درد ارتودنسی ؛ علت و روش های کاهش درد آن

pain

اکثر مردم وقتی در مورد ارتودنسی فکر می‌کنند، اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد درد بسیار زیاد آن است. حتی برخی از افراد فکر می‌کنند که آن‌ها مجبور خواهند شد که هر روز برای صرف وعده غذایی‌شان از یک نی استفاده کنند!
هنگامی‌که بریس‌ها تنظیم می‌شوند، مردم معمولاً برای چند روز اول احساس ناراحت‌ کننده‌ای را تجربه می‌کنند زیرا دندان و دهان به وجود آن‌ها عادت نکرده است. این ناراحتی معمولاً پس از چند روز یا حداکثر یک هفته از بین می‌رود.
افرادی که ارتودنسی دارند گاهی احساس درد یا ناراحتی می‌کنند اما این درد عمدتاً به خاطر وجود جای زخم است و احساس ناراحتی در اثر مالش براکت به گونه‌ها، دندان و لب‌ها به وجود می‌آید. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، روش‌های مختلفی وجود دارد که سریعا درد و ناراحتی را برطرف می‌کند.

اگر در حال حاضر از بریس استفاده می‌کنید در نتیجه، ممکن است در اطراف لثه‌ها و دندان‌ها کمی احساس ناراحتی کنید. ناراحت نباشید زیرا این احساس کاملا عادی است. اگر درد دارید، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر فتحیان نکات مختلفی را به شما توصیه می‌کنند که می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. در صورت نیاز به مشاوره یا رزرو نوبت از متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 0212222467402122259797 تماس حاصل فرمایید.

علت دردهای ارتودنسی


pain1

خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق مشکلات ارتودنسی، مشکلات جزئی هستند، اما همین درد جزئی هم ممکن است باعث ناراحتی یا التهاب شود. به طور کلی، بهتر است تلاش کنید علت را برطرف کنید و سپس با مطب متخصص تماس بگیرید تا یک وقت ملاقات برای شما مشخص شود.

  • شل شدن یا شکستن براکت‌ها، بندها یا سیم‌ها اغلب با خوردن مواد غذایی یا آب نبات‌های سفت و چسبنده، یا بازی با براکت ایجاد می‌شود. اگر بند یا براکت هنوز به سیم متصل است، آن را همانگونه رها کنید، و هیچ الاستیکی به آن متصل نکنید! اگر نوار یا براکت شما را اذیت می‌کند می‌توانید آن را با موم ارتودنسی بپوشانید.
  • با شروع حرکت دندان‌ها، ممکن است سیمی که آنها را (سیم قوس‌دار) متصل نگهداشته پشت دهان را اذیت و یا گونه‌ها را تحریک کند. شما می‌توانید سعی کنید با استفاده از مداد پاک کن سیم را در یک موقعیت بهتر قرار دهید.
  • هنگامی که شما برای چک آپ می‌روید، دندانپزشک شما سیم‌های قوس‌دار را تنظیم خواهد کرد. نگران نباشید زیرا هر بار دندانپزشک سیم‌ها را تنظیم کند، یک گام به سمت داشتن دندان صاف‌تر پیش می‌روید. با این حال، گاهی پس از محکم کردن بریس‌ها ممکن است حرکت تدریجی دندان ناراحتی ایجاد کند. خوشبختانه، راه‌هایی برای کاهش درد وجود دارد.

انواع درد ارتودنسی


خوشبختانه درد یا ناراحتی که پس از محکم شدن براکت‌ها احساس می‌شود معمولا پس از یک یا دو روز فروکش می‌کند، در حالی که برخی از بیماران حتی ممکن است پس از تنظیم براکت هیچ‌گونه عوارض جانبی دردناکی را تجربه نکنند. کسانی که پس از تنظیم براکت احساس درد یا ناراحتی دارند ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنند:

  • دندان درد: فشاری که محکم کردن به دندان وارد می‌آورد و ممکن است دندان را بمدت چند روز پس از تنظیم دردناک سازد.
  • فک درد: پس از نصب بریس‌ها ممکن است درد داشته باشید زیرا دندان‌ها و بافت‌های اطراف می‌خواهند خود را با حرکت تدریجی دندان وفق دهند.
  • لثه حساس: لثه نیز ممکن است در اثر فشار اعمال شده به دندان‌ها بعد از محکم کردن براکت‌ها، حساس و یا دردناک شود.
  • مشکل در غذا خوردن پس از محکم کردن براکت‌ها: برخی افراد ممکن است روز بعد از محکم کردن براکت‌ها در خوردن مشکل داشته باشند.
  • سردرد: فشاری که بر روی دندان‌ها و فک وارد می‌شود ممکن است باعث شود که برخی از بیماران پس از تنظیم براکت‌ها به سردرد مبتلا شوند.

روش‌های کاهش درد ارتودنسی


مصرف داروهای تسکین دهنده درد

pain2

این کار بدیهی‌ترین راه حل است. مصرف مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن می‌تواند به کاهش درد آرواره‌ها و لثه کمک کند. این درد عمیق معمولا با تغییر تدریجی دندان در اثر عادت کردن به براکت‌های جدید، ایجاد می‌شود. یکی از بهترین راه حل‌ها استفاده از مسکن‌ها است اما آنها می‌توانند اعتیاد آور باشند؛ اما اگر پزشک شما مقادیر کافی از آنها را برای یک بازه زمانی کوتاه برایتان تجویز کرد، مصرف آنها توصیه می‌شود.

