نحوه استفاده از موم ارتودنسی (مانع بین براکت و دندان) به همراه مزایا

این امکان وجود دارد که مخصوصاً بلافاصله پس از نصب براکت ها  یا تنظیم آن‌ها، دهان دچار درد  گردد. بافت نرم دهان مانند زبان و گونه‌ها چنانچه به‌وسیله براکت ها ساییده یا تحریک‌شده باشند می‌تواند زخم شوند. در ابتدا گونه‌ها و زبان بسیار حساس می‌گردد اما به مرور زمان این بافت‌ها سفت شده و به وجود براکت ها عادت می‌کنند. در این مدت استفاده از موم ارتودنسی روش خوبی برای محافظت از لب و زبان در برابر ساییدگی‌ها و خراشیدگی‌های آزاردهنده است. متخصص ارتودنسی  پس از قرار دادن براکت ها، احتمالاً مقداری موم ارتودنسی به شما می‌دهد. همچنین می‌توان موم ارتودنسی را بدون نیاز به نسخه از داروخانه تهیه نمود که معمولاً در بخش مراقبت از دهان یافت می‌شوند.

در بازار مارک‌های مختلفی از موم‌های ارتودنسی موجود است که پزشک بهترین نوع را به شما توصیه می‌کند. اینکه کدام مارک بهتر است به نتیجه تست آنها توسط شما به عنوان بیمار بستگی دارد. در هنگام انتخاب موم ارتودنسی مایلید نوعی را انتخاب کنید که هنگام استفاده انعطاف‌پذیری بیشتری  دارد. همچنین می‌بایست نوعی را انتخاب کنید که ضخامت آن به‌اندازه‌ای باشد که ماندگاری آن بیشتر بوده تا نیاز کمتری به تعویض روزانه داشته باشد. کلینیک تخصصی دکتر فتحیان با مهر و موم‌ها تجربه در زمینه ارتودنسی، مناسب‌ترین و مؤثرترین برند موم ارتودنسی را به بیماران مراجعه‌کننده توصیه می‌کند.

موم ارتودنسی چیست؟


موم ارتودنسی یک ماده هیدروفوبیک مات است که ماهیت سختی دارد اما با گرمای انگشتان شما نرم و قابل‌انعطاف می‌شود. موم ارتودنسی به صورت نوار در جعبه‌های کوچکی قرار دارد و در هنگام درمان تنها به قطعه کوچکی از موم نیاز می‌شود. این ماده در عین داشتن خاصیت هیدروفوبیک، تفاوت‌هایی را با محیط مرطوب دهان دارد. اغلب پزشکان از بیماران این شکایت را می‌شنوند که در هنگام استفاده از موم ارتودنسی در ایستایی آن مشکلاتی دارند و این یکی از معایب موم ارتودنسی است.بااین‌حال، موم ارتودنسی همانند یک مانع فیزیکی بین بریس و مخاط دهانی (در داخل گونه‌تان) به‌خوبی عمل می‌کند و این‌گونه به مخاط آسیب‌دیده دهان زمان کافی برای بهبودی می‌دهد. استفاده از موم ارتودنسی به همراه شستشوی دهان با آب نمک و به طور کلی کاهش حرکت دهان (برای جلوگیری از تحریک بیشتر) می‌تواند به شما کمک کند تا ناراحتی ناشی از ارتودنسی را مدیریت کنید.نکته مهم این است که به دلیل وجود مداوم براکت ها، مخاط و بافت نرم دهان سخت می‌شوند بنابراین، جهت افزایش مقاومت بافت دهان، سعی کنید تنها در صورتی که واقعاً به موم ارتودنسی نیاز دارید از آن استفاده کنید. اگر همیشه از موم به عنوان مانع استفاده شود، ناحیه مخاطی آسیب‌دیده کاملاً نمی‌تواند سخت شود و در نتیجه ممکن است شما همیشه نیاز به موم ارتودنسی داشته باشید!

در چه زمانی می‌بایست از موم ارتودنسی استفاده کرد؟


متخصصین دندان‌پزشکی به شما توصیه می‌کنند که برای براکت ها و یا در صورت درمان با دیگر دستگاه‌های ارتودنسی نظیر موارد زیر از موم استفاده نمایید.

