هدگیر معمولا برای اصلاح آندربایت استفاده می‌شود. این نوع هدگیر همچنین گاهی اوقات هدگیر ارتودنسی کلاس III یا هدگیر پروترکشن نامیده می‌شود.

چگونگی استفاده از هدگیر


"این دستگاه توسط متخصص نصب می‌شود، بنابراین بیمار می‌تواند آن را در وصل کننده‌های کوچک بر روی دندان‌های آسیاب قرار دهد. پس از آن بیمار می‌تواند به راحتی خودش هدگیر را روی دندان‌ها قرار دهد.

مدت زمان استفاده از هدگیر چقدر است؟


مدت زمان استفاده از هدگیر چقدر است؟

مدت زمان دقیقی برای استفاده از هدگیر وجود ندارد زیرا این موضوع به مشکلات خاص ارتودنسی که بیمار به آن مبتلا است بستگی دارد. به طور کلی کودکان باید 10 تا 20 ماه، 12 تا 14 ساعت در روز از هدگیر استفاده کنند. در صورتی که کودکان کمتر از زمان تجویز شده از هدگیر استفاده کنند، به آنها بگویید روزانه تنها 6 ساعت از هدگیر استفاده کنند، اما در این صورت نتیجه موثری نخواهد داشت و درمان طولانی‌تر خواهد شد. نیازی نیست که 12 ساعت پی در پی از هدگیر استفاده شود. به عنوان مثال می‌توان چند ساعت در صبح از آن استفاده کرد و در طول ساعت مدرسه آن را برداشت. همچنین می‌توان از آن به مدت 10 ساعت در هنگام عصر و شب استفاده کرد.

تلاش بیشتر برای نتیجه نهایی


در طول فعالیت‌های فیزیکی خاص مانند ورزشکاری و یا هنگام خوردن غذا، بیمار باید هدگیر را بردارد. تمام درمان‌هایی که نیاز به هدگیر دارند، مستلزم تلاش بیشتر بیمار هستند. با این حال، زمانی که بریس‌ها برداشته می‌شوند و لبخند زیبا با دندان‌های صاف و مرتب و جذاب آشکار می‌شوند می‌بینید که ارزشش را دارد.

دندان‌ها به استخوان متصل نیستند و با استخوان محکم نمی‌شوند. هزاران فیبر کوچک وجود دارند که دندان را به استخوان اطراف متصل می‌کنند. حرکت آهسته‌ی ارتودنسی دندان نه تنها این فیبرها را می‌کشد، بلکه استخوان را در حرکتی رو به جلوی فشار می‌دهد و یک فضای خالی را در استخوان پشت دندان به جای می‌گذارد. پس از اینکه دندان به سمت موقعیت مناسب خود حرکت کرد، نگهدارنده دندان را برای مدت زمانی در این موقعیت نگه می‌دارد. این امکان مساوی شدن فیبرها را فراهم می‌کند و استخوان در جلو دوباره جذب می‌شود و در پشت دندان پر می‌شود.

متخصصین ارتودنسی از هدگیر برای انکوریج به منظور حرکت دندان یا گروهی از دندان‌ها استفاده می‌کنند، زیرا باعث گود شدن یک دندان در مقابل دندان دیگر نمی‌شود. برای هر عمل، یک عکس العمل معکوس یکسان وجود دارد. هدگیر آن را خنثی می‌کند. هدگیر ارتودنسی زمانی استفاده می‌شود که نیروی اضافی برای حرکت دندان‌ها و افزایش رشد فک‌ها لازم است. به عبارت دیگر، نه خود هدگیر، بلکه این میزان کار انجام شده ممکن است هزینه‌بر باشد.

چگونگی تمیز کردن هدگیر


ارتودنتیست‌ها دستورالعمل‌های مختلفی برای تمیز کردن هدگیر ارتودنسی ارائه می‌دهند. برای اینکه هدگیر به درستی کار کند و به خاطر سلامت کلی دهان و دندان، بسیار مهم است که این دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید. یکی از دستورالعمل‌هایی که متخصصین ارتودنسی برای بیمار تاکید می‌کنند شامل مسواک زدن  است. هدگیر از فولاد ضد زنگ ساخته شده است، بنابراین استفاده از مسواک به طور مرتب برای تمیز کردن قسمتی از هدگیر که داخل دهان است ایده‌ی خوبی است.

چه چیز دیگری باید بدانم؟


دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی باید چیزی بیش از تمیز کردن تنها باشد. مهم است که همه دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما در طول ساعاتی که توسط متخصص ارتودنسی ارائه شده است، از گذاشتن هدگیر غفلت کرد، باید روز بعد جبران کند. در صورتی که به مدت یک روز از هدگیر استفاده نکنید، ممکن است تمام پیشرفت‌هایی که در هم ترازی دندان‌ها در طی هفته گذشته رخ داده است، عملا بی‌نتیجه شود. همچنین بسیار مهم است که هدگیر به صورت ایمن و طبق دستورالعمل پزشک گذاشته و برداشته شود. در صورتی که هرگونه سوال در مورد مشکلات ارتودنسی دارید، برای تعیین وقت ملاقات با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. اگر هنوز متخصص ارتودنسی ندارید، دندانپزشک خانواده باید شما را به یک ارائه دهنده واجد شرایط در منطقه‌تان ارجاع دهد.

آیا هدگیر ارتودنسی صدمه می‌زند؟ آیا عوارض جانبی به همراه دارد؟


تا بیماران جدید به هدگیر عادت کنند، داشتن کمی ناراحتی جزئی طبیعی است. کمی سختی و دردناکی در چند شب اول طبیعی است، اما در صورتی که هدگیر آنگونه که دستور داده شده استفاده شود، این دردناکی از بین می‌رود. اگر شما یا فرزندتان دچار ناراحتی شدید، متخصص ارتودنسی به احتمال زیاد توصیه می‌کند که مسکن‌ بدون نسخه از قبیل ایبوپروفن استفاده کنید و ممکن است در دوره تنظیم، مصرف رژیم غذایی حاوی غذاهای نرم‌تر را توصیه کند. با گذشت زمان، هنگام جویدن ممکن است در دندان‌ها کمی احساس ناراحتی داشته باشید و ممکن است تحرک جزئی در دندان آسیاب وجود داشته باشد. در واقع این امر کاملا طبیعی است، معمولا این بدین معناست که هدگیر به درستی کارش را انجام می‌دهد.

هزینه‌ی هدگیر ارتودنسی چقدر است؟


این بستگی به استراتژی کلی درمان دارد. قیمت‌های مربوط به درمان ارتودنسی معمولا بسته مشکل موجود و زمان‌بندی درمان تعیین می‌شوند. هدگیر معمولا تنها یک ابزار از جعبه‌ی ابزار ارتودنسی است، و باید تأثیر کمی در هزینه درمان جامع داشته باشد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است