استفاده از موم دندانپزشکی

pain3

شما می‌توانید موم دندان را در داروخانه‌های محلی پیدا کرده و زمانی که براکت دارید از آن در دهان و دندان‌های خود استفاده کنید. استفاده از موم بر روی لب‌ها، دندان و یا بافت نرم حفره دهان باعث ایجاد یک سد محافظ برای کمک به جلوگیری از درد ناشی از براکت‌ها می‌شود.

تغییر رژیم غذایی

pain4

افرادی که تازه بریس بر روی دندان‌هایشان نصب شده باید غذاهای نرم بخورند. نمونه‌های خوبی از غذاهای نرم شامل سوپ، پودینگ، مخلوط، پوره سیب زمینی و غذاهای دیگر است. هر گونه مواد غذایی که نیاز به استفاده زیاد از دندان‌ها و جویدن ندارد، مناسب است. پس از محکم شدن براکت‌ها، به احتمال بسیار زیاد دندان‌های شما حساس خواهند شد.

نوشیدن آب سرد

pain5

پس از قرارگیری بریس‌ها، هر موقع احساس ناراحتی داشتید، نوشیدن آب سرد به شما کمک می‌کند! دمای سرد باعث ایجاد یک حس کرختی در دهان می‌شود که می‌تواند التهاب لثه‌های دردناک را کاهش دهد.

استفاده از کمپرس یخ

pain6

شما می‌توانید درد را نیز با کمپرس یخ درمان کنید، مانند زخمی که به کمی سرد شدن نیاز دارد. درست مثل نوشیدن آب سرد، اعمال کمی فشار سرد به محلی که احساس ناراحتی دارد می‌تواند بطور موثری این ناراحتی دهانی را کاهش دهد.

 استفاده از داروی بی حس کننده خوراکی

pain7

داروهای ضد دردی، مثل ژل بنزوکائین یا Anbesol و اوراژل وجود دارند که می‌توانید از آنها مستقیما روی لثه‌ها و دندان‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید این ژل بی‌حس کننده را با انگشت خود یا یک گوش پاک کن روی محل قرار دهید. هرچند ممکن است این ژل طعم خوبی نداشته باشد، اما خیالتان راحت باشد که دهان را بی‌حس کرده و درد پس از محکم کردن براکت را کاهش می‌دهد.

مرتب دهان خود را بشویید

pain8

شستشوی تسکین دهنده دهان با آب شور و یا دیگر مایعات می‌تواند به کاهش درد و التهاب بافت‌های نرم دهان کمک کند. برای جلوگیری از آسیب براکت‌ها، از دهان‌شویه‌ای که متخصص ارتودنسی شما آن را تایید کرده استفاده کنید.

از نوارهای لاستیکی کشی استفاده کنید

pain9

اگر روی دندان‌هایتان بریس‌های معمولی دارید باید روی بریس‌ها، نوارهای لاستیکی کشی وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که این نوارها از جنس خوب هستند زیرا نوارها می‌توانند دردی که پس از تنظیم براکت‌ها ایجاد می‌شود را کاهش دهد.

لثه‌هایتان را ماساژ دهید

pain10

ماساژ لثه‌ها یکی دیگر از داروهای موثر در درمان درد براکت است. نیاز نیست ماساژور این کار را برایتان انجام دهد! کافی است از یکی از انگشتان خود استفاده کرده و به آرامی اطراف لثه‌هایتان را ماساژ دهید. برای کسب نتیجه بهتر، قبل از ماساژ، با یک قطعه یخ به لثه‌ها ضربه بزنید. این کار تورم لثه‌های متورم را کاهش می‌دهد.

تمرین کنید بهداشت دندان را بهتر رعایت کنید

pain11

باور کنید یا نه، بیشتر درد تجربه شده توسط افرادی که براکت دارند در اثر بهداشت نامناسب دهان و دندان ایجاد می‌شود! برای یادآوری به همه افرادی که از بریس استفاده می‌کنند می‌گوییم که: هنگامی که از بریس استفاده می‌کنید، تمیز کردن دندان‌ها به تنهایی کافی نیست. شما باید بریس‌ها را نیز کاملا تمیز کنید! براکت و سایر اجزای دندان لکه‌های حاصل از جویدن غذا و نوشیدن مایعات را جذب می‌کنند که می‌توانند باعث ایجاد پلاک و لکه در دندان شوند.

صبور باشید

pain12

اگر ناراحتی خفیفی دارید، همیشه به یاد داشته باشید که ناراحتی موقتی است و خود به خود از بین می‌رود. همچنین، پس از برداشتن براکت خواهید دید که هر گونه ناراحتی که تحمل می‌کردید ارزشش را داشت. هزینه تحمل ناراحتی، یک لبخند زیباست.

با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید

pain13اگر درد پس از چند هفته از بین نرفت، با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. او بهترین روش برای کاهش هر دردی که شما دارید را می‌داند. بله براکت‌‌ها می‌توانند باعث ایجاد کمی درد آزار دهنده شوند اما با بکار بستن از برخی توصیه‌ها، می‌توانید این مرحله را پشت سر گذاشته و سفر خود در جهت داشتن دندان‌هایی صاف را ادامه دهید.

محافط دندانی و شستشو با آب نمک از دیگر روش ها برای کاهش درد ارتودنسی است.


به این پست امتیاز دهید.
درد ارتودنسی ؛ علت و روش های کاهش درد آن
4.75 از 4 رای