  • رتینرها
  • هدگیر
  • وسیع کننده کام

موم ارتودنسی به‌ویژه برای بیمارانی که به‌تازه گی دوره درمان ارتودنسی خود را شروع کرده‌اند می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. در طول این مرحله اولیه درمان، ممکن است لبه‌های تیز سیم‌ها و براکت ها بر روی سطوح بافت داخلی دهان ساییده شود و چون دهانتان در حال سازگاری با این دستگاه جدید است لایه داخلی دهان و لثه‌هایتان احتمالاً حساس می‌گردند. در برخی از بیماران استفاده از موم‌های ارتودنسی در طول کل دوره درمان ارتودنسی مفید و لازم می‌باشد.بهتر است که قبل از مسواک زدن دندان‌هایتان، موم را بردارید. در غیر این صورت احتمال دارد که موم در مسواک گیر کرده و مسواک زدن را بی‌تأثیر نماید. به غیر از زمان تمیز کردن دندان، در هر زمانی از روز یا شب می‌توانید از موم ارتودنسی استفاده کنید.در واقع بخصوص قبل از رفتن به رختخواب، زمان خوبی برای قرار دادن موم ارتودنسی است چون در هنگام شب امکان حرکت غیرارادی فک وجود دارد بنابراین این امر می‌تواند موجب شود که براکت ها و سیم‌ها، گونه، لایه پوشاننده لب و لثه دچار خراشیدگی شوند. به علت اینکه این موم‌های ارتودنسی غیر سمی هستند بنابراین نیازی نیست که نگران این باشید که اتفاقی آن را ببلعید و چنانچه در طول روز تأثیر آن از بین رفت به‌راحتی در هر زمانی که نیاز است می‌توانید آن را دوباره روی براکت ها قرار دهید.

قرار دادن موم ارتودنسی


جهت قرار دادن موم ارتودنسی بایستی چندین اقدام نمود که عبارتند از:

  • قبل از گذاشتن موم ارتودنسی مطمئن شوید که دست‌های خود را با آب و صابون ضد باکتری شسته‌اید. این کار مانع از این می‌شود که زخم‌ها و بریدگی‌های درون دهان در معرض باکتری‌های خارجی قرار گیرد. همچنین موقع خوبی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌باشد. نخ دندان کشیدن با داشتن براکت های ارتودنسی دشوار است اما نخ دندان خریداری کنید تا غذا را از دندان خارج کرده و مانع از تشکیل پلاکت بر روی دندان شوید.
  • از طریق لمس دهان با انگشتانتان نقاط دارای درد در دهان خود را پیدا کرده و یا به وسیله معاینه زبان و گونه ها هر گونه سایش و علائم و لکه‌های قرمز و متورم را بررسی و مشاهده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که کدام یک از براکت ها را باید با موم بپوشانید. قبل از گذاشتن موم، براکت ها را به‌وسیله دستمال یا پارچه خشک نمایید. هر چه براکت ها خشک‌تر باشند موم بهتر به آن‌ها خواهد چسبید.
  • قطعه کوچکی از موم را از بسته بردارید و آن را با انگشتان خود به شکل توپ در بیاورید. حرارت انگشتانتان موم را نرم کرده و به آن اجازه می‌دهد تا فرم بگیرد. مطمئن شوید که مقدار موم خیلی زیاد نیست! زیاد بودن مقدار موم باعث می‌شود که احساس عجیبی در دهان داشته باشید و یا اینکه موم از روی براکت ها بیفتد.
  • موم را محکم بر روی براکت یا سیمی که موجب بروز درد شده فشار دهید. تا آنجا که می‌توانید آن را با انگشتانتان در ناحیه موردنظر فشار دهید. ممکن است برای اینکه موم را به خوبی و درستی در جای خود قرار دهید نیاز به استفاده از زبانتان داشته باشید.
  • زمانی که موم در جای خود قرار گرفت، دهانتان به‌سرعت بایستی بهبود یابد. دهان جریان خون بالایی دارد که این امر به التیام سریع دهان کمک می‌کند. جهت حفاظت از دهان هر چند بار که نیاز است موم ارتودنسی را مورداستفاده قرار دهید. به مرور زمان متوجه می‌شوید که بافت دهانتان به براکت ها عادت کرده و دیگر نیاز نیست که از موم به دفعات زیاد استفاده کنید.
  • مطمئن شوید که موم را قبل از مسواک زدن دندان‌ها بردارید؛ و اگر آن را اتفاقی بلعیدید نگران نباشید! چون محرک ضعیفی است بنابراین یقیناً غیر سمی است. اگر احساس درد ادامه یافت یا شدیدتر شد با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

چه جایگزینی برای موم ارتودنسی وجود دارد؟


اگر طرفدار استفاده از موم ارتودنسی نیستید و یا موم ارتودنسی که داشته‌اید به اتمام رسیده جایگزین‌های هوشمندانه وجود دارد که تا زمانی که موم ارتودنسی به دستتان برسد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

آدامس بدون قند 

همان‌طور که از تیتر مشخص است شما باید آدامسی را انتخاب کنید که بدون قند باشد. قطعه‌ای کوچک از یک آدامس بدون قند را بردارید و آن را به شکل یک توپ به اندازه نخودفرنگی گلوله کنید. چرخاندن مداوم باعث می‌شود آدامس به حدی نرم شود که بتوان آن را بر روی لبه تیز براکت ها قرار داد. اگر آدامس حتی پس از چرخاندن هنوز سفت و خشک بود چند دقیقه آن را بجوید تا نرم و خمیرمانند شود. سپس آن را به تکه‌های کوچک تقسیم کرده و بر روی لبه‌های تیز قرار دهید.با این حال این کار تنها چاره‌ای کوتاه مدت برای محافظت لب و گونه‌ها در برابر براکت هاست و نباید به عنوان راهکاری طولانی مدت مورداستفاده قرار گیرد. استفاده از آدامس بدون قند را می‌توان تا زمانی که بتوانید به ما مراجعه کنید و به شما موم ارتودنسی داده شود ادامه دهید.

سیلیکون دندانی 

سیلیکون دندانی جایگزین خوبی برای موم ارتودنسی است مخصوصاً اگر پی برده‌اید که موم ارتودنسی بر روی‌تان تأثیری ندارد. این محصول فرمول منحصربه‌فرد و بی‌نظیری دارد که باعث می‌شود نسبت به موم بهتر و برای مدتی طولانی‌تر بچسبد. سیلیکون دندانی چون در محیط مرطوب چسبندگی بیشتری دارد بنابراین عملاً محبوبیت و رواج زیادی به دست آورده است. همچنین سیلیکون دندانی راحت‌تر گذاشته و برداشته می‌شود و گفته می‌شود تا 12 ساعت از دهان محافظت می‌کند.

اگر صبح که از خواب بیدار شدید متوجه شدید که گونه شما براکت‌ها را خم کرده چه کار باید انجام دهید؟


اغلب نحوه خوابیدن شما روی نقاطی که زخم شده‌اند تأثیر می‌گذارد. وقتی خوابید معمولاً خیلی به اطراف حرکت نمی‌کنید و زمان زیادی روی یک سمت صورت می‌خوابید و این بدین معنی است که مخاط دهان و براکت‌ها به یکدیگر فشرده می‌شوند و این امر سبب می‌شود تا با ناراحتی و حالتی ناخوشایند از خواب بیدار شوید. با وجود اینکه راه حل واقعی برای این مشکل وجود ندارد، اما می‌توانید سعی کنید که بر روی کمر بخوابید و امیدوار باشید که در همان حالت هم از خواب بیدار شوید! مطمئن باشید این مشکل غیرعادی نیست و چون مخاط و بافت‌های نرم دهان سخت می‌شوند این فشار بر روی براکت‌ها دائمی نیست.


به این پست امتیاز دهید.
نحوه استفاده از موم ارتودنسی (مانع بین براکت و دندان) به همراه مزایا
1 از 1 رای